Neden Alternatif Akım

'Genel Bilgi (Elektrik)' forumunda semyav5mitq tarafından 1 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

  1. Neden Alternatif Akım konusu
    Sponsorlu Bağlantılar
    Alternatif akım, sağladığı avantajlar nedeniyledoğru akıma kıyasla daha fazla tercih edilir. Aydınlatma ve ısıtmasistemleri, elektrik motorları, ev elektroniği ürünleri genelliklealternatif akımla çalışacak şekilde tasarlanır. Doğru gerilimle çalışancihaz sayısı da az değil aslında. Örneğin, radyo alıcıları, şarjlı elsüpürgeleri, cep telefonları, pilli oyuncaklar DC gerilim ile çalışır.Bu cihazlar, bir AC/DC dönüştürücü yardımıyla şebekeye bağlanarak dakullanılır. AC veya DC seçiminde temel sorun, kullanılan cihazların ACveya DC gerilimle çalışmaları değil, enerji üretim tesisleri ilekullanıcılar arasındaki enerji iletiminin verimli olarakyapılabilmesidir. Bu durum, alternatif akımı savunan Nikola Tesla iledoğru akımı savunan Thomas Edison arasındaki fikir ayrılığındankaynaklanıyor. Günümüzde, bu tercih Nikola Tesla'dan yana kullanılmışdurumda. Transformatörler sayesinde gerilim seviyesini kolaycayükseltip düşürme olanağı sağladığı için alternatif gerilim daha yaygınkullanılır. Enerji iletim hatlarında uzun mesafelerde kayıplarıazaltmak için gerilim yüzlerce kV mertebesine kadar yükseltilir.Gerilimin yükseltilmesi akımın düşük olmasını sağlar; bu da hatkesitinin, iletken maliyetinin ve iletim kayıplarının düşük olmasıanlamına gelir. Dağıtım aşamasında, transformatörler yardımıyla gerilim220V seviyesine düşürülür ve abonelere iletilir. Dünya çapında tek birstandart yok. Her ülke kendine uygun gerilim ve frekans değerini seçmişdurumda.

    DC gerilim, çok uzun mesafede enerji iletimigerektiğinde kullanılmaktadır. Her ne kadar, DC gerilimin seviyesinindeğiştirilmesi maliyetli olsa da iletim kayıplarının düşük olması budurumu avantajlı yapar.
     

Yükleniyor...
Benzer Konular - Neden Alternatif Akım Forum Tarih
Atatürk taassuba neden karşı çıkmış kısaca Atatürk Hakkında Herşey 18 Şubat 2017
Neden birden çok din vardır kısaca Dini Sorular ve Cevaplar 18 Şubat 2017
Kuran'a göre bir insanı öldürmek neden bütün insanları öldürmekle eş değer kısaca Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 18 Şubat 2017
Dinler temizliğe neden önem verirler kısaca Dini Sorular ve Cevaplar 15 Şubat 2017
Bütün dinlerde neden sevgi ve saygı önemle vurgulanmıştır kısaca Dini Sohbetler Dini Forum 15 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş