Nietzschenin Eserleri Nelerdir - Nietzschenin Eserleri Hakkında Bilgi

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Mavi_inci tarafından 15 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Nietzschenin Eserleri Nelerdir - Nietzschenin Eserleri Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Nietzschenin Eserleri Nelerdir ? Nietzschenin Eserleri Hakkında Bilgi  Müziğin Ruhundan Trajedinin Doğuşu

  Nietzsche ilk kitabını 1872'de yazdı. Kitap Müziğin Ruhundan Tragedya'nın Doğuşu (Die Geburt der Tragödie aus dem Geiste der Musik) adını taşıyordu ve 1886'de Trajedi'nin Doğuşu, Hellenizim ve Pessimizm (Die Geburt der Tragödie, Oder: Griechentum und Pessimismus) adıyla tekrar düzenlendi.

  Bu eserleri, Yunan kültürünün aydınlanma çağına etkilerini konu alıyordu. Nietzsche'nin ana karakterleri Apollon ve Dionysos idi.

  Kitabında yazar önce bir filozofa sonra da peygambere dönüşüyor gibi görünüyordu. Bu eseri akademik çevrelerce oldukça sert eleştirildi. Ulrich von Wilamowitz-Moellendorff en ağır eleştirileri yapanlardan biriydi. Bu eleştiriler Nietzsche'nin felsefesinin daha da koyulaşmasına sebep oldular.

  [​IMG]


  Friedrich Nietzsche, çocukluk resimlerinden biri, 1861.

  Çağa Aykırı Düşünceler


  Nietzsche yazmaya 1873 yılında başladı ve eserini 1876'da bitirdi. Bu çalışması Avrupa, özellikle Alman kültürü aleyhinde yazdıklarının bir derlemesi idi. İlk bölümünde yazar "Biz Filologlar" diye başlıyor ve "Filologun Görevleri"ni anlatıyordu. Kitap dört ciltten oluşmaktadır;

  1. David Strauss: der Bekenner und der Schriftsteller, 1873 (David Strauss Eleştirisi)
  2. Vom Nutzen und Nachteil der Historie für das Leben, 1874 (Tarihin Yaşamımıza Etkisi)
  3. Schopenhauer als Erzieher, 1874 (Eğitmen Olarak Schopenhauer)
  4. Richard Wagner Bayreuth'da, 1876

  İnsanca, Pek İnsanca

  Nietzsche'nin bu eseri ilk olarak 1878'de yayımlandı. Daha sonra 1879'da onu eserin ikinci cildi takip etti. Eser aslında üç bölümden oluşmaktadır. Karışık Fikirler ve Maximler (Vermischte Meinungen und Sprüche) (İki bölüm), 1880: Gezgin Ve Gölgesi (Der Wanderer und sein Schatten). Üç bölüm 1886 yılında İnsanca, Pek İnsanca; Özgür Ruhlar için bir KitapMenschliches, Allzumenschliches, Ein Buch für freie Geister) başlığı altında toplandı. (

  Böyle Buyurdu Zerdüşt

  [​IMG]


  Böyle buyurdu Zerdüşt - Herkes için ve Hiçkimse için bir Kitap, Nietzsche'nin başeseridir (Almanca: Also Sprach Zarathustra - Ein Buch für Alle und Keinen, 1883–1885). Nietzsche bu eserinde aforizmik ve lirik bir üslupla felsefesini sunmaktadır. Felsefesi genel anlamda "Sertlik" ve "Yenilik" üzerine kuruludur. Nietzsche felsefesini "eski levhaları yıkmak" üzerine kurmuştur. Kitaptaki iki temel düşünce "Üstinsan" ve "Bengi dönüş"'tür.

  Nietzsche, Zerdüşt'ün oluşum dönemine ait notlarında birçok kez Zerdüşt'ü, Buda, davut,Musa, İsa ve Muhammet gibi kişiliklerin yanına koyarak onu bir yasa koyucu olarak tasvir etmiştir. Nietzsche eserini ilk başta üç bölüm halinde yazmıştı. Fakat daha sonra eserine "Zerdüşt Şiirine Eklemeler" adında dördüncü bir bölüm ekledi.

  İyinin ve Kötünün Ötesinde

  Jenseits Von Gut und Böse adını taşıyan kitabında, Nietzsche'ye göre insan yaratısı olan iyi ve kötü dünyayı haksız yere şekillendirmiştir. Nietzsche bu kitabında sözkonusu tema çerçevesinde "nihilizmi anlama doğrultusundaki herhangi bir çabanın, yalnızca onun septomlarından hareket etmesinin bu anlama çabasını eksik kılacağı fikrinden hareketle, kendinden sonraki felsefeye de bir yöntem olarak büyük bir etkiye sahip olacak olan, "jeneoloji" metodunu geliştirir", ahlakı temeller.

  Diğer eserleri

  * Tan Kızılığı
  * Şen Bilim (La Gaya Scienza)
  * Ahlakın Soykütüğü Üzerine
  * Homeros ve Klasik Dilbilim
  * Schopenhauer'ci Felsefe ve Uygarlığı
  * Yunanların Trajik Çağında Felsefe
  * Zerdüşt Şiirine Eklemeler

  Yayınlanmamış eserleri

  Nietzsche'nin pek çok yayınlanmamış eseri vardır. Bunlar daha sonra toplanmış ve kitaplaştırılmıştır. Genel anlamda, Yunan Felsefesi, aforizmalar esas temayı oluşturur. Nietzsche'nin yayınlanmamış eserleri de kardeşinin tahrifatına uğramıştır. Daha sonra "Güç İstenci" adlı kitabında toplanmak istenmişse de, bu kitap şüphelidir.

  Tahrifat

  Nietzsche, zihinsel yetilerini yitirdiğinde kız kardeşi ve birkaç kişi eserleri üzerinde çalışmalar yapmıştır. Fakat bu çalışmalar, kardeşi Elizabeth'in önderliğindeydiler ve Elizabeth ile kocası tam bir Hitler hayranıydılar. Bu nedenle Nietzsche'nin çalışmaları yoğun "antisemitik" tahrifata uğramıştır. Sonraları Walter Kaufmann, Elisabeth Förster'in yaptığı bu yanlı eklentileri fark ederek, kitabı gerçek haliyle hazırlayacak ve yayınlatacaktı. Günümüzde araştırmacılar (Manzino Montinari gibi) elyazıları üzerinde çalışmalar yaparak tahrifatı kaldırmaya çalışıyorlar. En çok değiştirilen kitapları: Güç İstenci, Ecce Homo, Nietzsche Mektupları


  [​IMG]

  Tahriften sorumlu kızkardeşi Elizabeth Förster
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nietzschenin Eserleri Nelerdir Forum Tarih
Yaşadığınız şehirde Türk kültür sanat ve mimarisinin özelliklerini yansıtan eserleri nelerdir Sorular ve Cevaplar 6 Şubat 2017
Tarihi eserleri restore etmek neden önemlidir? Tarihi Eserler Antikalar 18 Ocak 2017
Hüseyin Cahit Yalçın kimdir kısaca hayatı eserleri Biyografi & Otobiyografi 17 Ocak 2016
Mustafa Kafalı kimdir kısaca hayatı eserleri Biyografi & Otobiyografi 26 Aralık 2015
İskender Pala'nın eserleri kısaca Biyografi & Otobiyografi 28 Haziran 2015

Bu Sayfayı Paylaş