Neden Salavat Getiririz

'Peygamber Efendimiz (S.A.V)' forumunda Mavi_Sema tarafından 22 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Neden Salavat Getiririz konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Salavat getirmek
  Salavat nedir
  Neden Peygamber Efendimize Salavat Getiririz
  Salavat Getirmenin Fazileti


  Salavat”, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammet’i (sav) anmak, O’na selam göndermektir.

  "Şüphesiz Allah ve melekleri peygambere çok salavat getirirler.Ey iman edenler! Sizde ona salavat getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin"
  (AHZÂP SURESİ 56.AYET)

  Peygamberimiz üzerine ömürde 1 defa salavat getirmek farzdır.Ve adı her anıldığında ona salavat getirmek vaciptir.(imamı kurtubi)

  Hadis: "Kıyamet günü insanların bana en yakın olanları üzerime en çok salavat getirenlerdir"


  Rasûlullah Efendimiz’e salât ü selâm getirmeye bizi teşvik eden sebepler şunlardır:

  1. Yüce Rabbimiz’in bize “O’na siz de salât ü selâm getirin”(5) buyruğudur. Bundan dolayı hem namazlarımızda hem mübarek adının anıldığını her duyuşumuzda, hem de sevgi ve saygımızı arz etmek istediğimizde kendisine salât ve selâm getiririz.
  2. Allah’ü Teâlâ’nın Peygamber Efendimize salavat getirdiğinden, rahmetiyle, rızâ ve hoşnutluğu ile yücelttiğinden dolayı salât ve selâm getiririz.
  3. Bütün meleklerin O’na dua ve istiğfar ederek saygılarını sunmaları, yani O’na salavat getirmelerinden dolayı salât ve selâm getiririz.
  4. Ayrıca bizi karanlıktan aydınlığa çıkarmasına, bize kurtuluş yolunu göstermesine karşı minnet ve şükranımızı arz etmek için bu görevi daha büyük bir arzu ve iştiyakla yerine getirmemiz gerektiğinden salât ve selâm getiririz.
  Efendimiz’e salât ü selâm getirirken Cenâb-ı Hakk’a şöyle dua etmiş oluyoruz:
  “Yâ Rabbi! Rasûl-i Ekrem’in nâmını, şânını hem dünya hem de âhirette yüce kıl. O’nun getirdiği İslâm Dini’ni bütün cihana yay ve bu dini dünya durdukça yaşat. O’na âhirette ümmetine şefaat etme hakkı ver ve kendisine sayısız sevap ihsan eyle!”

  Salât bize Yüce Rabbimiz tarafından emredilmiştir. Âyet-i Kerime’de Cenâb-ı Hak (c.c.):

  “Allah ve melekleri, Peygamber’e çok salevât getirirler. Ey mü’minler! Siz de ona çokça salâvat getirin ve tam bir teslimiyetle selâm verin.”(6)

  Allah Teâlâ bu âyet-i kerîmede, kendisinin ve meleklerin Rasûl-i Ekrem’e salevât getirdiklerini hatırlattıktan sonra, kullarına hitaben, O’na, bizim gibi siz de salât ü selâm getirin, saygıların en yücesiyle O’nu yâd edin, buyurmaktadır.

  Hem Allah’ın hem de meleklerin Rasûlullah Efendimiz’e salevât getirmeleri, O’nun Allah katındaki değerini ortaya koymaktadır. Allah’ın, Peygamber Efendimize salevât getirmesi, O’na merhamet etmesi, rahmetin artması,(7) şan ve şerefini yüceltmesidir. Meleklerin Rasûlullah’a salevât getirmesi de, aynı şekilde O’nun yüceliğini izhâr etmek, kadir ve kıymetini anıp, yüce mertebelere erişmesi için Allah’a niyazda bulunmaları demektir. Ümmetin salâtı da, O’na ittiba ve şefaatini talep etmeleridir.(8)

  Yüce Allah'ın ve meleklerin salât ü selâmından sonra mü'minlerin Peygamberimize yönelik salât ü selâmlarını kendi salât ü selâmı ile yan yana getirerek yüce Allah mü'minleri şereflendirmek, onları bu yoldan yüce, ezeli ve onur verici ufuklara yükseltmek istemiştir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Neden Salavat Getiririz Forum Tarih
Atatürk taassuba neden karşı çıkmış kısaca Atatürk Hakkında Herşey 18 Şubat 2017
Neden birden çok din vardır kısaca Dini Sorular ve Cevaplar 18 Şubat 2017
Kuran'a göre bir insanı öldürmek neden bütün insanları öldürmekle eş değer kısaca Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 18 Şubat 2017
Dinler temizliğe neden önem verirler kısaca Dini Sorular ve Cevaplar 15 Şubat 2017
Bütün dinlerde neden sevgi ve saygı önemle vurgulanmıştır kısaca Dini Sohbetler Dini Forum 15 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş