Nil Timsahı Özellikleri ve Resimleri

'Diğer Hayvanlar' forumunda DeMSaL tarafından 8 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Nil Timsahı Özellikleri ve Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Nil Timsahı Hakkında - Nil Timsahı Özellikleri - Nil Timsahı Resimleri - Nil Timsahı Dağılımı  Nil timsahı (Crocodylus niloticus), timsahgiller (Crocodylidae) familyasından sürüngen türü.

  Afrika'daki 3 timsah türünün en büyüğüdür. Ayrıca tuzlu su timsahının ardından dünyanın ikinci en büyük timsahıdır. Uzunluğu ortalama 5 m'dir. Hatta 6.1 m uzunluğu erişebilen bir timsah kaydedilmiştir. Yetişkin bir erkeğin ağırlığı 500 kg civarındadır. Fakat 900 kg ağırlığa ulaşabilen devler de vardır. Dişiler erkeklerden yaklaşık % 30 oranında daha küçüktür. Bazı yerliler 7 metre uzunluğunda ve ağırlığı 1 tonu geçen timsahların olduğunu söylemektedir. Nil timsahlarının ağızlarını bir bantla bile kapalı tutabilirsiniz. Çünkü ağzını açmasına yarayan kaslar çok zayıftır. Fakat ağzını çok hızlı kapatır ve size çok güçlü bir ısırık verebilir. 5 cm.'lik dişleri cm²'ye binlerce kg'lık basınç uygulayabilir. Nil timsahları soğukkanlı hayvanlardır. Gündüz güneş altında enerji depolarlar. Fakat eninde sonunda suya girmelidirler çünkü vücutları sürekli ısınarak onları ölüme sürükleyebilir.

  Beslenme

  Nil timsahı göç ederken su içmek için nehirlere gelen zebraları, kobraları, bufaloları, Günay Afrika antiloplarını, Thompson ceylanlarını, impalaları vb. hayvanları avlarlar. Ayrıca yavru su aygırlarını da yedikleri olur. Bunun yanında kuşlar, maymunlar, balıklar da besininin önemli bir kısmını karşılar. Nil timsahları hiçbir avı çürütmez. Aksine diğer timsah türleri gibi avını her zaman taze sever. Büyük avlarının etini ısırır, sonra da meşhur dönme hareketi yaparak bu et parçasını koparıp bütün halinde yutar. Gerisini midesindeki çok güçlü sindirim sıvıları halleder.

  Dağılım

  Nil timsahı Orta, Doğu ve Güney Afrika'nın bir bölümünde ve Madagaskar'ın batı tarafında yaşar.


  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Timsahı Özellikleri Resimleri Forum Tarih
Cüce Kayman Timsahı Özellikleri ve Resimleri Diğer Hayvanlar 8 Ağustos 2010
Alligator Timsahı Özellikleri ve Resimleri Diğer Hayvanlar 8 Ağustos 2010
Amerikan Timsahı Özellikleri ve Resimleri Diğer Hayvanlar 8 Ağustos 2010
Orinoco Timsahı Özellikleri ve Resimleri Diğer Hayvanlar 8 Ağustos 2010
Tatlısu Timsahı Özellikleri ve Resimleri Diğer Hayvanlar 8 Ağustos 2010

Bu Sayfayı Paylaş