Niğdenin Yöresel Kıyafetleri

'İç Anadolu Bölgesi' forumunda SeLeN tarafından 4 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Niğdenin Yöresel Kıyafetleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Nigde - Nigde Yöresi Yöresel Kıyafetleri - Yöresel Giysiler - Niğde İlimize Ait Yöresel Elbiseler

  Niğde İlimize Ait Tarihi Kültürel Halk Ve Yöresel Elbiseleri Hakkında Gerekli Bütün Bilgiler

  Niğdeye Özgü Giyilen Yöresel Kıyafetlerini Öğrenelim
  Kadın Giyimleri:
  Niğde’de kadın giyimleri incelenirken; renkten ziyade süse ve renklerin uyumuna dikkat edilirdi. Ev kadınlarının iki türlü giysileri vardı. Bunlardan birisi gündelikNiğde gelenek ve görenekleri diğeri ise “kişilik” adı verilen belirli günlerdeNiğde gelenek ve görenekleri yani düğündeNiğde gelenek ve görenekleri nişan törenlerindeNiğde gelenek ve görenekleri kına gecelerinde süs dünürlü günde giyilen giysilerdir. Gelinlik kızlarNiğde gelenek ve görenekleri kendiNiğde gelenek ve görenekleriyetenekleriniNiğde gelenek ve görenekleri ustalıklarını zevkleriyle birleştiripNiğde gelenek ve görenekleri cafıraNiğde gelenek ve görenekleri kabutaNiğde gelenek ve görenekleri yünlüye ve pamuklu motif işlerken göz nurtu dökerlerdi. Bu uğraşının ürünü ince zevklerle bezenmiş Türk Sanatıdır. Hatta zevklerine göre seçtikleri her türlü giysinin üzerine işledikleri motifleri birbaşkasının yapamayacağı şekillerde bezerler ve örneklerini saklarlardı. Ev giyimlerinde ise; iş görürken üstlerine giymek için iş donu dikerlerNiğde gelenek ve görenekleri kendi zevklerine göre çorap örerlerNiğde gelenek ve görenekleri entarileri göz alıcı sıcak renkli motiflerden oluşurdu.
  Fakir olanlar daha ziyade el tezgahlarında dokuduklarıNiğde gelenek ve görenekleri fitil adı verilen pamuklardan yapılmış entari giyerlerdi. Ayaklarında ise kulaç kundura denilen burnunda ve ökçesinde fart olanNiğde gelenek ve görenekleri kalın köseleden yapılmış ayakkabı giyerlerdi. Başlarında yazma ve çok zaman- da gene kendilerinin dokudukları yağlık denilen pamuklu saralardı.
  Erkek Giyimleri:
  Bugün hepsi tarihe mal olmuş ve ancak folklar gösterilerindeNiğde gelenek ve görenekleri ninelerin çeyiz sandıklarında bulunanNiğde gelenek ve görenekleri genellikle fakir hanımların el tezgahlarında dokudukları üç etek denilen entari giyerlerdi. Bunun altında hanımların ördüğü bağlamalı don bulunurdu. Ayaklanma yün çorap giyerlerdi. Ayakkabı olarak da bazen konçlu ve konçsuz yemeni giyerlerdi. Bir efe memleketi olduğu için kollan olmayan fakatNiğde gelenek ve görenekleri omuz başlarından kol boyu uzunluğunda uzanmışNiğde gelenek ve görenekleri omuz başlan ve göğsü işlemeli cepken denilen ceket giyerlerdi. Yüzde seksen fakirin sırtındaNiğde gelenek ve görenekleri ketenden yapılmış ceket bulunurdu. Erkekler genel olarak bellerine kırmızıNiğde gelenek ve görenekleri.mor ve siyah kanşığı genişçe bir şal saralardı.
  Genel olarak erkek ayakkabıları kalaşNiğde gelenek ve görenekleri kunduraNiğde gelenek ve görenekleri yemeni ve çanktı. Kadın ayakkabıları ise; her memleketin kendi esnafının yaptığı kalaş kunduraNiğde gelenek ve görenekleri iskarpindi.


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Niğdenin Yöresel Kıyafetleri Forum Tarih
Niğde Yöresel Kıyafetleri - Niğdenin Yöresel Giysileri Niğde Tanıtımı 7 Nisan 2011
Niğde Yöresel Yemekleri - Niğdenin Yöresel Yemek Kültürü Niğde Tanıtımı 10 Nisan 2011
Niğde Yöresel Halk Oyunları - Niğdenin Halk Oyunları Niğde Tanıtımı 2 Nisan 2011
Niğdenin Yöresel Yemekleri - Niğde Yemekleri Niğde Tanıtımı 3 Şubat 2011
Niğdenin Siyasi Haritası - Niğde Siyasi Haritası Niğde Tanıtımı 17 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş