Necip Gülses Kimdir - Necip Gülses Biyografisi Resimleri

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda SeLeN tarafından 26 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Necip Gülses Kimdir - Necip Gülses Biyografisi Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Necip Gülses Kimdir - Necip Gülses Resimleri - Necip Gülses Biyografisi - Necip Gülses Hakkında  Necip Gülses, 13 Ekim 1952 tarihinde İstanbul’da doğdu. Annesi Zeliha Hanım, babası Hafız Ali Gülses’tir. İlkokulu İstanbul Vefa Atatürk İlkokulu’nda, orta ve lise tahsilini de Vefa Lisesi’nde tamamlamıştır.

  İlk musîki derslerini babası hafız ve mevlithan Ali Gülses’ten aldı. 1976 yılında girdiği İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nı 1980 yılında başarı ile tamamladı. Konservatuarda İhsan Özgen ile tambur çalıştı ve 1981 yılında asistanı oldu. 1980-82 yılları arasında Isparta’da yedek subay olarak askerliği yaptı. 1983 yılından itibaren İ.T.Ü. Türk Musîkisi Devlet Konservatuarı’nda kadrolu tambur öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1985 yılında TRT’nin açmış olduğu yetişmiş sanatçı sınavını kazanarak kadrosunu TRT İstanbul Radyosu’na aldırdı.

  Ünlü ney sanatçısı Kudsi Erguner ile “İstanbul Türküleri ve Rembetiko”, “Viyana’dan İstanbul’a Şarkılar (Shubert-Şevki Bey)”, “Osmanlı Davulları” isimli projelerinde yer aldı.

  Türk müziğinin divan, şarkı, fantezi, ilahi, mandıra, sirto, peşrev ve sazsemâisi formlarında birçok eser besteleyen Sanatçı, 1996 yılında Milliyet Gazetesi’nin düzenlediği yılın en sevilen on şarkısı anketinde “Sen Vur Da Tamburun Tellerine Yâr” isimli şarkısı ile ödül aldı. 1997 yılında İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin düzenlediği “Tamburi Cemil Bey Saz Eseri Yarışması”nda uşşak sirtosuyla birinci mansiyon ödülünü layık görüldü.

  “Tambur Öğrenme Kılavuzu” isimli bir kitabı olan Necip Gülses, birçok Türk müziği albümünün müzik yönetmenliğini ve düzenlemelerini yaptı;

  Bunlardan bazıları; Melihat Gülses’in seslendirdiği “İstanbul’dan Atina’ya Türküler”, “Hüznün Hikayesi”, “Narçiçeğim 1 ve 2” albümleri; Alâeddin Yavaşça'nın seslendirdiği “Alâeddin Yavaşça” albümü; İnci Çayırlı’nın seslendirdiği “Bir tanem” albümü; Münip Utandı ve Güzün Değişmez’in seslendirdiği “Bursa Şarkıları” albümü; Umut Akyürek’in seslendirdiği “Tıbbiyeli Bestekârlar” albümü ve Aylin Şengün Taşçı’nın seslendirdiği “Aşktan yana” isimli albüm.

  2005 yılında UNESCO tarafından hazırlanan “Corbus” (Akdeniz Ülkeleri Bestekârları) isimli kitabın Türkiye ile ilgili bölümünde, Tamburi Cemil Bey’in hayatı ve eserleri bahsini yazdı. Tambur icracılığının yanı sıra TRT İstanbul Radyosunda İcra Denetim Kurulu üyeliği de yapan bestekâr ve ressam olan Necip Gülses, aynı kurumda ses sanatçısı olan Melihat Gülses’le evli olup iki çocuk babasıdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Necip Gülses Kimdir Forum Tarih
Necip Fazıl Kısakürek'in sanat anlayışı nasıldır kısaca maddeler halinde Biyografi & Otobiyografi 8 Temmuz 2015
Necip Fazıl Kısakürek Hayatı Kısa Bilgi Biyografi & Otobiyografi 27 Mayıs 2013
Necip Fazıl Kısakürekin Vatan Şiirleri Şairlerimiz Ve Şiirleri 9 Temmuz 2012
Necip Fazıl Kısakürekin Zindan Şiiri Şairlerimiz Ve Şiirleri 9 Temmuz 2012
Necip Fazıl Kısakürekin Ünlü Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 8 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş