Nisap Nedir, Nisap Miktarı Ne Kadardır?

'Dini Terimler Sözlüğü' forumunda Eylül tarafından 19 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

 1. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Nisap Nedir, Nisap Miktarı Ne Kadardır? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Nisap Nedir
  Nisap Miktarı
  Nisap Nedir, Miktarı Ne Kadar


  Nisap Nedir Nisap Miktarı Ne Kadardır?


  Nisap, zekât, sadaka-i fıtır ve kurban gibi ibadetler için konulan bir zenginlik ölçüsüdür. Nisap, asgarî zenginlik ölçüsü şeklinde de tanımlanabilir. Borcundan ve aslî ihtiyaçlarından fazla olarak bu kadar mala sahip olan kişi dinen zengin sayılır.

  Böyle bir kişi, zekât veya sadaka alamayacağı gibi; sadaka-i fıtır vermek ve kurban kesmekle de yükümlü olur. Fazla olan bu malın artıcı olması ve üstünden bir yıl geç- mesi halinde zekâtının verilmesi gerekir.

  Zenginliğin asgari sınırı olan "nisap" Hz. Peygamber tarafından belirlenmiştir. Bu asgarî sınırlar, o dönem İslâm toplumunun ortalama hayat standardını ve zenginlik ölçüsünü göstermektedir. Hadislerde belirlenen nisap miktarları şöyle sıralanabilir; 80,18 gr. altın veya bunun tutarında para veya ticaret malı; 40 koyun veya keçi, 30 sığır, 5 deve. Nisap miktarının belirlenmesinde kullanılan bu malların, o dönemin en yaygın zenginlik aracı olduğu açıktır. Nisabın bu mallar üzerinden belirlenmesi, sosyal ve ekonomik şartların fazla değişmediği ileriki dönemlerde de aynen korunmuştur.
   

 2. Çok Yardımcı Oldunuz.Allah Sizden Razı Olsun.
   

 3. çok sağolun çok zordu ya
   

 4. zekat fitre kurban gibi ibadetler için konulan bir zenginlik ölçüsüdür
   

Bu Sayfayı Paylaş