Nesilleri Tükenmekte Olan İlginç Hayvanlar ve Resimleri

'Diğer Hayvanlar' forumunda SeLeN tarafından 5 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Nesilleri Tükenmekte Olan İlginç Hayvanlar ve Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İlginç Canlılar - İlginç Hayvan Çeşitleri - Nesilleri Tükenmekte Olan Canlılar  Gizemli ve tehlikedeler
  Yeryüzünde yüzlerce canlı türü bugün yok olma tehlikesi altında. Doğanın dengesi bozuldukça bu zavallı canlılar da yaşam mücadelesine yenik düşerek ekosistemden kopuyorlar. İşte size dünya genelinde yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan ilginç canlılar...

  [​IMG]

  Islık çalan örümcek
  Bu örümcekler de ilginç birtakım davranışlara sahip. Bacaklarını birbirine sürterek ilginç bir ıslık çalma şekilleri var. Yerli ekosistemleri içinde gerçekten hayati bir öneme sahip olan bu hayvanlar da dünyadaki doğal
  dengenin bozulmasıyla yok olma tehdidi altında.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Dev su böcekleri
  Amazonların en uzaylı yaratıkları. Dev boyutlara ulaşan bu su böceklerinin en leziz yemeklerinden biri piranalar. Dişlerindeki zehir sayesinde avlarını kısa sürede etkisiz hale getiriyorlar.

  [​IMG]

  Meksikalı yürüyen balık
  Meksika bölgesinde yetişen bu balık türünün nesli tükeniyor. Her an yok olma tehlikesi altındaki bu pembe balığın dört ayağı olduğu için yürüyen balık adıyla anılıyor.

  [​IMG]

  Dev Çin semenderi
  Yaklaşık iki metreye varan boylarıyla Çin semenderleri Çin dışında ABD'nin belli bölgelerinde de yaşıyor. ABD'de 'hellbender' adıyla anılan bu hayvanlar ilginç bir görüntüye sahip.

  [​IMG]

  Dev Palouse solucanı
  Başlıca yaşan alanları ABD'nin Washington eyaleti. Zararsız olan bu solucanların 2005 yılına kadar var oldukları sanılıyor. Bugün nesillerinin tükenmiş olduğu varsayılıyor. Toprağın dört metre altına kadar inebiliyorlar.

  [​IMG]

  Dev hindistan cevizi pavuryaları
  Görmüş olduğunuz fotoğraf şaka değil. Guam ve diğer Pasifik adalarının yerlilerinden. Günlük hayatın bir parçası haline gelmiş bu yaratıklar çöp kutularına bile tırmanabiliyorlar. Çok ağır hareket ettiklerinden dolayı insanlar açısından çok büyük bir tehlike oluşturmuyorlar.

  [​IMG]

  Deniz lalesi karidesleri
  Nesli tükenmekte olan diğer bir canlı türü de bu karidesler. Şeffaf görüntüleriyle oldukça farklı görünen bu deniz canlıları ses de çıkarıyor.
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  İlginç Canlılar - İlginç Hayvan Çeşitleri - Nesilleri Tükenmekte Olan Canlılar  [​IMG]

  Honduraslı hayalet yarasaları
  Tropikal Amerika'da Guatemala ile Brezilya'nın arasındaki bölgelerde palmiye ile şeker kamışı yapraklarının arasında tünemiş vaziyette bulunur. Bu, 7-8 santim uzunluğunda orta irilikteki yarasa, kar gibi beyaz bir kürkle kaplıdır. Karın uzun zaman yerde kaldığı ülkelerde hayvanların bu renkte olmalarında bir fevkalâdelik yoktur.

  [​IMG]

  Ebe kurbağası
  Avrupa'da yaşayan ebe kara kurbağası, yaşamının büyük bölümünü karada, sudan uzakta olmayan toprak oyuklarında geçirir. Bu kurbağanın en büyük özelliği yumurtalarını taşıyabilecek şekilde benzeri olmayan bir derisinin olmasıdır.

  [​IMG]

  Ördek kurbağası
  Tıpkı bir ördek sesi çıkardıkları için bu isim verilmiştir.

  [​IMG]

  Cam kurbağa
  Kurbağa türünün belki de en estetik ve güzel olanıdır. Şeffaf yeşil rengi ve transparan gövdesiyle göz alıcı bir güzelliği vardır. Yağmur ormanlarında yaşarlar.Ne yazık ki bu kurbağalar da yok olmak üzere.

  [​IMG]

  Ayaklı amfibiler
  İlginç vücut şekilleri olan bu canlılar evrimlerini tam olarak tamamlayamamışlar. Kuyruk biçimindeki vücut şekilleri farklı yaşam şekillerine ayak uydurmalarını sağlıyor. Yumuşakça grubunda yer alıyorlar ve oldukça keskin dişlere sahipler.

  [​IMG]

  Dev Komodo ejderi
  Bu ejder, ancak 1912 yılında keşfedilmiştir. Bu tür yalnız Sonda takımadalarının bazı küçük adalarında ve özellikle adını taşıdığı adada bulunur. Uzunluğu 3 metreyi geçtiğinden kertenkelelerin devi sayılır. Yerliler, yavru geyikleri ve yavru yaban domuzlarını, hatta zaman zaman yabani atları yediğini söylerler. Adı fare adası olan Komodo adasında bir tek farenin kalmamış olması manalıdır. Dev varan bunların hepsini yediği tahmin edilebilir. Bu varan, pisboğazlığı, kendi hemcinslerine saldırıp onları yemeye ve her türlü hayvan leşiyle karnını doyurmaya kadar vardırır.

  [​IMG]

  Kıllı burunlu kangurular
  Nesli tükenmek üzere olan memeli bir tür.

  [​IMG]

  Çizgili tavşan
  Myanmar da yaşıyorlar. Minyatür bir tür geyiği andırıyorlar.

  [​IMG]

  Kagu
  Avustralya'nın bin küsur mil doğusundaki Büyük Kaledonya adasında yaşar. Yeni Kaledonya pullarında yer alan bu tavuk iriliğindeki kuş özellikle geceleri faaldir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nesilleri Tükenmekte Olan Forum Tarih
Canlıların Nesillerinin Tükenme Sebepleri Nelerdir? Doğa ve Bitkiler 21 Aralık 2011
Canlıların Nesillerinin Tükenmesinin Nedenleri Nelerdir Konu Dışı Başlıklar 7 Ağustos 2011
Dinazorlar Nasıl Yok Oldular - Dinazorların Nesilleri Nasıl Tükendi Diğer Hayvanlar 19 Ocak 2011
Nesli tükenmekte olan bitkiler hakkında kısaca bilgi Doğa ve Bitkiler 4 Mayıs 2014
Türkiyede nesli tükenmekte olan hayvanlar hangileridir Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 11 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş