Noel (Doğuş Bayramı) Nedir?

'Diğer Dinler İnançlar' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 28 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Noel (Doğuş Bayramı) Nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kısaca Noel Mesih İsa’nın doğumunun kutlandığı gündür. 31 aralıkta yapılan kutlamalarla hiçbir alakası bulunmamaktadır.

  Her yıl dünyanın dört bir yanında ki Hıristiyanlar Noel adı verilen bir kutlama yaparlar. Bu günde İncil de yazılı olan
  Yuhanna 1:14’ü ilan ederiz. “Tanrı insan olup aramızda yaşadı. Bizde O’nun yüceliğini, Baba’dan gelen lütuf ve gerçekle dolu olan biricik oğlunun yüceliğini gördük.”

  Bizler sanki İsa Mesih hiç doğmamış gibi kutlama yapmayız. Ama O’nun doğuşunu; Beden alıp aramıza geldiği, günahlarımızdan bizi kurtarmak için günahsız bir şekilde çarmıha gerildiği ve üçüncü günde dirildiğini bilerek kutlama yaparız. Dahası ikinci kez dünyayı yargılamaya geleceğine inanarak ve gelişini bekleyerek, sahip olduğumuz umudu ilan ederek kutlama yaparız.

  Bu kutlamaların tarihi İ.S. 4.yy dayanmaktadır. Ve kutlamaların hazırlık dönemlerinde bazı semboller kullanırız bu sembollerden bazıları şunlardır.

  Yuvarlak yeşil çelenk :
  Yuvarlak sonsuzluğu, yeşil canlılığı simgelediği için bizler bu sembolle Tanrı’nın insana karşı olan değişmeyen her zaman canlı sevgisini anımsarız.

  Çam ağacı :
  Çam ağacı doğası itibariyle hiç değişmeden her zaman yeşil kaldığı için, ölümü alt eden yaşamın sembolüdür. Ağaç insanlara yaşamını veren İsa Mesih’i anımsatır. İncil’de
  “İsa dün, bugün ve sonsuza dek aynıdır ve değişmez” der.

  Ağacın tepesine koyulan yıldız:
  İsa’nın doğumunda gökyüzünde beliren yıldızı simgeler.

  Mum ve ışıklar :
  Dünya’yı ruhsal karanlıktan kurtarıp Ben dünyanın ışığıyım bana gelen asla karanlıkta yürümez diyen İsa’nın sözlerini sembolize etmektedir.

  Noel Baba :
  İ.S.280 yılında Patara’da doğup Demre’de yaşamış asıl adı, Aziz Nikolas olan bir Mesih inanlısıdır. 6 Aralık 343 yılında piskoposluk yaparken ölmüştür. Anne ve Babasını 9 yaşındayken yitirmiştir. Onlardan kalan miras ile çocukken zenginleşmiştir. Zenginliğini kendine saklamamış İsa’nın vermek almaktan üstündür sözünü kendisine ilke edinip yardımsever biri olarak yaşamıştır.

  İncil’de sağ elinin verdiğini sol elin bilmesin ayetinin bilincinde olarak ve aldıkları yardımlar için insanların Tanrı’yı yüceltmelerini istediğinden, yardımlarını kimse görmeden gizlice yapmıştır. Bu yüzden biz Hıristiyanlar Noel Baba’ya saygı duyarız, dünyaya bıraktığı güzel tanıklıktan dolayı seviniriz ama O’nu efsaneleştirmeyiz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Noel (Doğuş Bayramı) Forum Tarih
Okul Öncesi Noel Baba Boyama Resimleri Okul Öncesi Eğitim 23 Mart 2012
Charles Dickens bir noel şarkısı özeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 6 Şubat 2012
Yeni Yıl Noel Baba Boyama Etkinlikleri Okul Öncesi Eğitim 23 Aralık 2011
Metin2 Oyunu Noel Sandığı Metin2 15 Aralık 2011
Noel baba kimdir, gerçekmidir? Seviyeli-Ciddi Konular 24 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş