Nevresim Almanın İncelikleri

'Dekorasyon' forumunda Dine tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Nevresim Almanın İncelikleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Nevresim Almanın İncelikleri


  Çiçekli, çizgili, işlemeli ya da otel tarzı... Günün en az 8 saatini üzerinde geçirdiğimiz nevresim takımları görüntüleriyle yatak odanızı bir anda bir mekana dönüştürebilir. Ancak nevresim takımlarını satın alırken görüntülerinin yanı sıra kumaşlarının da önemi büyük. Mükemmel bir gece uykusunun yolu yatak çarşaflarından geçiyor denebilir. Bu yüzden nevresiminizi seçerken hem beğeninize hem de sağlıklı olmasında özen göstermelisiniz. Nevresim takımınızı seçerken kumaşına dikkat etmeniz gerekiyor. Kumaşın özellikleri sizin onu rahat kullanıp kullanamayacağınızı belirler. Seçtiğiniz kumaşa göre nevresiminizi nasıl yıkayacağınızı ve ütüleyeceğiniz de önem taşıyor. Eğer nevresiminizi kumaşının kullanım talimatlarına göre kullanmazsanız tatsız sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.


  [​IMG]


  Siz de dikebilirsiniz


  Nevresim takımınızı illaki almanız gerekmiyor. İstediğiniz doku ve desenden seçiniz kumaşlardan kendiniz de nevresim takımı dikebilirsiniz. Yapmanız gereken yatak, yastık ve yorganınızın ölçülerini aldıktan sonra uygun kumaşı seçmek. Sonrasında bir dikiş makinesi yardımınıza yetişecek. Çarşafı dikmek için kumaşın yatağın kenarlarından aşağıya doğru taşması gerektiğini düşünerek pay bırakın ve kumaşın dört tarafını makinede dikin. Yastık ve yorgan kılıfı için de yastık ve yorganınızın ölçülerine göz önünde bulundurarak pay bırakın ve dikin.


  Çiçekli nevresimler


  Havaların ısınmaya başladığı şu günlerde yatak odanızda bahar havası yaratmak için nevresimlerinizi çiçekli olanlardan tercih edebilirsiniz. Çiçekli nevresim takımlarının birçok alternatifi bulunuyor. İstediğiniz renkte ve istediğiniz büyüklükte çiçeklerle süslü nevresim takımları bulmanız mümkün.


  Küçük çiçek mi büyük mü?


  Beyaz bir yatak odanız varsa renkli ve minik çiçeklerle süslü bir nevresim takımı ile odanızı bir anda kır evi havasına büründürebilirsiniz.


  Nevresim takımınızı yıkarken


  Nevresim takımlarınızı kullanmadan önce yıkarsanız daha yumuşak olurlar. Renkli ve beyaz takımlarınızı mutlaka ayrı yıkayın, böylece renklerini koruyabilir, koyu renk olanların açık renkli olanları boyamasını engelleyebilirsiniz. Çamaşırlarınızı 40 derecede yıkamak üç kat daha az enerji harcamanızı sağlar, ayrıca 90 derecede yıkadığınız çamaşırlara göre daha iyi sonuç verir. Ayrıca çok sıcak su ile yıkadığınız takımlarda deforme olma veya çekme gibi sorunları yaşama ihtimaliniz daha yüksek olacaktır.


  İşlemeli nevresimler


  Anneannelerimizin çeyiz sandıklarındaki nakışlı, oyalı ve delik işinden nevresim takımlarını hemen çıkarın. Bir süreliğine ortadan kaybolan işlemeli nevresimler yeniden gözde.


  Baskı desenler


  Son yıllarda işlemeli takımları aratmayacak baskı desenli takımlar da dikkat çekiyor. Düz renkteki nevresimlerin üzerinde kendini gösteren baskı desenler de yatak odanızda görkemli bir hava yaratmanıza yardımcı olabilir.


  Nevresim alırken


  Nevresim alırken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri yorganınızın ölçülerinin takımınızla uyumlu olması.  [​IMG]


  Otel tipi nevresimler


  Evinizde bir otel odasının rahatlığını ve konforunu yaşamak isteyebilirsiniz. Bunu başarmak sizin elinizde. Açık renklerde bir nevresim takımı, çeşitli ebatlarda yastıklar, birbirini tamamlayan renklerde yastık kılıfları yaşam alanınızı farklılaştırmanızı sağlayacaktır. Bir sürü yastık ve bembeyaz çarşaflar kendinizi 5 yıldızlı bir otelin kral dairesinde yaşıyormuşsunuz hissine kapılmanızı sağlayabilir.


  Yatağınızı yaparken


  Yatağınızın şiltesi üzerine büyük boy düz bir çarşaf örtün, düz çarşaf lastikli olanlara göre daha gergin kalır. Çarşafın yataktan taşan uzun kenarlarını; şiltenin altına üçgen katlama yaparak sıkıştırın.


  Sereceğiniz ekstra uzun çarşafı sıkıştırmayın. Kat kısmı, şiltenin kenarına denk gelecek şekilde çarşafın 15cm'lik kısmını içeriye doğru alarak katlayın. Çarşafın fazla kalan kısımlarını hareket özgürlüğünü garanti edersiniz.


  Yorganı kılıfına geçirmeden yatak üzerine yayın. Nevresimi yatağın ayakucuna sıkıştırın ve yorganı geçirerek hafifçe yukarı doğru çekin. Kılıfın açık ucu yatağın baş kısmına geleceğinden yorgan alt taraftan kayıp çıkmaz.


  Nevresim üzerinde herhangi bir sert parça (düğme, kanca, vb.) bulunmasın. Yorganın kaymaması ve kılıf başlangıcının örtülmesi için üst çarşafı 15 cm genişliğinde, yorganın üzerine doğru katlayın. Ekstra uzun yastık kılıflarını (büyük boy yastıklardan 30 cm. daha uzun) içeri doğru kıvırarak yastığı zarf şeklinde kapatın. Böylece yüzünüzün yastıkla doğrudan temas etmesini engellemiş olursunuz.


  Çizgili nevresimler


  Çizgili ve ekoseli nevresim takımları yatak odanıza enerji katar. Özellikle de nevresimlerinizi canlı renklerden seçerseniz. Çizgililerin ve ekose desenlerin bir arada kullanıldığı nevresimleri de tercih edebilirsiniz.


  Nevresim takımınızı seçerken beğeninize göre ince ya da kalın çizgili olanları seçebilirsiniz. Nevresiminiz çizgili, çarşafınız düz renkte de olabilir.


  Yatağınız için dekoratif aksesuarlar


  Aksesuarlarla yatağınızı bir anda değiştirmeniz mümkün. Aksesuar seçerken yatak odanızın genel tarzı ve nevresim takımınızla uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin iri çiçekli bir nevresim takımı kullanıyorsanız düz renkli bir yastık ve yatak örtülerini tercih edebilirsiniz. Çizgililerle çiçeklileri asla bir arada kullanmayın. İşlemeli ve dantelli nevresim takımları daha feminen ve romantik aksesuarlarla bütünlenebilir. Tüylü, boncuklu, dantelli dekoratif yastıklar ve yatak örtüleri yaratmak istediğiniz atmosferi pekiştirir.


  GÜndelik bir nevresim takımıyla pamuklu yatak örtüleri ve pikeler kullanabilirsiniz. Ancak nevresim takımınızda işlemelileri tercih ediyorsanız, yatak örtünüzü ipek, saten ya da ince kadife ışıltılı kumaşlardan seçebilirsiniz.


  Erkeksi çizgilere sahip nevresim takımlarıyla ise kaşmir yatak örtüleri, yüni deri, keçe gibi doğal dokulardan yapılmış dekoratif yastıklar çok şık duracaktır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nevresim Almanın İncelikleri Forum Tarih
Nevresim Takımı Modelleri Resimli Dekorasyon 2 Nisan 2012
Nevresim Modelleri Nevresim Takımı Modelleri Dekorasyon 5 Aralık 2011
Nevresim Takımı Modelleri Dekorasyon 22 Haziran 2011
El Yapımı Nevresim Takımları Dekorasyon 21 Mayıs 2011
Ak Home Nevresim Takımları Modelleri Örnekleri Dekorasyon 10 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş