Nereden başlasak….! Kose Yazilari

'Köşe Yazıları' forumunda NeslisH tarafından 11 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Nereden başlasak….! Kose Yazilari konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ‘Toprak Kokusu’ köşemde çevre yazılarımın birincisinin başına oturdum yazmaya başlıyorum. Nerden başlıyayım? da takılıp kaldım. Gerçekten nereden başlasam?.Çevre sorunları yaşadığımız gezegenin her yanında s.o.s veriyor. Hava kirliliğinden atıklara, küresel ısınmadan su sorununa genetiği değiştirilmiş organizmalardan (gdo), organik tarıma, katkı maddeli yiyeceklerden, teknolojik ürünleri oradan kansere kadar geniş bir yelpazede çevre-sağlık sorunları ile iç içe yaşıyoruz. Kıssadan bir iki örnekle bu ‘iç içe’ olma durumuna açıklık getirelim. Cep telefonunuz çaldı. Cevap vermek için tuşa bastığınızda ya da arama yaparken beyin hücreleri olumsuz etkileniyor. Cep telefonuyla sık ve uzun konuşan hele hele kulaklıkda kullanmayan biriyseniz potansiyel kanser hastası olma riskiniz yüksek. Çocuk kullanıcılar ise tam hedefte. (Ben söylemiyorum tabii son araştırmalardan alıntı..)
  Ya da çok sevdiğiniz ve yakından ilgilendiğiniz bebeğinizi talk pudrası kullanıp, vucudunu kokulu yağlarla ovalıyorsunuz. Farkında olmadan katkılı yiyeceklerle besliyorsunuz. Büyüdükçe onu fast food’dan uzak tutamıyorsunuz. ‘Bir taneniz,canınız ’ önlem almadığınız takdirde kanser, erken ergenlik ya da obeziteyle burun buruna gelmesi işten bile değil (ileri sürdüklerim benim fikrim değil. Onkoloji hastanelerinde onkologlar, çocuk kliniklerinde çocuk endokrinilogları sizi aydınlatabilir.)
  Nerden başlasam? derken çevre ve sağlık gelmiş önüme. Bilinçaltım harekete geçmiş anlaşılan. Çünkü önce kendimize lazımız. ‘Ayakta kalalım ki’ başka sorunlarla mücadeleye gücümüz yetsin.
  Susuzluk kapıya dayanınca kovaları onuncu kata nasıl çıkaracağız.!
  Su, su , su..Üstünde yaşadığımız gezegenin ve yaşadığımız ülkenin en büyük çevre ve ekoloji sorunu. Önce bilgi sahibi olalım;
  -2025 yılında dünya nüfusunun 2/3’ü su kıtlığı ile karşı karşıya kalacak
  -Bugün dünyanın yüzde 30’u su kıtlığı çekiyor.
  -Türkiye su zengini bir ülke değil. 2030 yılında 80 milyon olacağımızı varsayarsak kişi başına tüketimimiz 1000 metrekübün altına düşücek.
  -Türkiye’de su kaynaklarının yüzde 75’i tarım için, yüzde 10’u endüstriyel, yüzde 15’i evsel kullanıma sunuluyor
  (Kaynak:Yeşiliz Dergisi-Tema Vakfı Yayın Organı)
  Sorun önemli ‘peki’ de Türkiye su sorununu çözmek için ne yapıyor? Enerji, Bayındırlık , Tarım ve Çevre Bakanlıkları Üniversitelerin ilgili bölümleri, valiler, belediye başkanlarının içerisinde yer aldığı bir kriz yönetimi var mı? Yok. Acil eylem planı var mı? Bildiğim kadarıyla o da yok. E ne var?Su azaldıkça yada sorun ortaya çıktıkça gündeme getirilen palyatif tedbirler, müteahhitlik hizmetleri var. Örnek mi. istiyorsunuz. Sıra sıra…
  -..İzmir, Van, Kars’da su bitti. Son çare kuyular açıldı. Kuyu suları şebeke suyuna basıldı. Vatandaşlar bu suları kullandı. Çoluk çocuk çeşmelerden kana kana içti. Sonra Sağlık Bakanlığı kuyu sularındaki arsenik miktarının kabul edilebilir sınırın çok üstünde olduğunu açıkladı.
  -…Ankara’nın suyu bitti; ‘Kızılırmak’ suyu Ankara’ya doğru yola çıkarıldı. Su geldi. Suyun kalitesiyle ilgili tartışmalar sürüyor
  -…İstanbul’un suyu hızla azalıyor; ‘ Trakya-Istranca dereleri ne güne duruyor. Melen Çayı boşa akıyor’ gibi içi boş anti bilimsel değerlendirmeler ve müteahhitlik anlayışıyla önce Istranca dereleri barajlara toplandı. Kesmedi. Melen Çayı borularla Ömerli oradan Terkos’a basıldı. Suyun kalitesi meçhul. Öte yanda Melen’de tarlaları tuzlu su bastı.
  Trakya Istranca sularının başına gelenleri ve de gelecekleri daha etraflı ele almak istiyorum. Çünkü Çevre Orman Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve İSKİ gözlerini Istranca’nın son dere’sine dikmiş durumda . İğneada Rezve Deresi borularla İstanbul seferine hazırlanıyor. Bugüne kadar bölgedeki 7 su toplama girişimi fiyaskoyla sonuçlandı. Bölgenin ekolojik ve sosyolojik dengesi bozuldu. Daha neler neler ..! Bir sonraki ‘Toprak Kokusu’nda bu meseleyi masaya yatıracağız.

  ‘hoşça kalın, sağlıkla kalın’
  Can San
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nereden başlasak… Kose Forum Tarih
Mazbata nedir mazbata nereden alınır kısaca Konu Dışı Başlıklar 18 Şubat 2017
İlk Türk devletlerinden günümüze kadar devlet yöneticileri yönetme gücünü nereden almıştır? Tarihi Bilgiler 18 Ocak 2017
Çanakkale'nin ismi nereden gelir? Çanakkale Tanıtımı 28 Haziran 2015
Beslenme uyku ve barınma ihtiyaçlarımızı nereden karşılıyoruz? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 19 Mart 2014
İpek Yolu Nereden Başlayıp Nereye Kadar Uzanıyor Tarihi Bilgiler 12 Aralık 2013

Bu Sayfayı Paylaş