Nokia 5800 XpressMusic incelemesi

'Nokıa' forumunda Mavi_Sema tarafından 4 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Nokia 5800 XpressMusic incelemesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ürüne Genel Bakış


  Artılar: Komple dokunmatik arayüzde tek elle kullanım gayet rahat. Gelişmiş bağlantı seçenekleri, güçlü işletim sistemi ve kusursuz müzik performansı.
  Eksiler: Dokunmatik tepkilerin biraz daha geliştirilmesi gerek. Arayüzün bazı yerlerinde kalem kullanmak şart.
  Sonuç: Sunduğu gelişmiş özelliklerle çok işlevli bir mobil iletişim ve eğlence cihazı. Dokunmatik performansı da günlük kullanımı sıkıntıya sokmayacak kadar başarılı.


  Nokia 5800 XpressMusic incelemesiyle karşınızdayız. Dokunmatik ekranı ve gelişmiş işletim sistemi üzerinde sunduğu özelliklerle dikkati çeken cihaz, güçlü olduğu kadar eğlenceli de.

  Sonunda beklenen an geldi ve Nokia büyük dokunmatik ekranlı mobil iletişim cihazlarına adım attı. Önce XpressMusic kategorisinde 5800 ve sonra N serisinin en güçlüsü N97. Şirket uzun bir aradan sonra yeni nesil dokunmatik ürünlerini satışa sunmaya hazırlanıyor. Uzun bir aradan sonra diyoruz çünkü hatırlayacağınız üzere Nokia 7710 ile zaten büyük dokunmatik ekran teknolojisini Symbian işletim sistemi üzerinde sunmuştu.

  [​IMG]

  2003 senesinin son aylarında duyurulan Nokia 7700 maalesef satışa sunulmadan iptal oldu. Bir sene sonra yeni bir tasarımla ortaya çıkan cihaz 7710 model numarasıyla satışa sunuldu ve büyük yankı uyandırdı.

  Bu cihazlara bakıldığında Nokia'nın 5800 üzerinde mevcut tecrübe ve teknolojilerini bir araya getirdiğini söyleyebiliriz. Apple'ın iPhone atağı sonrasında gözler beklendik bir şekilde mobil iletişim dünyasının bir numaralı markası Nokia'ya yöneldi. Çoğu geç kaldığını düşünse de 5800 ve daha sonra satışa sunulacak olan N97 ile Nokia'nın başarısını sürdüreceği kanısındayız. Şimdi cihazın detaylarına inelim.
  [​IMG]

  Nokia 5800 XpressMusic, firmanın mobil müzik ve mobil eğlence odaklı geliştirdiği cihazlardan. Dışarıdan bakıldığında ince uzun ve hafif kalın bir cihaz olan 5800, 109 gramlık ağırlığıyla benzer özellikler sunan rakipleri arasında bir adım öne çıkıyor. Kullanım açısından hafif oluşu oldukça önemli. Ön yüz 16:9 formatında görüntü sunan kaliteli dokunmatik ekranla kaplı. Ekranın altında dokunmatik ekranlı mobil iletişim cihazlarında standartlaşan orta seçim tuşu ve çağrı tuşları konumlandırılmış.

  [​IMG]

  Ekranın hemen üzerinde XpressMusic yazısının hemen yanında medya çubuğu kısayol tuşu, ikinci kamera ve ışık algılayıcıyı görüyoruz. Işık algılayıcısının hemen yanında bariz bir şekilde görülmeyen yakınlık algılayıcısı mevcut. Işık algılayıcısı ekran aydınlatmasını ortam ışığına göre ayarlarken, yakınlık algılayıcısı da konuşmak üzere kulağınıza götürdüğünüzde ekranın kapanmasını sağlıyor. Farklı işlevleri de var yazının devamında bahsedeceğiz.

  [​IMG]  Sol yanda stereo hoparlörler, SIM kart ve hafıza kartı yuvaları bulunuyor. SIM kart yuvası "hızlı değiştirilebilir" (hotswap) gibi görünse de kartı takıp çıkarmak için arka kapak ve pili çıkarmanız gerekiyor. Çabuk değiştirilebilir SIM kart yuvasının çok gerekli olduğunu düşünmüyoruz fakat SIM kartın çıkarılabilmesi için kalem gibi bir nesne kullanma zorunluluğu gerçekten kullanışlılık açısında hiç pratik değil.

  Cihazın sağ yanına göz attığımızda ses kontrol tuşları, yaylı kilit tuşu, kamera tuşu ve dokunmatik kalemi görüyoruz. Yaylı kilit tuşu pratik bir şekilde ekran ve tuşları kilitleyip açmaya yarıyor. Cihazın genel kullanımını çok daha pratik haline getiriyor. Pozisyonu ve sertliği kusursuz bir kullanım sunuyor.

  Üst yüzde ise özel USB, 3.5 mm kulaklık ve şarj bağlantılarıyla güç düğmesi konumlandırılmış. Çok önemli olmasa da kulaklık bağlantısının cihazın üstü yerine altta olmasını tercih ederdik. Örneğin müzik dinlerken cihazı cebinize kulaklık bağlantısı sebebiyle alt yüzü aşağıya bakacak şekilde yerleştirdiğinizden her çıkardığınızda ters çevirme ihtiyacı duyuyorsunuz.

  Cihazın dış malzemesi gerçekten çok kaliteli. Arka kapak kaymayı engelleyen mat plastikle kaplanmış. Ön yüz ekrandan daha çıkık olan yuvarlatılmış bir çerçeveye sahip. Bu çerçeve cihazın ön yüzünü koruma amaçlı veya sadece tasarım açısından tercih edilmiş olabilir. Olmasaydı cihaz çok daha ince algılanırdı diye düşünüyoruz.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nokia 5800 XpressMusic Forum Tarih
Nokia 5800 Xpressmusic özellikleri ve resimleri Nokıa 11 Haziran 2010
Nokia 5800 XpressMusic Temaları Cep Temalar 4 Nisan 2010
Nokia 5800 XpressMusic Türkiye Teması Cep Temalar 18 Mart 2010
Nokia N97, 5800 XpressMusic iPhone Temaları indir Cep Temalar 18 Şubat 2010
Nokia 5800 XpressMusic Renkli Temalar Nokıa 11 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş