Nicolas Flamel (Nicolas Flamel Kimdir? - Nicolas Flamel Hakkında)

'Düşünürler-Filozoflar' forumunda Mavi_Sema tarafından 13 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Nicolas Flamel (Nicolas Flamel Kimdir? - Nicolas Flamel Hakkında) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Nicolas Flamel (1330 – 1418)

  Harry Potter hayranlarının bildiği bir isim olan Nicolas Flamel (Hogwarts'ın simya konularında müdür Albus Dumbledore ile çalışan ilk kişidir), 1330–1418 yılları arasında yaşamış Fransız simyagerdir. Muhtemelen Fransa-Pontoise de doğmuştur. 1418 yılında ise Paris'te ölmüştür. Ölümünden sonraki şöhreti, hayattayken büyüye olan ilgisinden gelmektedir. Hatta bazıları onun ölmediğine inanmaktadırlar.
  Felsefe taşını bulduğu ve bununla ölümsüzlüğü keşfettiğine inanılır. Söylentiye göre “Yahudi Abraham” isimli, simyanın sırlarını veren bir kitap bulmuş, ve yıllarca karısı Pernelle ile uğraşarak buradaki şifreleri çözmüş ve bu sanatın sırrına vakıf olmuştur. Harry Potter'dan ünlü manga/anime serisi Fullmetal Alchemist'e kadar pek çok eserde göndermeler yapılan Flamel'in adı Brown'un eserlerinde de "Sion Tarikatı'nın 8. Büyük Üstadı" olarak geçer.


  Alıntı:
  Nicolas Flamel, Paris'te yaldız işlemeli kitap satıyordu. Eğitimini de elinden geçmiş olan kitaplardan yapıyordu.
  Deniliyor ki Flamel bir gece rüyasında bir melek gördü. Ona bir kitap göstermekteydi.
  Kitabın sayfaları tahtadan yapılmış kapağı ise bakır idi. Uyandığı için kitabı melekten alamadı. Ancak bu herşeyin sonu değildi. Aksine hayatını değiştirecek yeni bir sayfaya başlıyordu.
  Bir süre sonra kitap sattığı yere birisi geldi. Adam parasızdı ve bu kitabı satmak zorundaydı. Flamel kitabı inceledi ve bundaki tiplerin bazılarını tanıdı. Bunlar Yunanlılardı. Kitabın sayfaları ise çok kullanılan parşomen yerine ağaçtan yapılmışa benziyordu. Flamel bunun rüyasında gördüğü kitap olduğuna inandı ve kitabı satın aldı.
  Kitabın canlı bir ismi olduğunu gördü:
  The Sacred Book Of Abraham The Jew, Prince, Priest, Levite, Astrologer To That Tribe Of Jews Who By The Wrath Of God Were Dispersed Amongst The Gauls (yani Tanrı'nın Laneti ile Gauller Arasında Dağılmış Olan Musevilere, Hz. İbrahim'in, Prensin, Rahibin, Levitin, Astrologun ve Filozofun Kitabı)
  O dönemde Fransa da Museviler yoktu, çünkü hepsi kovulmuşlardı. Flamel bunları ancak bir Musevi bilim adamının çözebileceğini anladı ve birkaç sayfayı kopyalayıp 1382'de komşu ülke İspanya'yageçti.
  Başlangıçta kimse ona yaklaşamadı. Çünkü korkuyorlardı, tam da tüm umutları tükenmiş ve Fransa'ya dönecekken din değiştirmiş bir Musevi ona yardım edebileceğini söyledi. Adı Maestro Canches idi. İlk başta ondan şüphelenmişti ancak Flamel çok iyi bildiği Hz. İbrahim'den sözedince ondan korkmadı. Flamel'in getirdiği birkaç sayfayı çevirdi. Diğerleri için Fransa'ya dönemezdi, orada zulüm vardı ve seyahat edemeyecek kadar yaşlıydı. Ama Flamel'e bu birkaç sayfa da yetti.
  Söylendiğine göre ilk başarılı alşimik trasmutasyonu 12 Haziran öğle vakti gerçekleştirdi. Bundan sonra çok zengin oldu ve mallarını hayır işlerinde kullandı.
  Flamel'in Paris'teki evi; günümüzde bir restorandır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nicolas Flamel (Nicolas Forum Tarih
Nicolas Steno Kimdir - Nicolas Steno Hayatı Çalışmaları Düşünürler-Filozoflar 11 Ocak 2012
Nicolas Leblanc Kimdir - Nicolas Leblanc Hayatı, Çalışmaları Düşünürler-Filozoflar 3 Eylül 2011
Nicolas Burdisso Kimdir - Nicolas Burdisso Biyografisi Yerli - Yabancı Sporcular 21 Ekim 2010
Nicolas Cage ve Nicole Kidman! Sinema Dünyasından Haberler 18 Haziran 2010
Yüzleşme - Nicolas Born Kitap, Resim ve Dergi 8 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş