Neden çoğu hayvan ve özellikle yavruları insan gözüne hoş görünür? Biliyor musunuz?

'Seviyeli-Ciddi Konular' forumunda Mavi_Sema tarafından 15 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Neden çoğu hayvan ve özellikle yavruları insan gözüne hoş görünür? Biliyor musunuz? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Herkesin beğendiği hayvanlar farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle çoğu hayvanın insanın gözüne güzel gelmesi konusunda genel bir açıklama yapmak biraz zor. Ancak, çoğu insanın tüylü ya da kürklü hayvanlara karşı genel bir “hoşlanma” eğilimi göstermesi, tüy-post-kürk görüntüsünün sıcaklık, yumuşaklık ve dolayısıyla da güven duyguları uyandırması olabilir. Bunun dışında, herkes karakteri, beğenileri ve ilgi alanları doğrultusunda, çok farklı hayvanları da “hoş” bulabiliyor.

  Hayvan yavrularına gelince.. bu konuda en kabul gören yaklaşımlardan biri, “yavru” ya da “bebek” yaşlara özgü belli fiziksel özelliklerin, insanlarda belli güdüleri uyandırması. Bunların başında “tehlikesiz” ya da “güzel” düşünceleri geliyor. Geniş alın, yüze oranla büyük gözler, küçük ve yuvarlağımsı burun, yuvarlağımsı vücut hatları ve sakarca hareketler, bu düşünceleri tetikleyen fiziksel uyarılardan birkaçı.

  Araştırmacılar, erişkin dönemde de bu tarz özelliklere sahip insanların, diğer bireylerce daha çok sevildiğini, ya da genel-geçer “güzellik” ölçütlerinin de bu tip fiziksel özellikleri taşıyan insanlara daha fazla yakıştırıldığını destekleyen çalışmalar da yapmışlar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Neden çoğu hayvan Forum Tarih
Bilim adamlarının çoğu neden dini kabul etmezler? Tarihi Bilgiler 27 Aralık 2008
Atatürk taassuba neden karşı çıkmış kısaca Atatürk Hakkında Herşey 18 Şubat 2017
Neden birden çok din vardır kısaca Dini Sorular ve Cevaplar 18 Şubat 2017
Kuran'a göre bir insanı öldürmek neden bütün insanları öldürmekle eş değer kısaca Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 18 Şubat 2017
Dinler temizliğe neden önem verirler kısaca Dini Sorular ve Cevaplar 15 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş