Necati Cumalı

'Şairlerimiz Ve Şiirleri' forumunda Dine tarafından 29 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Necati Cumalı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG] 1921 Florina

  Türk şairi ve yazarı. Florina'da doğdu. Ankara Hukuk Fakültesi'nde yüksek öğrenimini tamamladı. Memurluk, avukatlık, basın ataşeliği, radyoda redaktörlük gibi çeşitli görevlerde bulundu.
  Edebiyat alanına 1939 yılında Urla Halkevi Dergisi'nde yayımlanan bir şiiri ile girdi. Bir süre çeşitli sanat dergilerinde şiirleri yayımlandı. Daha sonra hikaye ve sahne oyunları alanında isim yaptı.
  Şiirlerinde çoklukla yaşama sevinci, yaşama bağlılık gibi temiz duyguları dile getirir. Dünya Savaşı'nın genç insanlar üzerinde uyandırdığı tepkiyi ve üzüntüyü Harbe Gidenlerin Şarkıları başlıklı şiirlerinde ustalıkla işlemiştir. Hikayelerinde ve sahne oyunlarında özellikle Ege Bölgesi halkının dertlerini, yaşantılarını akıcı bir dille yansıtır.


  Kazandığı bazı ödüller şunlardır :

  1957 Sait Faik Armağanı (Değişik Gözle), 1977 Sait Faik Armağanı (Makedonya 1977), 1979 Türk Dil Kurumu Ödülü (Yağmurlu Deniz


  Başlıca kitapları :

  Kızılçullu Yolu, Harbe Gidenlerin Şarkıları, Mayıs Ayı Notları, Güzel Aydınlık, İnbatla Gelen, Güneş Çizgisi (şiir kitapları), Yalnız Kadın, Değişik Gözle, Ay Büyürken Uyuyamam, Dila Hanım (hikayeleri), Tütün Zamanı, Aşk da Gezer (roman), Boş Beşik, Susuz Yaz, Mine, Nalınlar, Derya Gülü (oyunları), Memleket Özlemi, Apollinaire'den Şiirler (çevirileri).
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Necati Cumalı Forum Tarih
Necati Cumalı Kimdir - Necati Cumalı Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 26 Haziran 2011
Değişik Gözle - Necati Cumalı Kitap, Resim ve Dergi 4 Ocak 2010
Acı Tütün-Necati Cumalı (Kitap Ozeti) Kitap Özetleri & E-Kitaplar 30 Kasım 2008
Zeliş- NECATİ CUMALI(Kitap Ozeti) Kitap Özetleri & E-Kitaplar 29 Kasım 2008
Viran DağLarı __ Necati CumaLı (Roman Özeti) Kitap Özetleri & E-Kitaplar 29 Kasım 2008

Bu Sayfayı Paylaş