Neden Kar Yağar ?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 4 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Neden Kar Yağar ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kar Neden Yağar hangi şartlarda yağar

  Kış aylarında güneş ışınları çok güçlü olmadığı için, bulutların bulundukları yüksekliklerde hava sıcaklığı çok düşük olunca, yükselen su buharı, sublime denilen şekilde sıvı hale geçmeden, bu aşamayı atlayarak doğrudan buz kristali haline dönüşür. 0. l milimetre çapındaki buz kristalleri birbirlerine yapışarak kar tanelerini oluştururlar.
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Kar Oluşumu (Özet)

  Kar yağarken bulut ile yer arasındaki hava sıcaksa bu kar taneleri yere düşene kadar yağmur tanesi haline dönüşebilirler, ama soğuksa yere kadar kar tanesi olarak inmeyi başarabilirler Hafiflikleri nedeniyle yere o kadar yavaş inerler ki 3000 metreden inmeleri 2 saat alabilir Bazen bulutun altındaki sıcaklık öyledir ki, bir kısmı kar, bir kısmı yağmur damlası halinde düşerler, biz buna ‘sulu sepken’ diyoruz Yani yağmur veya kar yağmasını belirleyen ana unsur, bulut ile yer arasındaki hava sıcaklığıdır.

  Kar yağışına benzer şekilde dolu yağışı daha ziyade ılıman iklimlerde ve bahar aylarında görülür Isınan hava ile yükselen su buharı, hava akımları ile daha da yükselerek 12000 metre civarında -50 derece hava sıcaklığında buz kristallerine dönüşür Buradaki güçlü hava akımları ile bu buz kristalleri de birleşerek buz tanelerini oluşturur
  Bu buz taneleri ağırlıkları nedeni ile o kadar hızlı düşerler ki bulut ile yer arasındaki sıcaklık ne olursa olsun eriyecek zaman bulamazlar Çapı 5 milimetreden büyük dolular halinde yeryüzüne ulaşırlar Aslında tüm bu şartların oluşması çok enderdir ve bu nedenle dolu yağışı hem çok az görülür, hem de çok kısa sürer.

  Kar Oluşumu
  Kış aylarında güneş ışınları çok güçlü olmadığı için, bulutlarınbulundukları yüksekliklerde hava sıcaklığı çok düşük olunca, yükselensu buharı, sublime denilen şekilde sıvı hale geçmeden, bu aşamayıatlayarak doğrudan buz kristali haline dönüşür. 0. l milimetreçapındaki buz kristalleri birbirlerine yapışarak kar tanelerini oluştururlar.

  Eğer bulut ile yer arasındaki hava sıcaksa bu kar taneleri yere düşenekadar yağmur tanesi haline dönüşebilirler, ama soğuksa yere kadar kartanesi olarak inmeyi başarabilirler. Hafiflikleri nedeniyle yere okadar yavaş inerler ki 3000 metreden inmeleri 2 saat alabilir. Bazenbulutun altındaki sıcaklık öyledir ki, bir kısmı kar, bir kısmı yağmurdamlası halinde düşerler, biz buna 'sulu sepken' diyoruz. Yani yağmurveya kar yağmasını belirleyen ana unsur, bulut ile yer arasındaki havasıcaklığıdır.

  Genel kanının aksine kar yağması havayı ısıtmaz, aksine ısınan havakarın yağmasına sebep olur. Çok soğuk havanın içine su alma kapasitesidaha azdır. İçine alamadığı su ya 'don' şeklinde yeryüzünde kalır ya da'kırağı' oluşur. Bu şartlarda kar kesinlikle oluşamaz. Hava 3 derecegibi biraz ısınınca, su buharı yeryüzünden yükselebilir, çokyüksekliklerdeki soğuk hava tabakalarına ulaşabilir ve kar yağışımeydana gelebilir. Biz de sanki kar yağdığı için hava ısınmış gibi algılarız.

  Kar tanesinin oluşumu hakikaten bir tabiat mucizesidir. Gerçi bazıkayak merkezlerinde, kar yağışı yetersiz olduğu zamanlarda suni karüretiliyor ama bu görüldüğü kadar kolay değil. Doğal kar tanelerininortasında çekirdek olarak toz parçacıklarının olduğunu biliyoruz. Eğerbunlar olmazsa saf su -40 derecede bile kristalleşemiyor.

  İlk olarak 1975 yılında Berkeley, California Üniversitesinden Prof.Steve Lindow 'snomax' denilen bir proteini toz parçacıkları yerinekullanarak suni kar üretmeyi başardı. Bu madde sayesinde daha hafif vekuru kar tanelerinin üretilmesi sağlandı ve Norveç'te yapılan 1994 kışolimpiyatlarında çok yaygın olarak kullanıldı.

  Kar kristalleri altıgen bir şekil içindedirler. Her bir koldan 3 ve12'li kollar çıkar. Bu dizilişin sebebinin oksijen atomlarının dizilişşekli olduğu sanılıyor.

  Dolu yağışı daha ziyade ılıman iklimlerde ve bahar aylarında görülür.Isınan hava ile yükselen su buharı, hava akımları ile daha dayükselerek 12.000 metre civarında -50 derece hava sıcaklığında buzkristallerine dönüşür. Buradaki güçlü hava akımları ile bu buzkristalleri de birleşerek buz tanelerini oluşturur.

  Bu buz taneleri ağırlıkları nedeni ile o kadar hızlı düşerler ki bulutile yer arasındaki sıcaklık ne olursa olsun eriyecek zaman bulamazlar.Çapı 5 milimetreden büyük dolular halinde yeryüzüne ulaşırlar. Aslındatüm bu şartların oluşması çok enderdir ve bu nedenle dolu yağışı hemçok az görülür, hem de çok kısa sürer.

  Kar Neden Beyaz Renklidir?

  Bir elma kırmızı görünür, çünkü elma yüzeyi ışıktaki renklerin çoğunu yutar ve sadece kırmızı ışık gözümüze yansıyınca elma yüzeyini kırmızı olarak görürüz Benzer şekilde, bir kar kristalinin üzerine güneş ışığı düştüğünde güneş ışığı kar kristali tarafından bir kaç kez saçılır Işığın hiçbir kısmı diğerine nazaran daha fazla yutulmaz, ve saçılmaz Böylece, ışıktaki tüm renkler eşit olarak geri yansıtıldığından karın rengi güneş ışığı gibi beyaz olarak görülür.
   

 3. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Kar Neden Yağar

  Kış aylarında güneş ışınları çok güçlü olmadığı için, bulutların bulundukları yüksekliklerde hava sıcaklığı çok düşük olunca, yükselen su buharı, sublime denilen şekilde sıvı hale geçmeden, bu aşamayı atlayarak doğrudan buz kristali haline dönüşür. 0. l milimetre çapındaki buz kristalleri birbirlerine yapışarak kar tanelerini oluştururlar.

  Eğer bulut ile yer arasındaki hava sıcaksa bu kar taneleri yere düşene kadar yağmur tanesi haline dönüşebilirler, ama soğuksa yere kadar kar tanesi olarak inmeyi başarabilirler. Hafiflikleri nedeniyle yere o kadar yavaş inerler ki 3000 metreden inmeleri 2 saat alabilir. Bazen bulutun altındaki sıcaklık öyledir ki, bir kısmı kar, bir kısmı yağmur damlası halinde düşerler, biz buna 'sulu sepken' diyoruz. Yani yağmur veya kar yağmasını belirleyen ana unsur, bulut ile yer arasındaki hava sıcaklığıdır.

  Genel kanının aksine kar yağması havayı ısıtmaz, aksine ısınan hava karın yağmasına sebep olur. Çok soğuk havanın içine su alma kapasitesi daha azdır. İçine alamadığı su ya 'don' şeklinde yeryüzünde kalır ya da 'kırağı' oluşur. Bu şartlarda kar kesinlikle oluşamaz. Hava 3 derece gibi biraz ısınınca, su buharı yeryüzünden yükselebilir, çok yüksekliklerdeki soğuk hava tabakalarına ulaşabilir ve kar yağışı meydana gelebilir. Biz de sanki kar yağdığı için hava ısınmış gibi algılarız

  Kar tanesinin oluşumu hakikaten bir tabiat mucizesidir. Gerçi bazı kayak merkezlerinde, kar yağışı yetersiz olduğu zamanlarda suni kar üretiliyor ama bu görüldüğü kadar kolay değil. Doğal kar tanelerinin ortasında çekirdek olarak toz parçacıklarının olduğunu biliyoruz. Eğer bunlar olmazsa saf su -40 derecede bile kristalleşemiyor.

  İlk olarak 1975 yılında Berkeley, California Üniversitesinden Prof. Steve Lindow 'snomax' denilen bir proteini toz parçacıkları yerine kullanarak suni kar üretmeyi başardı. Bu madde sayesinde daha hafif ve kuru kar tanelerinin üretilmesi sağlandı ve Norveç'te yapılan 1994 kış olimpiyatlarında çok yaygın olarak kullanıldı.

  Kar kristalleri altıgen bir şekil içindedirler. Her bir koldan 3 ve 12'li kollar çıkar. Bu dizilişin sebebinin oksijen atomlarının diziliş şekli olduğu sanılıyor.

  Dolu yağışı daha ziyade ılıman iklimlerde ve bahar aylarında görülür. Isınan hava ile yükselen su buharı, hava akımları ile daha da yükselerek 12.000 metre civarında -50 derece hava sıcaklığında buz kristallerine dönüşür. Buradaki güçlü hava akımları ile bu buz kristalleri de birleşerek buz tanelerini oluşturur.

  Bu buz taneleri ağırlıkları nedeni ile o kadar hızlı düşerler ki bulut ile yer arasındaki sıcaklık ne olursa olsun eriyecek zaman bulamazlar. Çapı 5 milimetreden büyük dolular halinde yeryüzüne ulaşırlar. Aslında tüm bu şartların oluşması çok enderdir ve bu nedenle dolu yağışı hem çok az görülür, hem de çok kısa sürer.
   

Bu Sayfayı Paylaş