Niğde üniversitesi Hakkinda Bilgiler ve Resimleri

'Üniversiteler' forumunda NeslisH tarafından 27 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Niğde üniversitesi Hakkinda Bilgiler ve Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Niğde üniversitesi  Tarihçe

  Niğde Üniversitesi, Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı hakkında 41 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin değiştirilerek kabulüne dair 2809 sayılı kanun ile 78 Ve 190 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılması hakkında, 03.07. 1992 tarih ve 3837 Sayılı Kanunun ek 22. maddesine göre kurulmuştur. Kuruluş Kanunu 11 Temmuz 1992 tarihli ve 21281 Sayılı Resmi Gazete'de de yayınlanmıştır. Kuruluş Kanununa göre Niğde Üniversitesi bünyesinde 8 Fakülte, 4 yüksekokul,10 Meslek Yüksekokulu ve 2 Enstitü bulunmaktadır. Üniversitede 18.756 öğrencinin yanında, 814 adet kadrolu öğretim elemanı bulunmakta olup, bazı branşlar için diğer üniversitelerden 18 öğretim üyesi görevlendirilmesi yapılmıştır. Üniversitede ders veren öğretim üyesi, öğretim görevlisi ve okutman başına düşen öğrenci sayısı 38'dir.

  Yurt ve Barınma

  Öğrencilerin barınma hizmetlerinin büyük bir bölümü Kredi Yurtlar Kurumuna ait öğrenci yurtları kanalıyla yürütülmekte, Çamardı da üniversiteye ait kız öğrenci yurdu bulunmaktadır. Ayrıca Niğde ve Bor'da bulunan özel yurtlar da öğrencilere hizmet vermektedir. Üniversiteyi tercih edecek kız ve erkek öğrencilerin kalacakları modern şekilde düzenlenmiş yurtlar mevcut olup barınma sorunu yoktur.

  Kütüphane

  Üniversite Merkez Kütüphanesi 13.11.1995 tarih ve 22462 sayılı resmi gazetede yayınlanan "N.Ü Kütüphane Yönetmenliği" doğrultusunda hizmetlerinde başlamıştır. Merkez Kütüphane 6 Fakülte, 2 Enstitü, 4 Yüksekokul ve 10 Meslek Yüksekokulu Personel ve öğrencilerine hizmet vermektedir. Kütüphanenin kendi hizmet binası olmadığından, şimdilik hizmetlerini Eğitim Fakültesi'nin giriş katında kütüphane içinde ayrılan alanda sürdürmektedir. 1 okuma salonu (70 kişilik), 1 teknik Hizmetler Bölümü, 1 Süreli Yayınlar Bölümünden oluşmaktadır. Kütüphane hafta içi her gün sabah 08:00, akşam 19:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Kütüphane Üniversitenin Akademik ve idari personeli ve öğrencilerinin yanı sıra dışarıdan gelen araştırmacılara da hizmet vermektedir. Bu araştırmacılar kütüphaneyi kullanabilirler fakat üye olamazlar.

  Teknoloji

  Bütün fakülte ve meslek yüksekokullarımızda internet ağına bağlı bilgisayar lâboratuarları mevcuttur. Eğitim-Öğretimde kullanılan bilgisayar sayısı 1.008 adettir.

  Beslenme

  Üniversitemiz Niğde ,Bor ,Aksaray, Ortaköy, Ulukışla, Çamardı, Şereflikoçhisar da okuyan öğrenci ve çalışan personel için yemek çıkartmaktadır. Öğrencilerden yemek katkı payı olarak günlük 500.000TL alınmaktadır. Üniversitenin bütün birimlerinde öğrencilerinin ders dışında oturup dinlenebilecekleri, arkadaşları ile sohbet edebilecekleri kantinler bulunmaktadır.
   

 2. NeslisH

  NeslisH Özel Üye


  Sağlık

  Üniversiteye bağlı personel ve öğrencilerin muayene ve tedavileri Mediko-Sosyal Servisinde yapılmaktadır. Sağlık merkezinde dört doktor, bir diş hekimi, bir psikolog, beş hemşire ve bir sağlık teknisyeni hizmet vermektedir. Herhangi bir şikayetle sağlık merkezimize başvuran öğrenciler ve personelin ilk tıbbi müdahaleleri yapılmakta gerektiğinde devlet hastanesine sevk edilmektedir. Ayrıca öğrencilerin duygusal ,sosyal, mesleki vb. problemlerinin çözümünde yardımcı olmak maksadı ile psikolojik danışmanlık servisimiz mevcuttur.

  Kampus Hayatı

  Üniversitede Türk sanat musikisi, Türk halk müziği, tiyatro ve halk oyunları gibi alanlarda etkinlikler düzenlenmekte, çeşitli sergiler de açılmaktadır. Belli günlerde de günlerde toplantılar, seminerler, paneller, konferanslar kongreler ve sempozyumlar düzenlenmektedir. Fen-Edebiyat Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin yararlandığı 1 kapalı spor salonu; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin 1 basketbol sahası, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunun futbol, basketbol sahası ve kapalı spor salonu vardır. Kış sezonu boyunca hafta sonları Demirkazık Kayak Merkezine otobüs seferleri düzenlenerek öğrencilerin bu merkezden faydalanmaları sağlanmaktadır. Yaz aylarındaysa yakın çevreye piknik, turizm ve eğitim amaçlı geziler düzenlenmektedir.

  Ulaşım

  Niğde merkezde bulunan birimlerle Bor ,Aksaray, Ortaköy, Ulukışla, Çamardı, Şereflikoçhisar'da bulunan öğrencilerin ulaşım problemi bulunmamaktadır. Öğrenciler için şehirden kampüse ve diğer birimlere şehir otobüsleri hizmet vermektedir.

  Burslar

  Üniversite Fakülte ve Yüksek Okullarında okuyan ve maddi sıkıntı içinde bulunan başarılı 300 öğrenciye aylık burs yardımı yapmaktadır. Ayrıca 250 öğrenciye de yemek yardımı yapılmakta ve 60 öğrenciye part-time çalışma imkanı sağlanarak hem maddi destek olunmakta hem de boş zamanlarını değerlendirmeleri sağlanmaktadır.
   

 3. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kulüpler

  Havacılık Kulübü
  İşletme ve İletişim Kulübü
  Türkç e Topluluğu Kulübü
  Atatürkç ü Düşünce Kulübü

  Fakülteler ve Bölümler

  Eğitim Fakültesi
  Sinif öğretmenliği (EA)
  Sinif öğretmenliği (Ikinci öğretim) (EA)
  Sosyal Bilgiler öğretmenliği (SöZ)
  Sosyal Bilgiler öğretmenliği (Ikinci öğretim) (SöZ)
  Türkç e öğretmenliği (SöZ)
  Türkç e öğretmenliği (Ikinci öğretim) (SöZ)


  FenEdebiyat Fakültesi
  Biyoloji (SAY)
  Biyoloji (Ikinci öğretim) (SAY)
  Fizik (SAY)
  Fizik (Ikinci öğretim) (SAY)
  Kimya (SAY)
  Kimya (Ikinci öğretim) (SAY)
  Matematik (SAY)
  Matematik (Ikinci öğretim) (SAY)
  Tarih (SöZ)
  Tarih (Ikinci öğretim) (SöZ)
  Türk Dili ve Edebiyati (SöZ)
  Türk Dili ve Edebiyati (Ikinci öğretim) (SöZ)


  Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi
  Iktisat (EA)
  Iktisat (Ikinci öğretim) (EA)
  Işletme (EA)
  Işletme (Ikinci öğretim) (EA)


  MühendislikMimarlik Fakültesi
  ElektrikElektronik Mühendisliği (SAY)
  ElektrikElektronik Mühendisliği (Ikinci öğretim) (SAY)
  Inşaat Mühendisliği (SAY)
  Jeoloji Mühendisliği (SAY)
  Jeoloji Mühendisliği (Ikinci öğretim) (SAY)
  Makine Mühendisliği (SAY)


  Niğde Zübeyde Hanim Sağlik Yüksekokulu
  Ebelik (SAY)
  Hemşirelik (SAY)


  Aksaray Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi
  Işletme (EA)


  Aksaray Mühendislik Fakültesi
  çevre Mühendisliği (SAY)
  Inşaat Mühendisliği (SAY)
  Jeoloji Mühendisliği (SAY)
  Jeoloji Mühendisliği (Ikinci öğretim) (SAY)
  Makine Mühendisliği (SAY)


  Aksaray Sağlik Yüksekokulu
  Hemşirelik (SAY)
  Sağlik Memurluğu (SAY)


  Sosyal Bilimler Enstitüsü
  Programlar
  İşletme Anabilim Dalı
  İktisat Anabilim Dalı
  Kamu Yönetimi Anabilim Dalı
  Eğitim Bilimleri Anabilim Dalı
  İlköğretim Anabilim Dalı
  Türkçe Eğitimi Anabilim Dalı
  Güzel Sanatlar Anabilim Dalı
  Tarih Anabilim Dalı
  Türk Dili Ve Edebiyatı Anabilim Dalı
  Beden Eğitimi Ve Spor Anabilim Dalı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Niğde üniversitesi Hakkinda Forum Tarih
Niğde Üniversitesi Bor Halil Zöhre Ataman Meslek Yüksekokulu Bilgileri Üniversiteler 27 Şubat 2011
Niğde Üniversitesi Bor Meslek Yüksekokulu Bilgileri Üniversiteler 27 Şubat 2011
Niğde Üniversitesi 2010 Bahar Şenlikleri Kültür Sanat Haberleri 29 Nisan 2010
Niğde Üniversitesi Taban Ve Tavan Puanları Üniversiteler 11 Temmuz 2009
2017 Niğde nüfusu Niğde Tanıtımı 31 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş