Nezleye karşı yemek, ateşe karşı açlık

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 25 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Nezleye karşı yemek, ateşe karşı açlık konusu
  Sponsorlu Bağlantılar

  [​IMG]Yemek yiyerek soğuk algınlığını ve nezleyi, aç kalarak da ateşi tedavi edin! Yemek yemek ve aç kalmanın bağışıklık sistemi üzerinde çarpıcı etkileri ortaya çıktı.

  Doktor ve beslenme uzmanlarının büyük bir bölümü, nezlenin yemekle, ateşin aç kalmakla tedavi edileceği görüşünü, kocakarı inancı sayarak, bugüne dek ciddiye almamışlardı.

  Ne var ki, Hollandalı bilim adamları yemek yemenin bağışıklık sisteminde soğuk algınlığına yol açan virüsleri, aç kalmanın ise yüksek ateşe neden olan bakterileri yok eden düzeneği harekete geçirdiğini ortaya koydular.

  Rastlantıyla bulundu

  Beslenmeyle bağışıklık sistemi arasında böylesine doğrudan bir etkinin ilk kez gösterildiğine dikkat çeken Amsterdam’daki Akademik Tıp Merkezi uzmanlarından Gijs van den Brink ve meslektaşları, alkolün bağışıklık sistemini etkileyip etkilemediğini anlamak amacıyla kan örneklerini incelemeye karar verdiler. Sonuçta, alkolün değil, ama yiyeceğin bağışıklık sistemini etkilediğine şaşkınlıkla tanık oldular. Bunun üzerine altı gönüllü denekten gece boyunca hiç bir şey yememelerini ve ertesi gün inceleme için laboratuvara gelmelerini istediler.

  Deneklere bir kezinde sıvı yiyeceklerden oluşan bir öğün, ikinci kez ise mideyi şişirmesi için yalnızca su verildi.

  Şaşırtıcı bulgular

  Elde edilen bulgular son derece şaşırtıcıydı. Sıvı öğünden altı saat sonra deneklerin gamma interferon düzeyleri dört katından fazlaya çıkmıştı. Gamma interferon, bağışıklık sisteminde T savunma hücrelerinin bakterilere karşı savaş niteliğini belirleyen bir denektaşıdır. Van den Brink bu savunma etkisinin yiyeceklerle harekete geçebileceğine dikkat çekiyor.

  Öte yandan, deneklere yalnızca su verildiğinde, altı saatlik süre içinde gamma interferon düzeylerinde çok hafif bir değişikliğe karşılık, interleukin-4 adlı bir başka kimyasalın yaklaşık dört katına çıktığı görüldü. Interleukin-4, mikrop ve virüsleri yok eden antikorlar üretimini teşvik eder.

  Bu bulgular yine Amsterdam’daki Free Üniversitesi bilim adamlarından Paul van Leeuwen’in kısa bir süre önce elde ettiği bulgulara tıpatıp uyuyor.

  Leeuwen ekibi, süt, et ve fındık fıstıklarda bol miktarda bulunan bir amino asit olan glutaminin, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ortaya koymuştu. İngiliz bilim dergisi New Scientist’te (19 Ocak) yayımlanan habere göre, yoğun bakımdaki hastalara da glutamin takviyesi yapıldığında enfeksiyonlara karşı çok daha dirençli duruma geldikleri görüldü.

  Kaynak:Hürriyet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nezleye karşı yemek Forum Tarih
Muhtara hangi ihtiyaçlarımızı karşılamak için gideriz kısaca Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Yerel yönetim birimleri halkımızın ihtiyaçlarını karşılamak için hangi görevleri yaparlar? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Atatürk taassuba neden karşı çıkmış kısaca Atatürk Hakkında Herşey 18 Şubat 2017
Osmanlı en çok hangi devlete karşı toprak kaybına uğradı kısaca Tarihi Bilgiler 15 Şubat 2017
İnsanlar ihtiyaçlarını karşılamak için ne tür oluşumlar meydana getirmişlerdir kısaca Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş