Nitro Oksit Sistemleri... Nedir Nos nedir

'Modifiyeli Arabalar&Parçalar' forumunda UquR tarafından 18 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Nitro Oksit Sistemleri... Nedir Nos nedir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Nitro Oksit Sistemleri...


  Nitro Oksit, Motorun sağlamlığını etkiler mi?

  Bu işin sırrı, uygulama için doğru gücü seçmektir. Doğru seçilen bir kit, normalde aracınızın motoruna zarar vermeyecektir. Silindir içindeki enerji çoğaldıkça, ilgili parçaların taşıması gereken yük te orantılı olarak artmaktadır, dolayısı ile aşınma da çoğalmaktadır. Nitro Oksit kitleri, istek üzerine ve sadece tam gazda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bunun dışındaki uygulamalar aracınıza zarar verebilmektedir. Nitro Oksit kitleri istenildiği zaman kullanıldığı için oldukça avantajlıdırlar…  Motoruma bir Nitro-Oksit kiti monte edebilir miyim?

  Evet. Nitro-Oksit kitleri hemen hemen her tür araç için üretilmektedir. Burda esas olan, doğru araç için doğru kiti seçmektir. Örneğin, 4 silindirli bir motordan, Nitro sistemi sayesinde 40-60 hp arası extra güç elde etmek mümkündür. 6 silindirli bir motordan ise 75-100 hp arasında extra güç elde edilebilir. Küçük Blok V8’lerden 140 hp, Büyük blok V8’lerden ise 125 ile 200 hp arasında güç elde etmek mümkündür… Bu modifikasyonları desteklemek için kuvvetlendirilmiş piston ve krank milleri kullanılması da önerilir…

  Daha fazla güç kazanabilmek için neler yapmalıyım?

  Genelde, Güçlendirilmiş pistonlar yapılabilecek en iyi işlemdir. Aynı zamanda, ateşleme zamanı 4-8 derece arasında rötara alınabilir (her 50 hp için 1-1.5 derece arası). Çoğu zaman, yüksek debili bir benzin pompası gerekmekte. Yüksek oktanlı benzin (100 oktan ve üzeri), bujilerin 1-2 sınıf daha soğuğu, ve tırnak açıklıklarının 0.025-0.030 inch daha kapalı olması yapılabilecek işlemler arasında. 250 hp ve üzeri güç kazanımları içinse, daha farklı modifikasyonlar gerekmekte. Bunlara örnek olarak, kuvvetlendirilmiş krank mili, yüksek kalite yarış tipi piston kolları, yüksek debili benzin pompası, ve 110 oktan ve üzeri yarış benzini sayılabilir. Daha fazla bilgi için, Quantum yetkilileri ile temasa geçebilirsiniz…  Nitro Nasıl Çalışır?

  Nitro, 2 nitrogen ve 1 oxygen atomundan oluşur (ağırlık itibari ile %36’sı Oxygen). Yanma esnasında, Yaklaşık 572 derece F sıcaklıkta, Nitro Oksit molekülleri ayrılıyor ve Oxygen’in açığa çıkmasına neden oluyor. Bu extra oxygen, daha fazla benzinin yanmasına olanak sağlayarak ortaya çıkan gücün artmasına neden oluyor. Nitrojen, aynı zamanda silindir içerisindeki basıncı düşürme görevini de yapmakta ve ayrıca emiş havasını 25-30 derece C civarlarında soğuttuğu için intercooling etkisi yaratmakta.

  Nitro ürünleri hakkında ne tür araştırma ve testler yapılmakta?

  Nitro geliştiren firmalar, fabrikalarında içinde bilgisayarlı dinamometrelerin de bulunduğu araştırma ve geliştirme merkezleri barındırmaktalar. Buna ek olarak, Nitro üreticileri tanınmış yarışçılarla çalışarak ürünlerinin performansını gerçek hayatta da test etmekteler

  Nitro sisteminden ne kadar performans beklenir?

  Çoğu zaman, 0-400m’de 1-3 saniye arası, 25-30 km/h bir iyileşme söz konusu olabiliyor. Motor hacmi, lastikler, jet boyutları, şanzıman bu performans artışını etkileyen etkenler arasında…

  Nitro Tüpünü doldurduktan sonra kaç defa kullanabilirim?

  Bu aslında kullandığınız NOS tipi ve jetler ile ilgilidir. Mesela, 5 kg’luk bir tüp ve 125 hp’lik bir kit ile 7-10 arası 400 metre kalkışı yapabilirsiniz…

  Nitro butonunu ne kadar basılı tutabilirim?

  Aslında, tüp bitene kadar butonu basılı tutabilirsiniz. Ancak bir kerede 15 saniyeden fazla kullanmanızı tavsiye etmiyoruz…  Nitroyu ne zaman kullanmalıyım?

  Nitro sadece tam gaz pozisyonunda kullanılmalıdır. Ciddi tork artışı nedeniyle, Nitroyu alt devirlerde kullanmaya başlamanızı öneriyoruz. Nitro, 2500 devir ve üzerinde tam gazda güvenli olarak kullanılabilir…

  Nitro kiti ile beraber, karbüratörümün memesini büyütmem gerekecekmi?

  Hayır. Nitro sistemler bağımsız çalışır. Nitro ve benzim karışımlarını kendileri püskürtürler.

  Nitro detonasyona yol açar mı?

  Direk olarak hayır. Detonasyon, yanma esnasında çok az benzin bulunmasından (fakir karışım) dolayı meydana gelir. Çok fazla avans ta detonasyona yol açar. Nitro kitlerinin çoğu, 98 oktan benzin ile problemsiz çalışacaktır. Kompresyonun daha yüksek tutulduğu yarış uygulamalarında ise, daha yüksek oktanlı yarış benzini kullanılması tavsiye edilir.

  Nitro sistemi turbo veya supercharger’lı motorlarda da kullanılabilir mi?

  Kesinlikle evet. Turbo uygulamalarda, Nitro sayesinde turbo gecikmesi tamamen ortadan kaldırılır. Buna ek olarak, turbo ve supercharger’lar, havayı sıkıştırır ve ısınmasına yol açar. Nitro enjeksiyonu ile, emiş sıcaklığı 30-40 derece düşürülür. Basıncın da artmasıyla beraber, ciddi performans artışları elde edilir…  Nitro kiti ile birlikte ne tür bir eksantrik kullanmalıyım?

  Yarış uygulamalarında, egzoz bindirmesi düşük ve egzoz zamanı yüksek eksantrikler tavsiye edilir. Ancak, en güzeli eksantriği Nitro kitine göre değil, cadde kullanımına göre seçmek en doğrusudur zira caddede kullanımın %99’u tam gaz hali dışında olmaktadır. Nitro uygulamaları için özel eksantrikler mevcuttur.

  Benzin sistemimi Nitro uygulamasına göre modifiye etmeli miyim?

  Çoğu benzin pompası küçük Nitro uygulamaları için fazlasıyal yeterli olacaktır. Burda önemli olan nokta, pompanın basıncının yanısıra, tam gazdaki debisidir. Eğer pompa yeterli debi sağlayabiliyorsa problem oluşmayacaktır. Nitro kiti için ayrı bir pompa da kullanılabilir…

  Nitro tüpü nasıl monte edilmelidir?

  Nitro gazının verimli şekilde motora iletilmesi için, tüpün doğru monte edilmesi gerekmektedir. Bizim tavsiyemiz, tüpü 15 derecelik bir açıyla, vana kısmı yukarıda kalacak ve aracın ön kısmına bakacak şekilde monte etmektir.

  Nitro tüpünün bitip bitmediği nasıl anlaşılır?

  En iyi yöntem tüpü tartmaktır. Yinede, tüp %20’ye yaklaşırken, performansta bir düşüş hissedilecektir.  Nitro uygulaması sonrasında, Ateşleme sistemimi değiştirmem gerekecek mi?
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nitro Oksit Sistemleri Forum Tarih
Nitrojen - Azot Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 5 Ocak 2011
Nitro PDF Reader Pdf Okuma Programı M-N 20 Eylül 2010
Nitro Street Racing 2 Java Oyunları 30 Aralık 2009
Nitro PDF Professional 6.0 Indir M-N 3 Aralık 2009
Alarm For Cobra 11: Nitro Oyunun Hilesi Oyun Hileleri 11 Kasım 2009

Bu Sayfayı Paylaş