Noel Baba'ya karşı Nevruz Ata!

'Kültür Sanat Haberleri' forumunda KaRDeLeN tarafından 24 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Noel Baba'ya karşı Nevruz Ata! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Abdulvahap Kara, Nevruz Ata sembolünün oluşturulması gerektiğini söyledi.

  İstanbul Üniversitesi Avrasya Enstitüsü'nde Nevruz konulu bir panel düzenlendi. Panelde konuşan Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Abdulvahap Kara, Nevruz kutlamalarının geleceğiyle ilgili bir konuşma yaptı. Kara, Nevruz Ata sembolünün oluşturulması gerektiğini söyledi.

  Orta Asya ve Balkanlarda Nevruz kutlamalarının konuşulduğu panelde Abdulvahap Kara'nın yanı sıra İstanbul Üniversitesi'nden Prof. Dr. Hayati Durmaz ve Prof. Dr. Şeyma Güngör de konuşma yaptı. Panele üniversite öğrencileri büyük ilgi gösterdi. Durmaz konuşmasında Balkanlar'da Nevruz'un Türk veya Müslüman olmayan halklar tarafından da coşkuyla kutlandığını söyledi.

  Abdulvahap Kara, konuşmasında ayrıca Nevruz'un geleceği açısından kutlamalarda bazı değişikliklere gidilmesi gerektiğini ifade etti. Nevruz'un eski takvimde yılbaşı olarak da kabul edildiğini hatırlatan Öğretim Üyesi Kara, artık bu özellik ortadan kalktığı için 'Bahar Bayramı' vurgusunun yapılması gerektiğini belirtti. Doç.Dr. Abdulvahap Kara, a Nevruz'u gençlere benimsetmek için Nevruz Ata figürünün de kullanılabileceğini söyledi.

  Avrasya Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Hayati Tüfekçioğlu Panel'de Avrasya coğrafyasında Nevuz'un, geçmişten günümüze, nasıl kutlandığı hakkında konuşulduğunu söyledi.

  (CİHAN)

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Noel Baba'ya karşı Forum Tarih
Noel Baba'ya şok mektup Yurt Dışı Haberler 18 Aralık 2008
Okul Öncesi Noel Baba Boyama Resimleri Okul Öncesi Eğitim 23 Mart 2012
Charles Dickens bir noel şarkısı özeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 6 Şubat 2012
Yeni Yıl Noel Baba Boyama Etkinlikleri Okul Öncesi Eğitim 23 Aralık 2011
Metin2 Oyunu Noel Sandığı Metin2 15 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş