Nokia Yeni Yazılım Geliştirme Setini Duyurdu

'Nokıa' forumunda Siraç tarafından 23 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Nokia Yeni Yazılım Geliştirme Setini Duyurdu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Nokia Yeni Yazılım Geliştirme Setini Duyurdu

  [​IMG]


  Finlandiyalı mobil iletişim devi Nokia, kitle pazar için geliştirdiği Series 40 6. Versiyon mobil cihazlara yönelik yeni yazılım geliştirme setini (Software Development Kit - SDK) piyasaya sürdü.

  Böylece, uygulama geliştirme uzmanlarına ve ağ operatörlerine, yüksek hacimli mobil telefon pazarı için benzersiz uygulama ve servisler yaratmalarını sağlayacak yeni araçlar sunuldu.
  Series 40 6. Versiyon SDK, www.forum.nokia.com/tools adresinden indirilebiliyor. Bu duyuru, Series 40 6. Versiyon platformuna dayalı en yeni cihaz olan Nokia 6260 Slide modelinin duyurusuyla aynı zamana rastladı. Nokia 6260 Slide, dünya genelinde mobil aboneler için ileri düzey yetenekler ve gelişmiş işlevsellik sunuyor. Nokia, Haziran ayında, Series 40 6. Versiyon’a dayalı ilk mobil cihaz Nokia 7510 Supernova’yı duyurmuştu. Bu cihaz, 2008’ in dördüncü çeyreğinde dünya genelinde pazara sürülecek.
  Series 40 6. Versiyon, tam web görünümü ve deneyimi için Nokia WebKit Open Source Browser, zengin grafiksel mobil içeriğin hızlandırılmış bir biçimde geliştirilmesi ve sunumu için Adobe Flash Lite 3.0 ile navigasyon ve lokasyon duyarlı servisler için Java tabanlı lokasyon API (JSR-179) desteği sunuyor. Series 40 6. Versiyon SDK, bu heyecan verici teknolojileri dünya çapında kitle tüketici pazarına kazandırmak amacıyla uygulama geliştirme, test etme ve ayıklama araçları sağlıyor.
  Nokia’nın global geliştirme uzmanı desteği Forum Nokia yetkilileri konu hakkında şunları söylüyor: “Nokia, Series 40 6. Versiyon SDK çözümünü pazara sürmekten mutluyuz. Bu çözüm, geliştirme uzmanlarına, dünya genelinde dinamik mobil tüketici pazarına odaklı, heyecan verici yeni yazılım ve servisler yaratma imkanı veriyor. Bu en yeni SDK, üçüncü parti geliştirme uzmanlarına, daha zengin multimedya uygulamalar oluşturmada ve dünya genelinde Nokia Series 40 yüksek hacimli cihazları kullanan mobil abonelere ileri düzey mobil servisler sunmada yardımcı oluyor.”
  Nokia Series 40 Yazılımı yetkilileri ise konuyu şöyle yorumluyor: “Bu yeni Series 40 6. Versiyon cihazların gelişmiş yetenekleri, servis sağlayıcılara, mümkün olan en geniş mobil abone tabanına pazardaki en yeni uygulama ve içerikleri sunma imkanı veriyor. Mobil uygulama geliştirme uzmanları, dünya genelinde operatörlerin, en ileri yazılım ve servis çözümlerini, Nokia yüksek hacimli Series 40 cihazlara dahil etmeye istekli olduğunu görecekler.”
  Series 40 6. Versiyon’un Nokia WebKit Open Source Browser desteği, mobil içerik ve servis sağlayıcılara, Series 40 mobil telefonları tam web görünümü ve deneyimine kavuşturma imkanı veriyor. Bu destek, daha önce S60 akıllı telefon platformunda bulunuyordu. Webkit Browser özellikleri, popüler Pointer kullanıcı arayüzü, Artımlı Sayfa İşleme, Sayfaya Genel Bakış ve Görsel Tarih tarama, ayrıca tam ekran web sayfalarının kolay ekran navigasyonu için Minimap tarama içeriyor.
  Series 40 6. Versiyon, birlikte çalışabilir Adobe Flash Lite 3.0 platformunu destekliyor. Böylece, zengin grafiksel mobil içerik sağlıyor. Bu içerik, genişletilmiş ana ekran UI çözünürlüğüyle daha da geliştiriliyor. Söz konusu çözünürlük, endüstri lideri yazılım ve servisler geliştirmek ve sunmak için ek fırsatlar yaratılmasını kolaylaştırıyor. Series 40 6. Versiyon’un yeni HVGA Portre 320x480 ana ekran UI çözünürlüğü, Nokia 6260 Slide gibi cihazlara, akan video uygulamalarına erişim, görüntü işleme, mobil 3D grafik ve ölçeklenebilir 2D Vektör grafik gibi özellikler katıyor.
  Series 40 6. Versiyon, API (JSR-179) içeriyor. Bu da geliştirme uzmanlarına, heyecan verici lokasyon duyarlı uygulamalar yazma imkanı sunuyor. Söz konusu uygulamalar, tüketici kitle pazarı için, yeni navigasyon ve içerik tabanlı servisler sunabiliyor.
  Series 40 6. Versiyon SDK, Java sınıfı kütüphaneler, API’lar (Nokia UI API dahil), ilgili dokümantasyon ve Java, Flash Lite ve tarayıcı içeriğini test etmek için bir cihaz emülatörü sunuyor.
  Series 40 6. Versiyon, Nokia’nın bütün tüketici alanlarında ve pazarlarda mobil uygulama geliştirmeyi desteklemeye yönelik platform stratejisinin önemli bir parçasını oluşturuyor. Aynı zamanda, Nokia’nın bütün geliştirme platformlarında ve cep telefonlarında en yeni mobil teknolojileri ve uygulama geliştirme olanaklarını sunma taahhüdünü gösteriyor. Nokia’nın cihaz platformu yaklaşımı, geliştirme uzmanlarının hacim fırsatlarını en üst düzeye çıkarırken, uygulama ve servisleri bireysel cep telefonlarına bağlama ihtiyacını en alt düzeye indiriyor. Geliştirme uzmanları, platform teknolojilerinin üzerinde çekirdek işlevsellik oluşturabiliyor ve daha sonra uygulamalarını belli cihazlar üzerindeki kullanıcı arayüzleri ve teknoloji genişletmeleri için iyileştirebiliyorlar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nokia Yeni Yazılım Forum Tarih
Nokia'dan yeni yazılım! Nokıa 9 Mart 2010
Yeni Model Nokia C2-05 Özellikleri, İncelemesi ve Fiyatı Nokıa 3 Mart 2012
Yeni Model Nokia 603 Cep Telefonu Özellikleri Nokıa 14 Ekim 2011
Yeni Model Nokia N9 Özellikleri Resimleri Nokıa 22 Haziran 2011
Nokia 6300 Güvenlik Kodunu Yenileme Nokıa 23 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş