Neden jestlerle konuşmak daha kolay gelir bizlere?

'Psikoloji' forumunda KaRDeLeN tarafından 8 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Neden jestlerle konuşmak daha kolay gelir bizlere? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Jestlerle Konuşmak Neden Daha Kolaydır?

  Jestler, doğru iletişimin vazgeçilmez unsurları arasında

  Konuşma esnasında çoğunlukla içgüdüsel olarak kullandığımız jestler, doğru iletişimin vazgeçilmez unsurları arasında. İletişim dediğimiz şey de aslında sözcüklere dökülen ifadelerden çok daha geniş kapsamlı. Sesimizin tonu, vurgulamalarımız, kullandığımız vücut dili, jestlerimiz ve mimiklerimiz karşı tarafa ne hissettiğimizle ilgili hep birer ipucu verir. Bu nedenle başarılı iletişimciler aynı zamanda sözel olmayan bu işaretleri doğru ve ölçülü kullananlar arasından çıkar.

  Neden jestlerle konuşmak daha kolay gelir bizlere?

  Sadece mesajın karşı tarafa doğru verilmesi kaygısıyla değil, aynı zamanda duygu ve düşüncelerin daha kolay ve rahat ifade edilmesine yardımcı olması sebebiyle de büyük küçük herkes tarafından ilgi görür jestler. Peki hiç düşündünüz mü neden jestlerle konuşmak daha kolay gelir bizlere? Florida Eyalet Üniversitesi psikiyatri profesörü Michael P. Kaschak jestler olmadan konuşmanın daha az sezgisel olduğunu, bu nedenle üzerinde daha fazla düşünmeyi gerektiren bir durum olduğunu belirterek bu konuda bir öneri getiriyor.

  Jestler olmadan çok daha karmaşık kelimeler bütünü ile ifade edilmek zorunda kalınabilir

  Kaschak'a göre bazen basit bir hareketle ifade ettiğimiz şeyler, jestler olmadan çok daha karmaşık kelimeler bütünü ile ifade edilmek zorunda kalınabilir. Örneğin masadaki cep telefonunu işaret ederek: " telefon işte orada!" demek, "telefonunuz hemen arkanızdaki masanın üstünde, kitabın yanında" demeye göre daha hızlı ve kolay ifade etmenin bir yoludur. Benzer bir şekilde başka türlü ifade edilmesi güç olan durumlarda da jestler hemen yardıma koşar. Öfke nöbeti geçiren bir kişi, (çoğunlukla) duygu ve düşüncelerini kelimelere dökmekte zorlanabilmesine karşın, sımsıkı yumrukları karşı tarafa gerekli mesajı gayet(!) başarılı bir şekilde iletebilir.

  Jestlerin evrensel bir boyutu da vardır

  Ufak tefek kültürlerarası farklılıklar olsa da çoğunlukla benzer anlamlar ifade eder. Bazı kişiler jestlerini kullanmakta o kadar maharetlidir ki, turist olarak ziyaret ettikleri ülkenin dilini bilmeseler bile karşı tarafla rahatlıkla anlaşabilir ve ihtiyaçlarını giderebilirler. Aslında konuşma ve jestler arasındaki yakın

  Konuşmalar jestlerle takviye edildiğinde beynin 'Broca' bölgesi, diğer beyin bölgeleri ile daha az iletişime geçiyor

  Cornell Üniversitesi'nde gelişimsel psiko-biyolog Jeremy Skipper'ın bir kaç sene önce beyindeki nöron aktivitelerine bağlı olarak kan dolaşımındaki değişimi ölçmeye yarayan fonksiyonel MRI tekniğini (fMRI) kullanarak yaptığı çalışmanın sonucuna göre, konuşmalar jestlerle takviye edildiğinde beynin 'Broca' bölgesi, diğer beyin bölgeleri ile daha az iletişime geçiyor. Broca bölgesi düşüncelerin kelimelere dökülmesinde ve dizilmiş kelimelerin ses tellerimize iletilmesinde rol alır. Eğer Broca bölgesi tahrip olursa, kişi söylemek istediğini bilir ve buna karar verir, ancak kelimeleri seçemez, anlamlı konuşma yapamaz ve sadece sesler çıkarır. Jestler kullanıldığında ise, Broca bölgesi konuşma içeriğini anlamak için daha az çaba sarf ediyor, buna paralel olarak beynin diğer bölgelerinden konuşmanın ne ifade ettiğini anlamak için daha az yardım alması sonucu doğuyor.
  ilişkinin nörolojik temeline dair bazı kanıtlar da mevcut.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Neden jestlerle konuşmak Forum Tarih
Atatürk taassuba neden karşı çıkmış kısaca Atatürk Hakkında Herşey 18 Şubat 2017
Neden birden çok din vardır kısaca Dini Sorular ve Cevaplar 18 Şubat 2017
Kuran'a göre bir insanı öldürmek neden bütün insanları öldürmekle eş değer kısaca Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 18 Şubat 2017
Dinler temizliğe neden önem verirler kısaca Dini Sorular ve Cevaplar 15 Şubat 2017
Bütün dinlerde neden sevgi ve saygı önemle vurgulanmıştır kısaca Dini Sohbetler Dini Forum 15 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş