Niçin Dua ederiz?

'Dualarımız Dua paylaşımları' forumunda SeLeN tarafından 3 Ekim 2016 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Niçin Dua ederiz? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dua neden ederiz,
  Niçin dua ediyoruz kısaca,


  İslam dini kulları zorlamayan bir dildir bununla birlikte Müslümanlar bir çok emre uymakla ve sorumlulukları yerine getirmekle sorumludur. Müslümanlar Allah’ın emir ve yasaklarına uyarken isteklerini de sadece ondan isterler.

  İnsanlar Allah’a bol bol dua ederler. Peki niçin dua ederiz?

  Allah ile konuşmalarını ve isteklerini söylemelerini sağlayan yol duadır. Müslümanlar Allah’a dua ederek ona dertlerini, sıkıntılarını anlatırlar ve istediklerini söylerler. Allah ise kulları için en hayırlılarını onlara verir çünkü şüphesiz ki Allah kullarını hep korur ve kollar.

  İslam dininde dua etmek kutsal bir harekettir. İnsanlar Allah’a ellerini açarlar; onun verdiği rızıklara şükrederler bununla birlikte sağlıklı olmak, huzurlu bir yuvaya ve eşe sahip olmak, hayırlı evlatlar yetiştirmek, hayırlı bir iş sahibi olmak ve sahip olduklarına şükür etmek için Allah’a dua ederler.

  Müslümanlar Allah’ın sevdiği ve razı olduğu kullardan olmak için Allah’ın istediği ve emrettiği şekilde yaşamaya çalışırlar bu nedenle de başlarına gelen hayırlara da şerlere de şükrederler. Çünkü her şeyin hayırlısıyla Allah’tan geldiğini ve Allah’ın bize nasip ettiği şeyde bir hayır olduğunu bilirler.

  Allah’a dua etmek insanları manevi olarak rahatlatır ve huzura erdirir çünkü insanlar dua ederken Allah’a tüm içtenlikleri ile dua ederler ve her ne kadar her şeyi Allah görüyor olsa da ona dertlerini anlatırlar ve böylece manevi huzura kavuşurlar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Niçin ederiz Forum Tarih
Allah'a Niçin Şükrederiz - Allaha Neden Şükretmeliyiz Dini Sohbetler Dini Forum 30 Haziran 2011
Namazı niçin kılmalıyız kısaca Dinimizin Direği Namaz 7 Ekim 2017
Anadolu'ya niçin uygarlıkların beşiği denmiştir kısaca Tarihi Bilgiler 6 Ekim 2017
Hayvanları niçin korumalı ve sevmeliyiz kısaca Diğer Hayvanlar 4 Ekim 2017
Hava durumunu bilmeye niçin ihtiyaç duyarız kısaca açıklar mısınız? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 26 Eylül 2017

Bu Sayfayı Paylaş