Nevsehirdeki piknik alanları piknik yerleri

'İç Anadolu Bölgesi' forumunda UquR tarafından 6 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Nevsehirdeki piknik alanları piknik yerleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Nevsehirdeki piknik alanları piknik yerleri

  Doğal Güzellikler

  Nevşehir dekimesire yerleri, genellikle vadi tabanlarıyla Kızılırmak kıyılandadır. Son yıllarda iç ve dış turizmin gelişmesiyle, kimi dinlenme yerlerinde altyapı tesisleri yapılarak hizmete sunulmuştur.  Mesire Yerleri
  Göreme Vadisi

  Tl merkezine 14 lan uzaklıkta, Kızılırmak' a güneyden açılan bir vadidir. Vadi boyunca asfalt bir yol uzanmaktadır. Göreme vadisinin yamaçlarında çok sayıda peribacaları vardır. Peribacaları içine oyulmuş mağara ve kiliseler tarihsel değerleri de olan anıtlardır. Vadi tabanı, zengin su kaynaklan ve büyük bitki örtüsüyle, ilgi gören dinlenme yerlerindendir. Peribacalarını ile tarihsel yerleri görmeye gelenler, buralarda dinlenebilmektedir.

  Kadirah Deresi

  Ü merkezine 3 km uzaklıktaki bu dinlenme yeri, Narköy sınırlan içinde kalmaktadır. Burada Nevşehir çayının bazalt kayalarını yararak açtığı çok sayıda delik ve çağlayanlar vardır. Jeolojik yapısı ve jeomorfolojik oluşumuyla yörenin ilgi çeken mesire yerlerinden olan Kadirah deresine asfalt bir yolla ulaşılabilmektedir.

  Ballıkaya

  İl merkezine 5 km uzaklıktaki bu dinlenme yeri, özellikle manzarası nedeniyle ilgi toplar. Göre kasabasının güneyinde bir bazalt tepesi üzerinde yer alan Ballıkaya, geniş alanların kolayca görülebildiği bir yerdir.

  Üzengi Deresi


  Ortahisar' m güneyinden başlayarak Ürgüp yakınlarından Damsa çayı vadisine açılan Üzengi deresi boyu, sıkça gidilen dinlenme yerlerindendir. Duvar gibi yükselen vadi yamaçlarıyla, tabanda birbirini izleyen meyve bahçeleri ve mineral balamdan zengin maden sularıyla ilgi çeken bir dinlenme yeridir. Bu yöre il merkezine 14 km'lik asfalt bir yolla bağlıdır.

  Kızılırmak Kıyılan  Kızılırmak vadisi, Avanos ve Gülşehir yörelerinde genişleyerek, doğal kumsallar ve ağaçlık dinlenme yerleri ortaya çıkmıştır. Avanos'ta, özellikle akarsuyun güney kıyılan, günü birlik gidilen yöredir. Dinlenme yerlerinin bulunduğu yöre, yaklaşık 19 km 'lik asfalt bir yolla merkeze bağlıdır. Gülşehir'de, Kızılırmak kıyısında kimi yerler mesire yen olarak ayrılmış, buralarda gerekli alt yapı tesisi kurulmuştur.

  Çakırcan  Gülşehir ilçesi Tuzköy kasabasında Kızılırmak nehri kenarın dadır. Kaynak sularının bol olduğu ve zengin bitki örtüsüne sahip olan bu yerde alabalık üretim tesisleri de mevcuttur. Günü birlik piknik ve mesire yeri olarak alt yapı ve çevre düzenlenmesi yapılmıştır. İl merkezine uzaklığı 28 km'dü'.

  Dedebağı  Hacıbektaş ilçesine Kırşehir yolu doğrultusunda ilçeye 3 km uzaklıkta bulunan Dedebağı, dergaha bağlanmış olup, tekkenin açık olduğu zamanlarda önemli ocaklardan birisi idi. Koruma altına alman bu yerde Şekerpmar'ı ile Hacı Melek Baha'nın mezarlarını kapsayan bir türbe vardır. Yeşillikler içinde bol suyu olan bu yer, mesire yeri olarak altyapısı mevcuttur.

  Gülşehir Karayolları Dinlenme Parkı  Gülşehir ilçesinde Kızılırmak nehri kenarında, piknik ve mesire yeri olarak alt yapısı ve çevre düzenlemesi , günü birlik kullanıma açık bir mesire yeridir. İl merkezine uzaklığı 20 km'dir.

  içmeler-Kaplıcalar  Nevşehir'de çok sayıda içme ve kaplıca vardır. İlde kaplıca denince akla Kozaklı kaplıcaları ektedir. Nevşehir 'deki içme ve kaplıcaların büyük bölümü gelişen turizme paralel olarak değerlendirilmeye

  , bu alanda önemli sayılabilecek gelişmeler olmuştur.  Kozaklı Kaplıcaları  Kozaklının güneyindeki dere yatağı boyunca çok sayıda sıcak su kaynağı vardır. Toplam debisi 30IV /e ulaşan bu suların bir bölümü dereye karışmakta, bir bölümü ise, bir süre açıkta aktıktan sonra yeniden çekilmektedir.

  Kozaklının doğusunda, Özel İdarenin eski Kozoğlu hamamı vardır. Günümüzde bu hamam havuz | başında bütünüyle yıkılmış durumdadır. Suyu az olmakla birlikte, Türkiye 'nin radyoaktif olma özelliği

  en yüksek kaplıcalarından biridir. Sondajla toplanan suyun bir bölümü yeni yapılan turistik motellerde yapılmaktadır. Üç aynı havuzdan birbirine akıtılarak soğutulan su, banyolara ve dairelere verilmektedir.

  İlçedeki eski Belediye hamamının sıcak su gereksinimi de bu kaynaklardan karşılanmaktadır. Hamamın /e erkek bölümlerine iki aynı kaynaktan su gelmektedir.

  Kozaklıdaki Uyuz kaynağı, suyu en soğuk (27 °C) olanıdır. Radyoaktif olan bu sudan, öbür suların

  arasında yararlanılmaktadır.

  Kozaklıdaki sondaj kuyusu, Kozoğlu hamamı, Belediye hamamı ve Uyuz hamamının suları, kloro-pnate ve sülfatlı alkalik, toprak alkalik karışık sulardır. Ağrılı rahatsızlık da romatizmada yararlı olan bu salgı bezlerinin rahatsızlıklarında da kullanılmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nevsehirdeki piknik alanları Forum Tarih
Ankaraya Yakın Piknik Alanları Nelerdir Ankara Tanıtımı 16 Aralık 2011
Ankaranın Gezilecek Yerleri, Piknik Alanları, Mesire Yerleri Nelerdir Ankara Tanıtımı 16 Ekim 2011
Amasyanın Piknik Alanları ve Mesire Yerleri Nelerdir Amasya Tanıtımı 16 Ekim 2011
Piknik Sepeti Nasıl Süslenir Hobiler Ve Videolar 11 Temmuz 2010
Piknik Kebabı Tarifi Yapılışı Kebaplar ve Salatalar 18 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş