Norton Ghost Kullanımı ( Resimli Anlatım ) Nasıl Kullanılır

'Resimli Program Anlatımı' forumunda UquR tarafından 2 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Norton Ghost Kullanımı ( Resimli Anlatım ) Nasıl Kullanılır konusu Hardisk’inizin imajının alınması, diskinizin tüm içeriğini partition’lar ve içerdiği tüm veriler dahil olmak üzere, sıkıştırılmış(isterseniz sıkıştırmadan da alabilirsiniz) tek bir dosya haline getirilmesi olarak özetlemek mümkün. Böylece sahip olduğunuz tüm verileri, seçenekleri, programları ve ayarları kolayca yedekleyebilen bir tek dosya boyutuna sahip oluyorsunuz. Bu ne işimize yarıyor derseniz;
  Ne İşe Yarıyor?

  Hardisk’inizin imajının alınması, diskinizin tüm içeriğini partition’lar ve içerdiği tüm veriler dahil olmak üzere, sıkıştırılmış(isterseniz sıkıştırmadan da alabilirsiniz) tek bir dosya haline getirilmesi olarak özetlemek mümkün. Böylece sahip olduğunuz tüm verileri, seçenekleri, programları ve ayarları kolayca yedekleyebilen bir tek dosya boyutuna sahip oluyorsunuz. Bu ne işimize yarıyor derseniz;

  a-) Ayarlamaları yapılmış temiz bir işletim sistemine kavuşmuş oluyorsunuz

  b-) Dilediğiniz zaman geri çağırabileceğiniz bir imaj dosyanız oluyor.

  Bu nedenle disk klonlama yazılımları, çalışma ortamınızın genel bir yedeğini almak için günümüzde kullanabileceğiniz en kolay ve en güvenilir yöntemler arasında yer alıyor. Bu programlar, sistemin sağlam çalıştığı ve ihtiyacınıza göre özelleştirildiği anda alınan bir yedeği alarak, olası bir ciddi sorun veya zaman içinde aşırı yığılmadan kaynaklanan problemlerin rahatsızlık verdiği durumlarda size zahmetsiz geri dönüş olanağı sağlayabiliyorlar. Bu geri dönüş zahmetsiz olmasının nedeni ise; alınan imajın geri yüklenmesi en fazla 5 veya 10 dakika sürüyor.Böylece her seferinde belki bir saatinizi harcadığınız kurulumlardan kendinizi kurtarmış oluyorsunuz.

  Bunu size Symantec Norton Ghost programı ile nasıl yapacağımızı anlatacağım.Sürüm olarak ta Norton Ghost 8.0 ı anlatacağım.Zaten bütün sürümler aşağı yukarı birbirine yakındır.

  İmaj Nasıl Alınır?

  İmaj iki şekilde alınabilir.

  1-)Windows üzerinden.

  2-)Başlangıç disketi yardımı ile.

  Ben burada size başlangıç disketi yardımı ile nasıl imaj alınır onu anlatacağım.Başlangıç disketi bize Windows’un açılışnda yardımcı olacak bir diskettir.Dilerseniz başlangıç disketini herhangi bir soruna karşı Windows u başlatmak içinde kullanabilrisiniz.

  Başlangıç Disketi Nasıl Hazırlanır?

  İlk olarak programın setup’ını normal bir program kurulumu gibi kurarız.Daha sonra Start-Programlar-Symantec Ghost-Ghost Boot Wizard’ı açıyoruz.Karşımıza aşağıdaki gibi bir wizard çıkıyor.

  [​IMG]

  Standart Ghost Boot Disk i seçiyoruz.Devam ediyoruz aşağıdaki gibi.Bilgisayarınızın

  Özelliklerine göre aşağıdaki menülerin tiklerini koyuyorsunuz.Şunu hatırlatayım başlangıç disketi için 2 adet boş diskete ihtiyacımız var.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Biçimlendirme işlemini yaptıktan sonra. Bekliyorsunuz program sizden ikinci disketi isteyecektir.İkinci disketi taktıktan sonra biçimlendirme işlemini gerçekleştirin ve bekleyin.Başlangıç diskleriniz hazır olacaktır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  şunu hatırlatayım menülerde hiçbir değişiklik yapmadan next diyerek başlangıç disketini oluşturuyorsunuz.


  Sistemimizin İmajı Almak.


  Oluşturduğumuz başlangıç disketini bilgisayarımıza takarak bilgisayarımızı yeniden başlattığımızda program otomatik olarak karşımıza çıkacaktır.Buradan Local –Disk

  To İmaj seçeneğini seçiyoruz.( İsterseniz Partition’ununuzu da seçip imajını alabilirsiniz.)

  [​IMG]

  Karşımıza çıkan menüden imajını alacağımız sabit diskimizi seçeriz.

  [​IMG]

  Sürücümüzü seçip “OK” tuşuna basıyoruz.

  [​IMG]

  Kayıt işlemini CD Writer’a yapacağım için CD Yazıcımı seçiyorum.Dosya ismini otomatik olarak kendisi atıyor ben SAVE tuşuna basıyorum.SAVE tuşuna bastıktan sonra kısımda aşağıda göreceksiniz sıkıştırma bölümü var.Eğer sıkıştırma olmasın diyorsanız “NO”, sıkıştırma olsun diyorsanız “Fast”, sıkıştırmanın yüksek olmasını istiyorsanız “High” seçeneğini seçiyorsunuz.

  [​IMG]

  Bundan sonra program sizde kaç cd ye yazacağını söylecektir.Birde başlangıç disketine yazdığı program dosyasını CD'ye de yazdırmak isteyip istemediğiniz soracaktır.Bunların cevabını aldıktan sonra sırasıyla cd leri sizden isteyip ok tuşuna basmanızı isteyecektir.

  PEKİ HAZIRLADIĞIMIZ BU YEDEĞİ DAHA SONRA NASIL KULLANIRIZ?

  Evet artık sistemimizin yedeğini aldık.Bilgisayarımızda yavaşlama yada herhangi bir nedenden dolayı göçme oldu.Korkmaya gerek yok artık yedeğimiz var.Yapmamız gereken; Ghost Başlangıç disketini bilgisayarımıza takmak ve bilgisayarımızı yeniden başlatmak. Çıkan meünüden Local-Disk-From İmage seçeneğini tıklıyoruz.Daha sonra imajın olduğu yeri seçip ( burası bende Cd yazıcı sizde bir disk yada başka bir partition olabilir) daha sonra “OPEN” tuşuna basıp yedeklediğimiz dosyayı açıyoruz.Gösterge %100 olduğunda “restart” işlemini isteyen bir gösterge olacak.”Continue” tuşuna bastıktan sonra bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.

  [​IMG]


  Norton Ghost 10.0 System Requirements:
  - Windows® XP Home, XP Pro, 2000 Pro SP2 or later
  - Pentium 233 MHz or higher processor
  - 256 MB of RAM
  - 85 MB of available hard disk space
  - Microsoft .NET Framework
  - Microsoft® Internet Explorer 5.0 or later
  - DVD or CD drive
   
 2. teşekürler, çok güzel bir anlatım olmuş. emeğine sağlık
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Norton Ghost Kullanımı Forum Tarih
Norton Ghost Kullanımı ve Download M-N 30 Ocak 2009
Resimli Norton Ghost Programının Kullanımı (Ghost Hakkında Bilmedikleriniz) Resimli Program Anlatımı 5 Aralık 2008
Norton Ghost Boot CD Oluşturmak (Resimli Anlatım) Resimli Program Anlatımı 25 Nisan 2009
Norton Ghost 2003 ile Sistem Yedekleme (Resimli Anlatım) Resimli Program Anlatımı 10 Mart 2009
Norton Ghost 10.0-12.0 Boot CD Oluşturmak Ghost Eğitimi Resimli Program Anlatımı 29 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş