'Nefes' filminin oyuncuları, paralarını alamayınca mahkemeye gitti..

'Sinema Dünyasından Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 15 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  'Nefes' filminin oyuncuları, paralarını alamayınca mahkemeye gitti.. konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Güneydoğu'da görevlendirilen yüzbaşı ve komutasındaki 39 askerin hikayesinin anlatıldığı, izlenme rekorları kıran "Nefes" filmi, davalık oldu.

  Filmin 9 çalışanı, Fida Film ile Yönetmen Levent Semerci'nin sahibi olduğu Creavidi Film'in ücret ve diğer hakedişlerini ödemediğini belirterek Sinema Emekçileri Sendikası'na başvurdu.

  Takvim gazetesinde yer alan iddiaya göre; yapımcı firma, filmden elde edilecek gelirin yüzde 10'nunu toplam 39 oyuncu arasında eşit olarak paylaştırmayı taahhüt etti.

  Ayrıca çekimler boyunca, her ay bin lira ücret ödeneceği de taahhütte yer aldı.

  Ancak, iddiaya göre film gişe ve diğer gelirlerden çok büyük oranda kar elde etmesine rağmen çalışanlara hak ettikleri bedel ödenmedi.

  Sinema Emekçileri Sendikası (Sine-Sen) Hukuk Danışmanı avukat Burhan Gün aracılığıyla yapımcı firmalara ihtarname gönderen oyuncular, alacaklarını istedi.

  Burhan Gün, "Filmin kârı 13 milyon lira civarında. Buna rağmen çalışanlara paraları ödenmedi. Uzlaşma olmazsa dava açacağız" dedi.

  "12 AY DAĞDA KALDIK"

  Filmde Kamil Astsubayı canlandıran Sinan Ateş, 12 ay boyunca dağda kaldığını, 12 bin lira ve filmin kazancından yüzde 10 alması gerekirken, kendisine sadece 7 bin 200 lira verildiğini söyledi.

  Ateş, "Çekimlerde yüzümde fünye patladı, bir süre duymadım. Böbreklerimi üşüttüğüm için iltihap oldu. O süre içinde askerliğimi yapıyor gibi hissettim. Hepimiz o kadar kaptırmıştık kendimizi... Duygusal olarak da bağlanmıştık. Şimdi ise ne arayan ne soran var. Muhatap bile bulamıyoruz" dedi.

  Filmde terörist kadını canlandıran Banu Çiçek de, çekimler sırasında 4 hafta dağda kaldığını belirterek, "O kadar zor koşulda çalıştık ki, sağlığımızı kaybettik. Ancak verilen hiçbir söz tutulmadı" diye konuştu.


  İSTANBUL
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - 'Nefes' filminin oyuncuları Forum Tarih
'Nefes' dünya listelerinin tepesinde! Sinema Dünyasından Haberler 31 Ekim 2009
1001 İcat ve Sırlar Kütüphanesi filminin etkileyici yönleri kısaca Konu Dışı Başlıklar 26 Eylül 2017
Röntgen filminin günümüzdeki durumu nedir kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 30 Mart 2014
Kurtlar Vadisi Filistin Filminin çekimleri bitti Sinema Dünyasından Haberler 2 Kasım 2010
Ödül Peşinde Filminin Tanıtım Fragmanı Sinema Film Tanıtımları 26 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş