Nikâh Nasıl Kıyılır - Herkes Nikâh Kiyabilir Mi

'İslamda Aile ve Kadın' forumunda SeLeN tarafından 25 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Nikâh Nasıl Kıyılır - Herkes Nikâh Kiyabilir Mi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ailenin haberi olmadan dini nikah kıyılır mı - Nikah Nedir - Nikah Nasıl Kıyılmalı - Kimlere Nikah Kıyılır - Hangi Şartlarda Nikah Kıyılır


  Soru: Nikâh nasıl kıyılır? Herkes nikâh kiyabilir mi? Nikâhta devletin belirlediği kişinin veya imamın olması şart mıdır?

  Cevap: Nikâhı kıymak için aslında herhangi bir yetkiliye, bir imama yani üçüncü bir şahsa ihtiyaç yoktur. Herkes kendi nikâhını kendi kıyabilir. Ancak, hem nikâhın usulü, nasıl kıyılacağı tam bilinemediğinden usulüne uygun yapılsın diye hem de hayır dualı bir şekilde berekete vesile olması için öteden beri bir imam nezdinde kıyılır olmuştur. Son zamanlarda da belediyenin bir yetkilisinin nikâha nezaret etmesi adet haline gelmiştir.

  Nikâhın şartları, iki tarafın karşılıklı kendilerini arz ederek birbirlerini "Ben seni eş olarak kabul ettim" sözüyle kabul etmeleri (arz-kabul), bu kabule iki erkeğin ya da bir erkek ile iki kadının şahitlik etmesidir. Nikâhın şartlarından olmasa da mehrin nikâh sırasında konuşulması da güzel olur. Bu çerçevede kıyılan nikâh caizdir, makbuldür. Arz-kabul olmadan ve şahitler tutulmadan yapılan nikâh geçerli değildir. Bugün çok problem yaşandığı ve süistimallere, mağduriyetlere sebebiyet verdiği için, resmi nikâhtan önce nikâh kıydırılması doğru görülmemektedir. Nitekim Diyanet İşleri Başkanlığı da bu yönde karar almıştır. Ancak, eğer iki taraf da birbirinden eminse, eşya alımı, evin döşenmesi, düğün programının hazırlanması vs. işler için gerekli görülüyorsa, belki resmi nikâha bir hafta kala imam nikâhı kıyılabilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nikâh Nasıl Kıyılır Forum Tarih
Dini nikah nasıl kıyılır? Dini Sorular ve Cevaplar 26 Şubat 2010
İmam Nikahı nasıl kıyılır - Dini Nikah Nasıl Kıyılır Dini Sorular ve Cevaplar 8 Eylül 2008
İmam nikâhı nasıl düşer? İslamda Aile ve Kadın 15 Ocak 2012
Nikah Nasıl Tazelenir İslamda Aile ve Kadın 12 Kasım 2011
İslamda Nikah Nasıl Gerçekleşir - İslamda Evlilik İslamda Aile ve Kadın 21 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş