Nereden Geldim ? Niye Varım ? Nereye Gidiyorum

'Dini Sohbetler Dini Forum' forumunda Mavi_Sema tarafından 6 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Nereden Geldim ? Niye Varım ? Nereye Gidiyorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Birçoğumuz “Nereden geldim” “Niye varım” “Nereye gidiyorum” sorularına cevap aramaktadır.

  Dikkatli düşünürsek tüm bu soruları sorma nedenimiz bu soruları soracak şekilde yaratılmamızdır. Birçok insan bu sorulardan kaçtığı düşünmemeye uğraştığı ve kendi yaratılış özelliklerini bastırdığı için yaratılış gereği olan bu soruları sormaz.

  Kısacası bizi Yaratanın bize bu soruları sordurtması bizi “dine inanacak şekilde yaratması” bu ise “bir din gönderecek olması” demektir. çünkü bu soruların din dışında cevabını veren hiçbir sistem yoktur. Yani bir dinin olması gerektiğinin delili bizim yaratılıştan bir dine inanacak şekilde yaratılmamızda gizlidir.

  Bizi susatan Allah karşılığında su bulma imkanını da suyu da yaratmıştır. Bizi acıktıran Allah karşılığında sayısız yiyeceği yaratmıştır. Dikkat edilirse acıkma susama hissi; dış dünyada suyun yemeklerin olmasından farklıdır. Canımız su yerine yani hidrojen ve oksijen atomlarından oluşan bu molekül yerine Dünya’da hiç olmayan bize yararsız veya vücudumuzla alakasız bir molekülü de arzulayabilirdi. Fakat hayır! Vücudumuz kendisi için en gerekli olanı ve var olanı yaratılıştan isteyecek şekilde yaratılmıştır.Sonsuza dek var olmak hiç yok olmamak; bizim sudan yemekten daha büyük ihtiyacımızdır. Hayatın devamı her türlü istekten arzudan üstündür. Yani Allah bizi ahirete baştan muhtaç yaratmıştır. Eğer Allah vermek istemeseydi istemeyi vermezdi. Yaratılıştan bize verilen bu istek ise ahiretin bir delilidir.

  Görüldüğü gibi bizim yaratılışımızda hem Allah’ın hem dinin hem ahiretin delilleri mevcuttur. Rum suresinin 30. ayetinin sonlarındaki ifadeye dikkat edelim. “Bu doğru ve eskimez dindir.” çünkü bu ilk insanın yaratılışından beri var olan insanın yaratılışında taşıdığı delillerdir. Bu delilleri okumayı beceren Allah’a inanır dine inanır ahirete inanır. Fakat ayetin en son cümlesi de çok anlamlıdır. “Fakat insanların çoğunluğu bilmemektedir.” Gerçekten de birçok insan yaratılıştan kendisinde olan bu delilleri değerlendirememekte ve kendi kendilerini inkâr etmektedirler.

  Bize susama hissini veren Allah suyu da yaratmıştır. Acıkma hissini veren Allah yiyecekleri de yaratmıştır. Eğer Allah Ahiret’i yaratmayacak olsaydı bizi Ahiret’e muhtaç yaratmazdı. Vermek istemeseydi istemek vermezdi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nereden Geldim Niye Forum Tarih
Mazbata nedir mazbata nereden alınır kısaca Konu Dışı Başlıklar 18 Şubat 2017
İlk Türk devletlerinden günümüze kadar devlet yöneticileri yönetme gücünü nereden almıştır? Tarihi Bilgiler 18 Ocak 2017
Çanakkale'nin ismi nereden gelir? Çanakkale Tanıtımı 28 Haziran 2015
Beslenme uyku ve barınma ihtiyaçlarımızı nereden karşılıyoruz? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 19 Mart 2014
İpek Yolu Nereden Başlayıp Nereye Kadar Uzanıyor Tarihi Bilgiler 12 Aralık 2013

Bu Sayfayı Paylaş