Nevin Çokay Kimdir?

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda Mavi_Sema tarafından 25 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Nevin Çokay Kimdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Nevin Çokay (Nevin Çokay Kimdir? - Nevin Çokay Hakkında)
  Nevin Çokay, ressam.

  1930 yılında İstanbul'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Anadolu'nun çeşitli kentlerinde tamamladı. 1947 yılında girdiği Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'ni 1953 yılında Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyesi'nde bitirdi.

  Öğrencilik yıllarında kurdukları "On'lar gurubu" yankı uyandırmıştı. Adalet Cimcoz'un "Maya" galerisinde ilk kişisel sergisini açtı (1953).

  Resim uğraşları yanında, Nedim Otyam'ın İstanbul Radyosu'ndaki halk türküleri korosunda dört yıl çalıştı (1950-1953). Bu dönemde İtalya’da konserler verip halk oyunları gösterilerinde bulundular (1952). Nedim Otyam'ın yönetmenliğinde "Yurda Dönüş" adında bir film çevirdi. Film dublajları yaptı. 1954'den sonra kendini tamamen resim çalışmalarına verdi.

  Her yıl açtığı kişisel sergilerden başka, çeşitli toplu sergilere katıldı. Bunlar arasında Devlet Resim-Heykel Müzesi, Paris Genç Sanatçılar Biennale'i de bulunmaktadır. 1961 yılında düzenlenen "İstanbul Sanat Festivali"nde ikincilik ödülü aldı.

  1979 yılında Hollanda'ya çağrılı olarak gitti, resimleri bir yıl süreyle Deventer, Den Haag ve Rotterdam'ın çeşitli müze ve galerilerinde sergilendi, Hollanda Televizyonu'nda röportajları yapıldı.

  Resim ve Heykel Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Belediyesi, İstanbul Üniversitesi, Yugoslavya'da Umjetnicka Galerij'de Hollanda ve Almanya'da özel ve resmi koleksiyonlarda tabloları bulunmaktadır.

  On yedi yıl lise resim ve sanat tarihi öğretmenliği yaptı. Ayrıca kendi atölyesinde üç yıl, Levent Sanat Galerisi resim atölyesinde dört yıl, Çizgi Sanat Evi atölyesinde üç yıl resim dersi verdi.

  Halen kendi atölyesinde resim çalışmalarına devam etmektedir. Evli ve bir çocuk annesidir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nevin Çokay Kimdir Forum Tarih
Ateş Gülü Kitabı - Nevin Aras Kitap, Resim ve Dergi 4 Eylül 2011
Mesnevinin Bölümleri - Mesnevinin Bölümleri Nelerdir? Konu Dışı Başlıklar 7 Mart 2011
Nevin-Mehmet Bilginer İlköğretim Okulu İstanbul Bağcılar Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş