Nokia 'Ev Kontrol Sistemi'ni devreye sokuyor

'Nokıa' forumunda Fatma tarafından 1 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Nokia 'Ev Kontrol Sistemi'ni devreye sokuyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Nokia 'Ev Kontrol Sistemi'ni devreye sokuyor

  [​IMG]


  Dünya mobil pazarının %40'ını elinde tutan Finlandiya menşeli NOKIA firmasından dev atılım. Yıllar evvel severek izlediğimiz 'Uzay Yolu'ndaki hayaller sonunda gerçek oluyor.

  Nokia'nın 2009 yılı sonunda hayata geçireceği 'Akıllı Ev' projesi kapsamında, artık evlerimizi uzaktan kumanda sistemiyle yönetmekle aramızda sadece bir tuşluk mesafe kalacak! Yani fırınımızdan, ısıtmamıza, televizyonlarımızda güvenlik sistemlerimize kadar her türlü elektronik donanımımızı tek bir tuş ile kontrol edilebileceğiz. Böylece zaten gitgide teknolojiyle dolmakta olan evlerimiz artık neredeyse bir network yuvası haline gelecek!
  Sistemin işleyeşinden birazcık bahsedecek olursak: Nokia bu projeyi hayata geçirmek için açık kaynaklı Linux işletim sistemini kullanacak, bu sayede de fırın, televizyon gibi teknolojik ev veya iş aletleri yapan 3.parti üreticileri ürettikleri parçalarla, Nokia telefonlar arasında minimum maliyetle uyumluluk sağlanması kolaylaşacak.
  Hatta Nokia bu kolaylığı daha da genişletebilmek adına daha şimdiden enerji sektörünün önde gelen firmalarından RWE ile sözleşme imzaladı bile. Bu sayede, sistem bizim ülkemizde de gerekli taban oluşturulup geçerli hale geldiğinde, işten çıkmadan hemen evvel evimizi ısıtmak için düğmeye basıp eve vardığımızda sıcacık bir atmosfere kavuşabileceğiz. Hele ki böylesi soğuk aylarda bunun düşüncesi bile içimizi ısıtmaya yetiyor bile doğrusu.
  Günümüzde bilindiği gibi, ülkemizdeki az sayıda da olsa kimi 'akıllı ev'lerde, bu tür uygulamaların kumanda edilebilmesi olası. Fakat buradaki asıl güçlük onlarca elektronik aletin arasında bağ kurulamamasından ötürü hepsinin ayrı ayrı idare edilmek zorunda oluşları. Bitabii bu da hem çok fazla zaman israfı hem de onca farklı türden kumanda anlamına geliyor, her aletin farklı işleyişinin getirdiği karışıklık da cabası. Tün munların üzere metrelerce kablo da eklenince iş iyice içinden çıkılmaz hale geliyor!
  İşte mobil dünyanın dev ismi Nokia'nın 2009 senesi sonunda getireceği bu sistemle tüm bu karmaşıklığın tek bir kapsayan küme altında toplanması sağlanacak ki, bu da şüphesiz ufak çapta bir teknolojik devrim anlamına geliyor. Uygulamanın maliyeti hakkında konuşmak için erken olduğunu söyleyen firma, gelecek yılın ikinci çeyreğinin sonlarına doğru bu ayrıntıların da somutlaşacağını dile getiriyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nokia Kontrol Sistemi'ni Forum Tarih
Nokia Lumia 925 Özellikleri ve Fiyatı Hakkında Bilgi Nokıa 10 Eylül 2013
Nokia C6-01 özellikleri resimleri Nokıa 20 Aralık 2012
Nokia Oro Özellikleri, İncelemesi Nokıa 3 Mart 2012
Nokia 500 Fiyatı Özellikleri İncelemesi Nokıa 3 Mart 2012
Yeni Model Nokia C2-05 Özellikleri, İncelemesi ve Fiyatı Nokıa 3 Mart 2012

Bu Sayfayı Paylaş