Nevşehir Göreme Tarihî Millî Parkı

'Nevşehir Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 23 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Nevşehir Göreme Tarihî Millî Parkı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Göreme, İç Anadolu bölgesinde, Nevşehir ili sınırları içerisinde yer almaktadır.

  Milli Park alanında; batı ve güney yönünde Ankara-Adana karayolu, Niğde ya da Aksaray'dan Nevşehir'e ulaşan karayolu, doğu ve kuzeydoğudan Kayseri'den Avanos'a ya da Ürgüp'e gelen karayolu ile ulaşılır.


  Milli Park orta Anadolu 'nun Hasan Dağı-Erciyes Dağı volkanik bölgesinde kalmaktadır. Saha; platolar ovalar küçük dağ bitkileri, yüksek tepeler, alüvyonla dolmuş dere ve ırmak vadileri, drenaj havzaları ve erozyonlu dik yamaçlı vadilerde birbirinden ayrılan yüksek düzlüklerden oluşmuştur. Erciyes ve Hasan Dağının büyük volkanik konileri, kuzeyden Kızılırmak vadisinin bir kısmı, bazıları bazaltla kaplı aşınmış tüf yatakları araziye hakim özelliktedir.
  [​IMG]


  Volkanik tüften oluşmuş ilgi çekici manzara yapısı içerisinde Bizans Kilise mimarisi ve hiristyan tarihinden önemli bir devri sergilemektedir. Bölgenin özelliklerinden burada yaşayanlar savaşların etkilerinden, merkezi idarenin otoritesinden uzak kalmayı başarabilmişlerdir.

  Ana ulaşım yollarına uzaklığı ve engebeli bir alan olması, gizlenmek isteyen veya dini inzivaya çekilenler için uygun korunma yeri olmuştur. Manastır hayatı 3. yüzyıl sonları ile 4. yüzyıl başlarında başlamış ve hızla yayılmıştır. Manastırlar, kiliseler, şapeller, yemekhaneler ve keşiş hücreleri, depo ve şarap yapım yerleri bulunan mekanlar oyulmuş, duvar resimleri ile süslenmiştir.

  Ayrıca saha içerisinde, Ürgüp, Göreme, Uçhisar, Çavuşin, Zelve yerleşimleri, Göreme yöresinin geçmişteki kültürüne uygun tarım ve köy hayatını yansıtan tarihi ve doğal bütünlüğü sağlayan sahaları teşkil eder.

  Yukarıda anlatılan; Göreme'nin eşsiz jeomorfolojik oluşumu, estetik manzara yapısının görsel değeri ile tarihi ve etnolojik yapısı Milli Parkın kaynak zenginliğinin ana başlıkları sayılabilir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 23 Nisan 2009

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nevşehir Göreme Tarihî Forum Tarih
Nevşehir Göreme Tarihi Milli Parkı Hakkında Bilgi ve Resimler Nevşehir Tanıtımı 17 Aralık 2011
Göreme İlköğretim Okulu Nevşehir Merkez Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 23 Kasım 2010
Ataman Cave Hoteli Bilgileri ve Resimleri Göreme Nevşehir Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 14 Haziran 2010
Nevşehir Göreme Nevşehir Tanıtımı 23 Nisan 2009
CCS Cappadocia Cave Suites - Goreme / Nevsehir Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 24 Şubat 2009

Bu Sayfayı Paylaş