Niyazi Mısri Kimdir - Niyazi Mısri Biyografisi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda Mavi_Sema tarafından 23 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Niyazi Mısri Kimdir - Niyazi Mısri Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Niyazi Mısri,Niyazi Mısri Kim,Niyazi Mısrinin hayatı,Niyazi Mısri Kimdir, Niyazi Mısri Eserleri

  Niyazi Mısri Kimdir - Niyazi Mısri Hayatı

  Niyazi Mısri'nin asıl adı Mehmet'tir.18 Şubat 1618 yılında Malatya'nın Soğanlı köyü İşpozi kasabasında dünyaya gelmiştir.

  Babası, yöresinin önde gelenlerinden Nakşbendiyye tarikatı mensubu Soğancızâde Ali Çelebi'dir. Niyâzî ve Mısrî ise mahlaslarıdır. Mısrî mahlası tahsilini Mısır'da yaptığından dolayıdır. Çeşitli medreselerde eğitim görmüş ve farklı yerlerde tasavvuf bilgisini geliştirmiştir. 1655 yılında Halveti şeyhi Ümmi Sinan'dan hilafet alarak irşada mezun kılınmış[1], memleketin pek çok yerinde vaazlar vererek halkı irşad etmeye çalışmıştır. Şöhreti her yana yayılan Niyazî Mısrî, ordunun maneviyâtını yükseltmek için Sultan IV. Mehmet tarafından Lehistan seferine götürülür. Hakkında ileri sürülen iftiralardan sonra Limni adasına sürülür ve burada onbeş yıl çileli bir hayat yaşar. Ölümünden bir yıl kadar önce affedilir ve Bursa’ya döner.
  Fakat Bursa Kadısı'nın şikayeti üzerine tekrar Limni’ye gönderilir ve burada vefat eder. Osmanlı sultanı tarafından sürgüne gönderildiği Limni adasında 1693 (H.1105) senesinde bir Çarşamba günü kuşluk vakti vefat etmiş olup türbesi de aynı adada ziyaretgahtır. Türkçe ve Arapça manzum ve mensur on ciltten fazla eseri bulunmaktadır. Aruz ölçüsü ile yazdığı şiirlerinde genellikle Nesimî ve Fuzulî’nin, heceyle yazdığı şiirlerinde ise Yunus Emre’nin etkisinde kaldığı görülür.

  Divanı’nın yanı sıra, “Risaletü’t-Tevhid, Şerh-i Esma-i Hüsnâ, Sûre-i Yusuf Tefsiri, Şerh-i Nutk-ı Yunus Emre, Risale-i Eşrât-ı Saat, Tahir-nâme, Fatihâ Tefsiri, Sûre-i Nûr Tefsiri” eserlerinden bazılarıdır.

  Niyazî-i Mısri'nin menkıbevi hayatı esas alınarak ünlü yazar Emine Işınsu Öksüz yazılan muhteşem bir roman şeklindeki biyografisi Bukağı adı ile önce Ötüken Yayınları arasında daha sonra ise Elips Kitap yayını olarak yayınlanmıştır. Niyâzî-i Mısrî Divanının şerhli basımı ise Akçağ Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

  Tasavvuf Anlayışı
  Arûzla yazdığı şiirlerinde Nesimi’nin etkisinde kalan Niyazi devrinin Vahdet-i Vücud görüşüne mensup kişilerinden de biridir.

  Eserleri
  Divan (Tam ve Tekmil Niyazi Divanı -1974 adıyla basılmıştır)
  Mevaidu'l-İrfan (İrfan Sofraları adıyla latin harfleriyle basılmıştır)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Niyazi Mısri Kimdir Forum Tarih
Yeniyazı İlköğretim Okulu Bilgileri Genç Bingöl Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Temmuz 2012
Niyazi Üzmez İlköğretim Okulu Bilgileri Turgutlu Manisa Manisa Tanıtımı 8 Temmuz 2012
Altınoluk Merkez Niyazi Erol İlköğretim Okulu Bilgileri Edremit Balıkesir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 30 Mart 2012
Niyazi İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 10 Mart 2012
Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu Kimdir - Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu Hayatı Biyografi & Otobiyografi 28 Ağustos 2011

Bu Sayfayı Paylaş