Netbook'ları Unutun!

'Bilim & Teknoloji' forumunda Mavi_Sema tarafından 4 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Netbook'ları Unutun! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kullanıcılar netbook konseptini henüz anlamaya başladıklarında elektronik endüstrisi dizüstü PC’lerden daha küçük başka bir kategori hakkında çalışmaya başladı.
  Artık elektronik firmaları ARM işlemci kullanan Netbook guruplarını SmartBook’a dönüştürüyor. Dün başlayan Computex fuarında, yeni mobil ürünler görüntülendi ve ürünlerin donanım detayları paylaşıldı. Bu yeni ürünler Intel’in Atom işlemcisinden çok ARM işlemci yapısıyla dikkatleri üzerlerine çekiyor.

  ARM yonga üreticileri, Qualcomm ve Freescale gibi, Intel’in Netbook’ları ile birlikte savaşmaya çalışacak. Bu firmalar PC üreticilerinin ARM tabanlı Netbooklerı SmartBook olarak tanımasını istiyor.

  ARM temelli SmartBook’ların Netbook satışlarını etkileyip etkilemeyeceği bilinmez. Ama özellik açısından iki ürün arasında farklar bulunuyor. Batarya ömürleri 8 saate karşı 2 saat, ARM işlemciler Intel Atom işlemcilere göre daha az güce sahip, Intel Atom Microsoft Windows işletim sistemi ve ARM işlemcili ürünler ise Linux işletim sistemiyle birlikte geliyor.

  [​IMG]

  Bunun yanı sıra SmartBook’larla ilgili olumlu gelişmelerde yok değil. Adobe, yüksek çözünürlüklü Flash desteğinin yakında SmartBook’lar da olabileceğini anons etti.

  SmartBook’lar genel anlamda web arayüzü sağlayan cep telefonlarını (smartphone) taklit ediyor. Bazı PC üreticileri Netbook kullanımı üzerinde ağız dalaşı içindeler. Bunlardan biri olan Dell, genel terimlerin kullanılmasını istiyor. Endüstri analistçileri “mini dizüstü” üzerinde durulurken bunun tonlaması beğenilmedi. Microsoft’un deyimi “ultra mobil PC’ler” ise bir tarafta duruyor.

  Fakat bu yılın yeni ürün patlaması, soruna yardımcı olacak gibi. Bundan sonra bilgisayar ürünlerini tüm boyut ve şekillerde görebileceğiz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Netbook'ları Unutun Forum Tarih
Affedin ve unutun gitsin. İslamda Aile ve Kadın 13 Mayıs 2009
Unutmayı Unutun! Diyet Beslenme 2 Mayıs 2009
Standart fareleri unutun, bu ufaklığa bakın. Bilim & Teknoloji 5 Nisan 2009
Bağışlayın ve Unutun Lewis B.SMEDEN kitap özeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 7 Ocak 2009
Bağışlayın ve Unutun - Lewis B.SMEDEN (Kitap Ozeti) Kitap Özetleri & E-Kitaplar 29 Kasım 2008

Bu Sayfayı Paylaş