Nefes Nefese Kitabı - Ayşe Kulin

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Mavi_inci tarafından 19 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Nefes Nefese Kitabı - Ayşe Kulin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Nefes Nefese (Ayşe Kulin) Özeti, Konusu, Karakterleri  Nefes Nefese  [​IMG]

  Yazarı : Ayşe KULİN ​

  Yayınevi : Remzi Kitabevi ​

  Basım Yeri / Tarihi : İstanbul / 2002 - Aralık ​

  Sayfa Sayısı : 360 ​


  KİTAP HAKKINDA
  Beşyüz yılı aşkın bir süre önce İspanya’dan kovulan Yahudilere kucak açan Osmanlı’dan bu yana bu cemaata kol kanat geren Türk toplumu, ikinci önemli sınavını da Cumhuriyet yıllarında Nazizmin Yahudilerin başına bir kabus gibi çöktüğü savaş yıllarında verdi. İşte anlatılan bu özgürlük mücadelesidir Nefes Nefese’de.

  Birinci baskısı Aralık 2002’de yapılan kitabın Türk Dışişlerinde görev yapan emekli büyükelçilerin anılarından ve arşiv belgelerinden yararlanılarak hazırlandığı son bölümde açıklanmış. Tarih ve sosyolojiye ilgi duyan herkesin ilgisini çekebilecek olan bu kitabı okumak için şüphesiz bu iki konuya ilgi duymak şart değil. Sürükleyiciliğiyle, bugünlerde zayıf kalan Türk Dışişlerinin 2.Dünya savaşı yıllarında ustalıkla sergilediği politikadan gurur duyacak herkesin, en önemlisi roman okumayı seven herkesin kitabı Nefes Nefese

  Konu, bir Osmanlı Paşası olan Fazıl Reşat’ın ailesi etrafında gelişmekte. ile ailelerinin karşı çıkmasına rağmen evlenen Yahudi genci Rafael ile Serra’nın etrafında gelişir. Fransa’nın Naziler tarafından işgal edilmesiyle birlikte özellikle Avrupa’da Yahudilere yönelik tehditlere karşı mücadele eden Serra’nın en büyük yardımcısı Fransa’daki Türk Dışişleri görevlileri kadar Ankara’da bıraktığı ablası Sabiha ve eniştesi Macit’tir.

  Kitabın, en güçlü yönü de Serra ile birlikte Türk Dışişlerinin başarılı çalışmalarıdır. İlişkiler ve iç söyleşiler arka planda kalmaktadır. Ancak bu planlar da romanın ana fikrini güçlendiren öğeler olmaktadır. Özellikle Sabiha ve Macit’in evliliğindeki yaşanan kırıklıklar, oldukça iyi yansıtılmış. Ve tabi kaçışı simgeleyen tren yolculuğunun öncesi ve yolculuk sırasındaki gerilim.

  Yazar dili ve öyküyü başarıyla kurgulamış kitabında. Sinemasal öğelerin güçlü olduğu kitapta geri dönüşlere fazla yer vermemiş, daha çok bir fotoğraf çekmeye çalışmış. Bana göre bu fotoğrafa bakan herkes, anlatılmak isteneni kolayca anlayabilir. Gözü yormayacak büyüklükte font kullanılmış. Sayfa düzeni ise klasik.

  Final sahnesi, paşanın kızını garda karşılama sahnesinin duygusal gerilimi etkileyici. İyi bir sinema filmi olabilir.

  Son olarak Yahudilere bir çift laf etmeden geçemeyeceğim. Kitapta anlatılan olaylardan en fazla etkilenen Yahudi toplumunun en fazla dersi alması gereken kesim olduğu da açık. Bugün Filistin Coğrafyasında yaşanan insanlık trajedisinin baş aktörlerinin bu toplumun kurduğu İsrail devleti olduğu hatırlanacak olursa...​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nefes Nefese Kitabı Forum Tarih
Nefes nefese gelmek nedir - Nefes nefese gelmek deyimi anlamı Atasözleri & Deyimler 5 Ocak 2011
Nefes nefese dizisi-Dönence-Yasemin Mori Müzik Videoları 19 Mart 2010
Bir insan nasıl doğru nefes alır? Sağlık Merkezi 4 Aralık 2016
Soğuk havada insanın nefesi neden görünür? Sorular ve Cevaplar 4 Ekim 2015
Nefes Alma Teknikleri Nelerdir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Temmuz 2013

Bu Sayfayı Paylaş