Niğde Yöresel Kıyafetleri - Niğdenin Yöresel Giysileri

'Niğde Tanıtımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 7 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Niğde Yöresel Kıyafetleri - Niğdenin Yöresel Giysileri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Niğde yöresel giysiler
  Niğdenin kadın ve erkek kıyafetleri

  Kadın Giyimleri:
  Niğde’de kadın giyimleri incelenirken; renkten ziyade süse ve renklerin uyumuna dikkat edilirdi. Ev kadınlarının iki türlü giysileri vardı. Bunlardan birisi gündelik diğeri ise “kişilik” adı verilen belirli günlerde yani düğünde nişan törenlerinde kına gecelerinde süs dünürlü günde giyilen giysilerdir. Gelinlik kızlar kendi yeteneklerini ustalıklarını zevkleriyle birleştirip cafıra kabuta yünlüye ve pamuklu motif işlerken göz nurtu dökerlerdi. Bu uğraşının ürünü ince zevklerle bezenmiş Türk Sanatıdır. Hatta zevklerine göre seçtikleri her türlü giysinin üzerine işledikleri motifleri birbaşkasının yapamayacağı şekillerde bezerler ve örneklerini saklarlardı. Ev giyimlerinde ise; iş görürken üstlerine giymek için iş donu dikerler kendi zevklerine göre çorap örerler entarileri göz alıcı sıcak renkli motiflerden oluşurdu.
  Fakir olanlar daha ziyade el tezgahlarında dokudukları fitil adı verilen pamuklardan yapılmış entari giyerlerdi. Ayaklarında ise kulaç kundura denilen burnunda ve ökçesinde fart olan kalın köseleden yapılmış ayakkabı giyerlerdi. Başlarında yazma ve çok zaman- da gene kendilerinin dokudukları yağlık denilen pamuklu saralardı.

  Erkek Giyimleri:
  Bugün hepsi tarihe mal olmuş ve ancak folklar gösterilerinde ninelerin çeyiz sandıklarında bulunan genellikle fakir hanımların el tezgahlarında dokudukları üç etek denilen entari giyerlerdi. Bunun altında hanımların ördüğü bağlamalı don bulunurdu. Ayaklanma yün çorap giyerlerdi. Ayakkabı olarak da bazen konçlu ve konçsuz yemeni giyerlerdi. Bir efe memleketi olduğu için kollan olmayan fakati omuz başlarından kol boyu uzunluğunda uzanmış omuz başlan ve göğsü işlemeli cepken denilen ceket giyerlerdi. Yüzde seksen fakirin sırtında ketenden yapılmış ceket bulunurdu. Erkekler genel olarak bellerine kırmızı .mor ve siyah kanşığı genişçe bir şal saralardı.
  Genel olarak erkek ayakkabıları kalaş kundura yemeni ve çanktı. Kadın ayakkabıları ise; her memleketin kendi esnafının yaptığı kalaş kundura iskarpindi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Niğde Yöresel Kıyafetleri Forum Tarih
Niğdenin Yöresel Kıyafetleri İç Anadolu Bölgesi 4 Eylül 2010
Niğde Yöresel Yemekleri - Niğdenin Yöresel Yemek Kültürü Niğde Tanıtımı 10 Nisan 2011
Niğde Yöresel Halk Oyunları - Niğdenin Halk Oyunları Niğde Tanıtımı 2 Nisan 2011
Niğdenin Yöresel Yemekleri - Niğde Yemekleri Niğde Tanıtımı 3 Şubat 2011
2017 Niğde nüfusu Niğde Tanıtımı 31 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş