nLite ile Win Xp İle Sp2+Sp3 updatelerini Tek Paket Yapma diğer yöntem

'Windows XP' forumunda Siraç tarafından 14 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  nLite ile Win Xp İle Sp2+Sp3 updatelerini Tek Paket Yapma diğer yöntem konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  nLite ile Win Xp İle Sp2+Sp3 updatelerini Tek Paket Yapma diğer yöntem
  nLite ile Win Xp İle Sp2+Sp3 updatelerini Tek Paket Yapma diğer yöntem
  Evet arkadaşlar bizzat kendi tecrübelerim ve araştırmalarım ile hazırladığım nlite ile katılımsız ve tamamen otomatik kurulan XP hazırlama rehberini sizlere sunuyorum.

  Öncelikle aşağıdan nlite programını indiriyoruzADAN

  http://nuhi.olmik.net/new/nLite-1.0.1.installer.exe

  Gerekli Framework : http://www.microsoft.com/downloads/d...d-aab15c5e04f5  Nlite Programı kurulduktan sonra Finish butonuna bastığımızda karşımıza aşağıdaki şekilde bir ekran gelecek.

  [​IMG]

  Yukarda pencerede gördüğümüz gibi language bölümünden bize uygun dil seçeneğini seçip kısa bir süre bekliyoruz ve bundan sonra yapacağımız bütün işlemler Türkçe olarak devam ediyor.

  Nlite programını simge durumunda küçülterek ilk işlemlerimi yapalım.

  Öncelikle elimde bulunan Windows XP CD mizi CD-ROM sürücümüze yerleştirelim. Daha sonra masaüstüne “XPCD” adında bir dosya oluşturalım. CD-ROM’a yerleştirdiğimiz CD’mizin içeriğini ctrl+a seçeneğini kullanarak kopyalayalım daha sonra masa üstünde bulunan XPCD isimli dosya içerisine yapıştıralım.

  Katılımsız XP CD’mizi oluşturmak için gerekli dosyaları kopyaladıktan sonra artık nliteile devam ediyoruz.

  [​IMG]  Göz at butonuna tıkladıktan sonra karşımıza XP CD’mizi kopyaladığımız dizinin nerede olduğunu soran bir prompt gelecek. Bu prompt üzerinden Windows yükle dosyalarını kaydettiğiniz klasör/dizini işaretleyerek “Tamam” butonuna tıklayınız.

  “Tamam” butonuna tıkladıktan sonra tarama işlemi yapacak bu bir miktar zaman alabilir. Daha sonra ise aşağıdakine benzer şekilde bilgi alacaksınız.
  [​IMG]  Yukarıdaki pencerede kopyaladığımız CD içeriğinin Windows XP Home Edition olduğunu ve hiç service pack entegre edilmediğini görüyoruz ve şimdi devam ediyoruz.

  [​IMG]

  Yukarda ki ekranda ise eğer siz ilk defa nlite kullanıyorsanız. Oturum bilgileri hakkında bilgileri göremezsiniz. Peki soracak olursanız bu son oturum bilgileri nelerdir. nlite ile daha önce oluşturmuş olduğunuz ayarları bir ini dosyasına yazar. Daha sonra tekrar CD üzerinde bir değişiklik yapmak istediğinizde ise daha önce oluşturmuş olduğunuz ini dosyasından bilgileri okuyarak yapacağı işlemleri tekrar yükler. Biz şimdi “Son Oturumu” seçerek devam ediyoruz.

  [​IMG]

  Yukarıda ekranda ise görev seçimlerini görüyoruz. Kopyalamış olduğumuz XP CD’si ilk versiyon olduğu için service pack eklemeside yapacağız. Ardından hotfix yani Windows update paketlerini indirip bunları da XP CD’imiz içerisine yerleştireceğiz. Ardından Kendi bilgisayarımıza ait Ekran kartı chipset gibi donanım parçalarına ait güncel dirverleri indirerek yine XP CD’imiz içerisine entegre edecegiz. Şimdi Açılabilir ISO oluştur hariç bütün seçenekleri seçelim ve devam butonuna basalım.  Nlite ile Katılımsız, Updateli ve Sürücü entegreli XP CD'si hazırlama.

  [​IMG]

  Windows XP Service Pack 2 Download :

  http://www.microsoft.com/downloads/details...45-9e368d3cdb5a

  [​IMG]

  [​IMG]Bu resim küçültülmüştür. Tam boyut için tıklayınız. Resim 715x607 boyutunda ve 52 KB dır. [​IMG]Resmi Büyütmek İçin Buraya Tıklayınız. Orjinal Resim 715x607 ve 52KB. Dir[​IMG]

  Yukarıdaki pencerede XP CD’mize Serive Pack 2 entegre ediyoruz. Burada bir hatırlatma yapalım eğer CD’miz ilk çıkan service packsiz bir versiyon ise SP1 entegre etmeye gerek yoktur. Çünkü SP2 içerisinde aynı zamanda SP1’ide barındırır.


  [​IMG]

  Service Pack 2 Paketini şetçikten sonra bu dosyalar mevcut XP kurulum CD mizin içerisine otomatik olarak açılacaktır. Yaklaşık 15-30 dakika sürebilir.

  [​IMG]


  Nlite ile Katılımsız, Updateli ve Sürücü entegreli XP CD'si hazırlama.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Service pack entegre işlemi bittikten sonra gördüğümüz gibi artık dizinimizde bulunan kurulum dosyaları artık SP22li bir kurulum CD’si durumunda şimdi güncelleştirmeleri entegre etmek için devam edelim.


  [​IMG]

  Karşımıza gelen pencerede sağ tarafta bulunan “Ekle” butonuna tıklayarak önceden indirmiş olduğumu Windows XP güncelleştirmelerini seçip “Aç” butonuna tıklıyoruz.

  [​IMG]

  Güncelleştirme paketlerini ekledikten sonra ise güncelleştirme paketlerini eskiden yeniye doğru gelecek şekilde oluşturma tarihine tıklayarak tarih sırasına sokuyoruz. Bu kısım önemli eğer tarih sırasına sokmaz isek, güncelleştirmeler düzgün entegre edilmez.

  Windows XP Hotfix ve güvenlik güncelleştirmeleri 12 Haziran 2006 tarihine kadar olanlar


  Şimdi devam butonuna tıklayarak Driver (Sürücü) entegre işelemine geçiyoruz.


  Nlite ile Katılımsız, Updateli ve Sürücü entegreli XP CD'si hazırlama.

  [​IMG]

  Ekle butonuna bastığımızda bize tek sürücümü yoksa birden fazla sürücümü eklemek istediğimizi soruyor. Biz gerekli sürücülerimizi bir dizine eklediğimiz için birden fazla sürücü diyerek devam ediyoruz.


  [​IMG]

  Anakartımıza bağlı sürücülerin olduğu dizini seçerek devam ediyoruz. Bu dizin altında chipset, sound, VGA gibi sürücüler bulunmaktadır.

  [​IMG]Bu resim küçültülmüştür. Tam boyut için tıklayınız. Resim 807x538 boyutunda ve 154 KB dır. [​IMG]Resmi Büyütmek İçin Buraya Tıklayınız. Orjinal Resim 807x538 ve 154KB. Dir[​IMG]
  Yukarıda görüldüğü gibi sade Windows XP için gerekli sürücüleri seçerek devam ediyoruz. Bunları seçmek için gerekli satıra bir defa tıklamak yeterlidir.


  Yukarıda ki pencere gördüğümüz gibi sistemiz için gerekli sürücüler açıklamaları ile birlikte mevcut. Bu konumda dikkat etmeniz gereken bir konu var buda gereksiz yere bütün makinelerde kullanabilirim düşüncesiyle bütün sürücüleri CD içerisine entegre ederseniz bazı kurulum hataları ve yanlış donanım yüklemeleri kaçınılmaz olur. Özellikle chipsetlerle ilgili driversleri birbirine karıştırmamaya özen gösterin

  [​IMG]

  [​IMG]

  Şimdi bileşenler ekleyip kaldırmak için devam ediyoruz. Burası aslında o kadar önemli bir bölüm değil tamamı ile emin olmadan hiçbir bileşeni kaldırmayın bence hiçbir işlem yapmadan devam edin zaten menulere dikkat ederseniz emin değilseniz işaretlemeyin diye bir uyarı göreceksiniz. Hiç bir şeye dokunmadan Otomatik kurulum seçeneklerine geçmek için devam diyelim

  [​IMG]


  Kurulum modu olarak her zaman DefaultHide seçeneğini kullanmanızı tavsiye ederim. Diğer seçenekler için açıklamalar aşağıdaki gibidir.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Bu bölümde ise Bilgisayarın kayıt bilgileri ve Administrator şifresi hakkında gerekli bilgiler istenmektedir.


  [​IMG]

  Bu Bölümde ise CD Anahtarı ve bazı ufak tefek ayarları yapabilmektesiniz.


  [​IMG]

  Diğer tab menuleri gezdiğimizde kurulum esnasında yapmış olduğumuz bir çok işlemin cevaplarını önden cevaplayarak kurulum yapmaktayız. Fazla resim kalabalığı yapmamak için hepsini anlatmaya gerek duymuyorum. Devam diyerek seçeneklere geçiyoruz.
  [​IMG]

  Burada benim tercihim Kurulum ekranını klasik (win2k tarzı) ve siyah arka planı aktif olarak seçerek devam ediyorum. Bu tür klasik kurulumlar diğer sitile göre daha hızlı olmaktadır kesinlikle önerilir. Gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra devam diyerek yamalar bölümüne geçiyoruz.


  [​IMG]

  Max. TCP/IP tamamlanmamış eş zamanlı bağlantı yaması bilhassa emule ve torrent gibi download programları kullananlar için gerekli olabilir.
  USB seçim frekansı sizin kullandığınız cihazlara göre değişebilir. Eğer bir fikriniz yok ise öntanımlı değerinde bırakmanız önerilir.
  Imzasız tema yaması aktif olması internetten indirmiş olduğunuz farklı Windows temalarını imzaya ihtiyaç duymaksızın kullanabilirsiniz. Aktif bırakılması önerilir.


  [​IMG]

  Bu bölümde ise açılışta klasik açılış ekranı, internet Explorer açılış sayfasının defaults değerleri, İnternet Explorer üzerinden max. Eşzamanlı download özellikleri gibi bir çok ince ayarlara ulaşabilirsiniz. Kırmız ile işaretlemiş olanlardan tam olarak emin değilseniz işlem yapmanız önerilmez. Artık CD üzerinde yapacağımız bütün ayalar bitmiş durumda devam butonuna tıklayarak yapılan ayarları CD üzerinde uygulayabilirsiniz.


  [​IMG]

  Evet diyerek yaptığımız ayarların CD’ye uygulanmasını sağlıyoruz. Bu işlemler yapılırken gerekli uyarılara dikkat ediniz. Her hangi bir yanlış ayar CD’nizin düzgün çalışmamasına neden olabilir.  Yukarıdaki pencereden devam dedikten sonra Bitir butonuna bastıktan sonra nlite işlemleri bitirdiği için otomatik olarak kapanacaktır.

  Şimdi tekrar nlite programızı açıyoruz.
  Aşağıdaki ekrana kadar devam edelim

  [​IMG]

  Yukarda görüldüğü gibi sadece açılabilir ISO oluşturu seçerek devam ediyoruz.
   

 2. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Konu: nLite ile katılımsız XP CD’si oluşturma rehberi
  [​IMG]

  ISO etiketini istediğimiz şekilde değiştirebiliriz. Biliyorsunuz eğer orginal CD üzerinde bu program haricinde bir değişiklik yapmış olsaydık ISO etiketini değiştirdiğimiz durumda CD mizi BIOS uzerinden boot edemezdi. Akabinde ISO OLUŞTUR butonuna tıklıyoruz. Karşımıza iso dosyasını nereye kaydetmek istediğimizi soran bir pencere geliyor. İsonun adını yazarak kaydet diyoruz. 1-2 dakika sonra artık yeni XP CD’miz için kalıp dosyamız hazır. ISO dosyamızıda Nero yada başka bir CD-Burn programı ile boş bir CD’ye finalize ederek yaziyoruz.


  Artık bundan sonra geriye kalan hazırlamış olduğumuz XP CD’sini CD-ROM sürücümüze yerleştirip. Yeni ve katılımsız bir kurulum yapmak kalıyor.
   

 3. Google

  Google Özel Üye

  paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - nLite İle Sp2+Sp3 Forum Tarih
Nlite ile Katılımsız, Updateli ve Sürücü entegreli XP CD'si hazırlama.(Resimli) Resimli Program Anlatımı 25 Nisan 2009
Soğanlıtepe Köyü Hakkında Bilgi Hamur Ağrı Ağrı Tanıtımı 16 Ocak 2011
Soğanlıtepe İlköğretim Okulu Hamur Ağrı Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
nLite 1.4.9.1 Download M-N 25 Ocak 2009
nLite 1.4.9 Download M-N 25 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş