Nefesli Çalgılar - Akordiyon (Akordeon ya da Akordion)

'Müzik Türleri ve Enstrümanları' forumunda KaRDeLeN tarafından 6 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Nefesli Çalgılar - Akordiyon (Akordeon ya da Akordion) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Nefesli Çalgılar - Akordiyon (Akordeon ya da Akordion)  Akordiyon

  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Akordiyon (Akordeon ya da Akordion), bir körüğü harekete geçirmekle yaratılan hava akımının etkilediği serbest metal dillerinin titreşmesiyle ses çıkaran havalı çalgıdır.

  Bir ya da iki kılavuz ile bir körükten oluşan akordiyonda, serbest metal dillerin titreşmesi, klavyenin tuşlarına basmakla sağlanır.


  [​IMG]
  Tarihi

  8-tuşlu bisonorik diyatonik akerdeon (c. 1830s)Akordeon'un ilkel şeklinin 1822'de Berlin'de Christian Friedrich Ludwig Buschmann tarafından icat edildiğine inanılır. Ama yakın zamanda akordeon oalrak adlandırılabilecek bir enstrümanın 1816'da veya daha önceki bir tarihte Nürnbergli Friedrich Lohner tarafından kullanıldığı saptanmıştır.

  Akordeon ismine ilk patent ise 1829'da, Viyanalı org ve piyano yapımcısı Cyrillus Demian tarafından günümüzdeki akerdeona çok da benzemeyen tek klavyeli küçük bir çalgı alındı. Kısa sürede, birçok firma bu yenin çalgının üretimine girişti. "Diyatonik akordiyon" denilen ve diyezli ya da bemollü sesleri veremeyen bu çalgı, köylere kadar yayıldı. 1880'de,iki klavyeli kromatik akordiyon gerçekleştirildi. Diyezli ve bemollü sesleri de verebilen bu yeni akordiyon, kısa sürede çok tutundu. 1940'da daha da gelişti ve konser akordiyonu adını aldı. George Auric ve Jean Françaix gibi besteciler bu çalgı için birçok parça besteledi.

  Türkiye'de Akordiyon
  Ülkemizde Kafkas halklarının veya Romanların çalgısı olarak bilinir. Özellikle Çerkes kültüründe büyük yer tutar: Çerkes düğünlerinin ve toplantılarının en ünlü çalgısıdır.

  Özellikle Sivas'ın Yavu Köyünde çokca kullanılır.

  Türkiye'de virtüöz Ciguli sayesinde kısmen yeniden popülerlik kazanmıştır.
   

Bu Sayfayı Paylaş