Nokia N90 : Detaylı İnceleme

'Nokıa' forumunda UquR tarafından 22 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Nokia N90 : Detaylı İnceleme konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Nokia N90 : Detaylı İnceleme  Nokia N90 : Detaylı İnceleme [​IMG]

  KUTU İÇERİĞİ

  Nokia N90 cep telefonu
  Şarj cihazı
  USB bağlantı kablosu
  64 Mbyte RS-DV-MMC bellek
  RS-DV-MMC - MMC dönüştürücü
  Stereo Kulaklık
  Yazılım CD’si
  Kullanım Kılavuzu


  KULLANIM

  N90, N70 ve N91 ile başlayan N serisinin ortanca üyesi. İlk açılış süresi (Symbian telefonlarda adet olduğu üzere) yavaş olan N90 gelişmiş özelliklere sahip. Bunu kullanım sırasında fazlasıyla hissediyorsunuz. Öncelikle ana LCD ekranın parlaklığı, görüntüyü vermesi ve kalitesi çok iyi. Görüntü kalitesi mükemmel olan bu ekranın boyutları da telefon boyutu ile orantılı olmuş. 352x416 piksellik ekran boyutu (3G’li telefonların ekran boyutu) cep telefonlarında görmeye alıştığımız bir ebat değil.

  [​IMG]

  Telefonun diğer teknik özelliklerine baktığımızda; EDGE desteği, 30 farklı bilginin girilebildiği adres defteri (ki Symbian işletim sistemi olduğundan istediğiniz adres defteri yazılımını yüklemeniz de mümkün), GPRS, Bluetooth, SMS, EMS, E-mail, WAP 2.0 (ki html sayfalarını açabiliyorsunuz. Örnekler için yazı içindeki ekran görüntülerine bakabilirsiniz), JAVA) Push to Talk, Video arama, T9 sözlük, sesli komut, ses kaydetme, takvim, yapılacak işler ve doğrudan telefon üzerinden baskı almak.

  [​IMG]

  Telefonun beğenmediğim bir özelliği ise titreşim fonksiyonunun olmaması. Sesini kıstığınız ortamlarda hiç titremediğinden telefonun çaldığını anlayamıyorsunuz. Ya da çok gürültü bir ortamda telefonunuz çalsa da haberiniz bile olmuyor (inceleme süresince bir kaç kez başıma geldi).


  KAMERA

  2 Megapiksel kamera ürünün üst yan yüzüne konumlandırılmış ve kendi ekseninde sağa 180, sola 135 derece dönebiliyor. Bu ‘dönebilen’ sistem sayesinde 3G telefonlarda karşımıza çıkan çift kamera zorunluluğu ortadan kalkmış.

  [​IMG]

  Kamera menüleri

  Carl Zeiss marka objektif kullanılan Nokia N90’da görüntü kalitesinin bu kadar iyi olmasında en önemli paylardan biri bu objektifte. Gözlük gibi optik aksesuarlar ve Sony ürünlerindeki objektifleriyle tanıdığımız Carl Zeiss dünyanın en önemli optik malzeme üreticilerinden biri.

  [​IMG]

  N90 ile çekilmiş örnek fotoğraf.

  N90’da kamera ekran kendi etrafında 90 derece dündürülür döndürülmez aktif hale geliyor. Çekim işlemleri ise yan yüzde bulunan deklanşör ve hemen altındaki joystik ile yapılıyor. Netlik, deklanşörün dijital fotoğraf makinelerinde olduğu gibi yarım basılması ile sağlanıyor. Bu yarım basış sırasında makine netliği yapıyor. Operasyon hızı böyle bir ürün yeterli

  1600x1200, 800x600, 640x480 piksel olmak üzere 3 farklı çözünürlük verebilen N90’da bu tip ürünlerde görmeye alıştığımız dahili LED flaş da bulunuyor. Bu ışığın gücü yeterli ve birçok durumda fotoğraf çekebilecek ortamı sağlamayı başarıyor. Işığın tek sorunu kırmızı göz oluşturması (özellikle çocuklarda). Bunun farkında olan firma, flaş modlarına Kırmızı Göz Giderme seçeneği de koymuş. Çekilen fotoğraflar 250-550 Kbyte arası yer kaplıyor.

  Nokia her ne kadar dijital fotoğraf pazarına girmese de kameranın özelliklerine baktığımızda dijital fotoğraf makinelerinden farklı olmadığını görüyoruz:

  Beyaz Ayarı: Otomatik, Güneşli, Bulutu, Akkor Lamba, Floresan
  Poz Değeri: +2/-2 Ev, 0.5 basamaklarla
  Renk Tonu: Normal, Kahverengi, Siyah-Beyaz
  Çekim Modları: Otomatik, Yakınlaştır, Gece, Spor, Portre, Manzara, Kullanıcı Tanımlı
  Zamanlayıcı (Self Timer)

  [​IMG]

  N90 ile çekilmiş örnek fotoğraf.

  Kamera görüntüleri neredeyse dijital fotoğraf makineleri aratmayacak kadar iyi. Özellikle açık havada ürünün çok başarılı olduğunu söylemek isterim. Kapalı mekanlarda görüntü kalitesi biraz düşse de genel olarak böyle bir ürün yeterli.

  Kamera 20X’e kadar dijital yakınlaştırma (zoom) yapabiliyor. Tabi bunu yaparken çözünürlükten fedakarlık yapmak gerekiyor. Fedakarlık yapılan tek şey çözünürlük değil. Dijital yakınlaştırma (benzer ürünlerde olduğu gibi) görüntü kalitesinden de taviz verme anlamına geliyor. Zorunlu kalmadıkça dijital yakınlaştırmayı kullanmanızı tavsiye etmem.

  [​IMG]

  Maksimum çözünürlük 1600x1200 piksel olduğundan bu ürünle çekilen fotoğrafları stüdyo baskısında kayıpsız olarak yaklaşık 10x15 cm baskı almanız mümkün. Biraz daha zorlarsanız 13x18 bile baskı alabilirsiniz (kaliteden taviz vererek).

  Kamera sadece fotoğraf değil aynı zamanda video da çekebiliyor. 352x288 piksel ebatlarında, MPEG-4 formatında bu videolarda zaman sınırlaması sadece bellek miktarına bağlı. Video görüntü kalitesi de fotoğraflarınki gibi çok iyi.

  MULTİMEDYA

  N90 aynı zamanda bir multimedya telefonu. MP3, AAC, Real Audio ve WAV desteği olan bir müzik çaları bulunan üründe harici kulaklık da kutusundan çıkıyor. Ses kalitesi iyi olan telefonu aynı zamanda MP3 çalar olarak da kullanabiliyorsunuz. Merak edenler için belirteyim N90’da radyo özelliği bulunmuyor.

  BELLEK

  31 Mbyte dahili belleği bulunan ürünle beraber 64 Mbyte RS-MMC hafıza kartı veriliyor. Belleğin artırılabiliyor olması güzel bir özellik. Telefonun dual voltajı desteği olduğundan 1.8 ve 3V kartları kullanabiliyorsunuz. Böylece ürün, piyasadaki bütün RS-MMC kartlar ile uyumlu çalışabiliyor. Nokia N90, ‘Hot Swap’ özelliğini desteklediğinden çalışırken bellek kartını takıp çıkartabiliyorsunuz. Herhangi bir sorun olmuyor. Ancak çalışan uygulamalar varsa onlar kapanıyor.

  [​IMG]

  Bellek yuvası yan yüzde bulunuyor

  MENU

  [​IMG]

  Ana menü genel olarak kullanışlı. Galeri, Görüntü, Saat, Web, Ofis, Bağlantı, Klasörüm, Araçlar gibi seçenekler ile her türlü fonksiyonu yeniden ayarlamak mümkün. Telefon Symbian işletim sistemine sahip olduğundan yüzlerce programı aynen bilgisayara yüklüyormuş gibi telefona yüklemek mümkün. Özellikle sıkı bir bilgisayar kullanıcısı iseniz bu telefonun her anlamda işinize yarayacağını söyleyebilirim. Ek yüklenen programlar ile ofis dökümanlarını açma, MSN’e bağlanma, internet sayfalarında gezinme gibi birçok işlemi yapabiliyorsunuz.

  PİL

  [​IMG]

  BL-5B kodlu Nokia marka şarj edilebilir Li-Ion pil, kutusundan çıkan standart adaptör ile şarj edilebiliyor. Ancak bu adaptörü doğrudan telefona bağlayamıyorsunuz. Cihazla beraber verilen bir aparat ile bu standart bağlantı daha küçük bir hale getiriliyor ve yan yüzde bulunan özel bir yuvadan telefonu şarj ediyorsunuz.

  Ortalama 2 günlük bir pil ömründen bahsetmek yanlış olmaz. Pil ömrü benzerlerine ile hemen hemen aynı seviyede. zaten Symbian’lı telefonlarda 2 gün pil ömrü normal olarak kabul ediliyor.

  YAZILIM

  USB bağlantı kablosu kutusundan çıkan N90, zengin bir yazılım paketi ile geliyor. Nokia PC Suite yazılımı ile telefonla bilgisayar arasında senkronizasyon, dosyaları görme, müzik aktarma, duvar kağıdı oluşturma, zil sesi oluşturma, Metin mesajı gönderme gibi işlemleri yapabiliyorsunuz.

  BEĞENDİĞİM ÖZELLİKLERİ

  3G, EDGE gibi gelişmiş özellikler
  Parlak ve keskin görüntüye sahip ekran
  Symbian işletim sistemi

  BEĞENMEDİĞİM ÖZELLİKLERİ

  Büyük gövde
  Titreşim fonksiyonu yok


  SONUÇ - YORUM

  Görüldüğü gibi telefonun özellikleri çok zengin. Özellikle ‘power user’ tabir edilen elinizdeki ürünün özelliklerini sonuna kadar kullanmayı seven biriyseniz N90 sizi fazlasıyla mutlu edecektir. Symbian işletim sistemi ile tamamen kişiselleştirilebilen N90, kamerası, 3G ve EDGE gibi gelişmiş özellikleri ve müzik çaları ile fonksiyonel bir telefon. Böyle bir telefonda neden titreşim özelliği olmaz anlayamasak da türün meraklılalarının ilgisini çekebilecek bir ürün.

  Nokia N90

  Desteklediği Şebekeler: UMTS / GSM 900 / GSM 1800 / GSM 1900
  LCD Ekran (ana): 352x416 piksel 262.144 renk TFT (90 derece döndürülebiliyor)
  LCD Ekran (kapak): 128x128 piksel, 65.536 renk
  Telefon Defteri: 30 farklı bilgi girilebiliyor
  Bellek: 31 Mbyte dahili, RS-DV-MMC bellek yuvası, 64 Mbyte bellek kutusundan çıkıyor
  Melodi: Polifonik (64 kanal), Monofonik ve MP3
  İşletim Sistemi: Symbian OS 8.1a , Series 60
  Diğer Özellikler: GPRS [Class 10 (4+1/3+2 slots), 32 - 48 kbps] Bluetooth (V1.2), EDGE (Class 10, 236.8 kbps), 3G (384 kbps), USB portu, SMS, EMS, MMS, Wap 2.0, Java MIDH 2.0, MP3/AAC/MPEG4 çalar
  Ebatlar: 112 x 51 x 24 mm
  Ağırlık: 173 gr
  Fiyatı: 700 Euro + KDV
  Üretici Firma: Nokia
  Türkiye Temsilcisi: Nokia Türkiye
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Ocak 2010

 2. Google

  Google Özel Üye

  nokia n90 modeli - nokia n90 hakkında -
  paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nokia Detaylı İnceleme Forum Tarih
Nokia Lumia 925 Özellikleri ve Fiyatı Hakkında Bilgi Nokıa 10 Eylül 2013
Nokia C6-01 özellikleri resimleri Nokıa 20 Aralık 2012
Nokia Oro Özellikleri, İncelemesi Nokıa 3 Mart 2012
Nokia 500 Fiyatı Özellikleri İncelemesi Nokıa 3 Mart 2012
Yeni Model Nokia C2-05 Özellikleri, İncelemesi ve Fiyatı Nokıa 3 Mart 2012

Bu Sayfayı Paylaş