Nevşehir Göreme

'Nevşehir Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 23 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Nevşehir Göreme konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Nevşehir Göreme

  Göreme, binlerce yıl eskiye dayanan geçmişi ve onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış coğrafyası ile Nevşehir,Ürgüp,Avanos üçgeninin tam ortasında yer almaktadır. Vadileri, yüzlerce peribacası ve bu peribacalarının içine oyulmuş kiliseleri ile adeta başka bir gezegene ait hissi uyandırmaktadır.

  Bu yöreyi dünya üzerinde benzersiz kılan peri bacaları, tabiat ananın Erciyes’in kızgın lavlarına, rüzgar ve yağmurun gücüyle bir heykeltıraş gibi şekil vermesiyle oluşmuştur. İsmi ise insanoğlunun hayal gücünü yansıtmaktadır. Elli metreyi geçen boylarıyla bu şapkalı dikitlerin ancak periler tarafından yapılıp,kullanılabileceğini düşünen yöre halkı ‘’Peribacası’’ adını koymuştur. Bu eşsiz yapıları sunan doğanın cömertliğine, adeta teşekkür edercesine peribacalarının içlerinin tasarımını insanoğlu üstlenmiştir. Kilise olarak kullanılmak için oyulan oda ve salonların duvarları, bugün bile canlı kalan fresklerle süslenmiştir. Peribacalarının yöre halkına ev sahipliği sadece kilise olarak değil, aynı zamanda barınak, şapel,manastır,mezar ve güvercinlik olarak da sürmüştür.


  Kapadokya yöresinin kalbinde yer alan bu şirin ve benzersiz kasaba, yüzyıllardır süregelen misafirperverliğini artık Türkiye ve dünya gezginlerine sunmaktadır. Tabiat ana ve insanoğlunun asırlar süren ve dünya üzerinde bir eşi daha görülmemiş işbirliği, Kapadokya yöresini ve onun kalbindeki Göreme’yi, dünyanın en önemli kültür turizmi merkezlerinden birine dönüştürmüştür. Sürekli artan ziyaretçi sayısına paralel olarak, bölgede 100’den fazla konaklama tesisi bulunmaktadır. Her türlü bütçeye hitab eden bu tesisler arasında, dünya standartları üzerinde hizmet veren butik otellerden,kayaların içine oyulmuş pansiyonlara kadar çok seçenek sunulmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nevşehir Göreme Forum Tarih
Nevşehir Göreme Tarihi Milli Parkı Hakkında Bilgi ve Resimler Nevşehir Tanıtımı 17 Aralık 2011
Göreme İlköğretim Okulu Nevşehir Merkez Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 23 Kasım 2010
Ataman Cave Hoteli Bilgileri ve Resimleri Göreme Nevşehir Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 14 Haziran 2010
Nevşehir Göreme Tarihî Millî Parkı Nevşehir Tanıtımı 23 Nisan 2009
CCS Cappadocia Cave Suites - Goreme / Nevsehir Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 24 Şubat 2009

Bu Sayfayı Paylaş