Nokia’dan Şarj Konusunda Yeni Dönem

'Nokıa' forumunda Dine tarafından 11 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Nokia’dan Şarj Konusunda Yeni Dönem konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Telefonların şarj konusunda daha özgür olabilmesi adına geliştirme çalışmaları yapan Nokia, yeni bir teknolojinin patentini aldı.
  Teknolojinin baş döndürücü bir hızla ilerlediği günümüzde şarj problemi özellikle akıllı telefonlar için ciddi bir sorun. GPS, Wi-Fi gibi ciddi şarj tüketimine sebep olan özelliklerin yanında güçlü donanımlar, telefonların şarj adaptörlerine hemen her gün bağlanması ihtiyacını doğuruyor. Kullanıcıların, telefonlarının yeteneklerini özgürce kullanabilmesini kısıtlayan bu olumsuz durum üzerinde en fazla çalışma yapan firmalarından birisi de dünyanın lider mobil üreticilerinden Nokia.
  Daha önce kablosuz şarj olabilme, mobil cihazların hareketlerinden göre ve radyo dalgalarını kullanarak elektrik ihtiyacını karşılama gibi çalışmalar yapan Nokia, bu çalışmalarını son kullanıcıya sunulabilecek düzeye getirmeyi henüz başaramadı. Ancak Finlandiyalı üreticinin patentini aldığı yeni bir teknoloji mobil dünyada ciddi bir değişim yaratabilir.

  [​IMG]
  Aslında çok da yeni olmayan bu teknolojinin adı Piezoelektrik. Sistem, kristal yapılı malzemelerin mekanik stres sonucunda ortaya çıkardıkları elektrik yaratma potansiyeli olarak ifade ediliyor. Nokia, bunu kendi üslubunca yorumlayarak mobil cihazlarda kullanılabilir hale getirmeye çalışmış. "Piezoelectric Kinetic Energy Harvester" adı verilen cihaz, bir kinetik kol mantığında çalışarak ihtiyaç duyulan enerjiyi elde etmeye çalışıyor.
  Henüz sistemin detaylarına dair çok fazla bilgi mevcut değil. Ancak Ar-Ge çalışmalarına ciddi yatırımlar yapan Nokia'nın yakın zamanda şarj sorununu kökten çözebilmiş bir teknolojiyi kullanıcılarına sunabilmek için oldukça istekli olduğu biliniyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nokia’dan Şarj Konusunda Forum Tarih
Statik boşalma (deşarj), iletken ve yalıtkan nedir? Genel Bilgi (Elektrik) 17 Şubat 2013
Deşarj Nedir, Deşarj Ne Demektir FrmArtuklu TatLı SöZLük 28 Aralık 2011
Şarjı En Uzun Giden Akıllı Telefonlar - Bataryası En Güçlü 10 Telefon Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 22 Haziran 2011
Nokia C7 Şarj Süresi Nokıa 27 Nisan 2011
Deşarj Lambaları Hakkında Bilgi Genel Bilgi (Elektrik) 14 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş