Necdet Koyutürk Kimdir - Necdet Koyutürk Biyografisi

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda SeLeN tarafından 18 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Necdet Koyutürk Kimdir - Necdet Koyutürk Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Necdet Koyutürk Kimdir - Necdet Koyutürk Resimleri - Necdet Koyutürk Biyografisi - Necdet Koyutürk Hakkında

  Necdet Koyutürk
  Doğum 1921
  Ölüm 19 Ekim 1988 (67 yaşında)
  Köken Türkiye
  Tarz(lar) Tango
  Meslek(ler) Müzisyen, Besteci, Aranjör

  Necdet Koyutürk (d. 1921 - ö. 1988), Türk tango müzisyeni, besteci, şarkı sözü yazarı, aranjör, akordeon sanatçısı, orkestra şefi.

  28 Ekim 1921 tarihinde Ankara'da doğdu. Küçük yaşlardan itibaren zamanın Türkiye'ye yerleşen yabancı hocalarından müzik eğitimi almaya başladı, gençlik yıllarında ise Demirhan Altuğ'dan armoni, Cemal Reşit Rey'den ise orkestra şefliği ve kompozisyon dersleri aldı. Bu etkin ve kaliteli müzik eğitiminden sonra son derece üretken bir kariyer takip etti.

  1938 senesinden itibaren besteci olarak eserler üretmeye başlamıştır. Besteleri büyük çoğunlukla Tango türündedir. Zamanın orijinal Arjantin Tango sound'dunu çok iyi özümsemiştir. Tango'nun Avrupa'da, özellikle Alman müzik ekolünden etkilenerek karşılaştığı yapı değişikliğine aldırmadan, Türk Tango ekolünü ve dolayısıyla günümüze dek anılan müziğini yaratmıştır.

  Aldığı armoni, kontrapuan ve aranjörlük eğitimlerinin sayesinde; gerek kabul edilen uluslararası müzik ve tango formunu ve gerekse Türk müziği etkilerini bestelerinde ustaca harmanlamıştır. 1935 - 1980 arası oluşan hemen hemen tüm müzik akımlarını incelemiş ve tango dışı çalışmalarında bunları başarı ile birleştirmiştir.

  Çok bilinen tangosu Papatya'yı 1943 senesinde askerlik hizmeti sırasında bestelemiştir. Bu şarkının kayıtları hem Türkiye'de, hem de İngiltere'de 1948 senesinde 78 devirli taş plak olarak basıldı ve yayınlandı. Bu plak; yurt dışında basılan ilk Türkçe beste olarak tarihe geçti.

  Necdet Koyutürk; 1949 senesinden sonra orkestrası ile İstanbul Radyosu'nda tango programlarına başladı. 30 sene boyunca her hafta tango çalmış ve Türk müzik hayatı içinde tango'nun yer almasına, çok sesli müziğin ülkede yerleşmesine büyük katkı sağladı.

  O zamandan beri uluslararası tango sahnelerince de tanınır oldu. Tango'nun yanı sıra günün müziklerini kapsayan çok büyük bir repertuar ile Türkiye'yi ziyaret eden Mareşal Tito ve Irak Kralı Faysal gibi yabancı devlet adamlarına verilen davetlerin de değişmez orkestrası olmuştur.

  En önemli eserleri arasında unutulmaz bestesi Papatya'nın yanı sıra; Dinle Sevgili, Rüzgar Gibi Geçti, Şüphe, Yıllar Var ki, Yıldızlar Düşerken, Seven Bilir, İnan ki Sevgilim, Unutmak İstiyorum, Başbaşa Kalınca, Yalnızlar Rıhtımı (aynı isimli film için bestelenmiştir) sayılabilir. Bahse konu bestelerin popüler sanatçılar tarafından yorumlandığı Pop Tango, 1999 yılında yayınlanmıştır.

  Eserleri yabancı şarkıcılar tarafından da okunmuştur. Bunlar arasında Bulgar Lili Ivanova, İsrail'den Yaffa Yarkoni ilk akla gelenlerdir.

  Çocuklarından Erdener Koyutürk, Türk tangosunun yaşayan son aktif solisti ve ayrıca tango ve popüler müzik alanında da söz yazarı besteci ve tango araştırmacısıdir. Özdener Koyutürk ise piyanist, besteci ve aranjör olmasının yanı sıra kurduğu Okotango Quartet ile Arjantin tangosu ağırlıklı çalışmalara imza atmaktadır.

  Necdet Koyutürk; 19 Ekim 1988 tarihinde İstanbul'da ölmüştür.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Necdet Koyutürk Kimdir Forum Tarih
Kocaeli Şehit Necdet Gümüş İlköğretim Okulu Bilgileri İvrindi Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 23 Mayıs 2012
Necdet Calp İlköğretim Okulu Bilgileri Karamürsel Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 31 Mart 2012
Necdet Calp İlköğretim Okulu Bilgileri Karamürsel Kocaeli Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 31 Mart 2012
Necdet İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 3 Mart 2012
Dr. Necdet Durmuş İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Denizli Denizli Tanıtımı 12 Ağustos 2011

Bu Sayfayı Paylaş