Neşetiye Köyü Germencik Aydın

'Aydın Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Neşetiye Köyü Germencik Aydın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Neşetiye Köyü Germencik Bilgileri - Neşetiye Köyü Hakkında - Neşetiye Köyü Tanıtımı - Neşetiye Köyü Resimleri

  İlçe: GERMENCİK - İl: AYDIN

  Köy Muhtarı: Bilgi Yok


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok


  Aydın
  Bilgiler
  Nüfus 1604237235 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 09700
  Alan Kodu 0256
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Aydın
  İlçe Germencik
  Web Sitesi http:

  Neşetiye, Aydın ilinin Germencik ilçesine bağlı bir köydür.

  nesetiye köyünün tarihi yaklaşık 1900lü yılların başlarında yerleşildiği sanılmatadır.yukarı neşetiye tabir ettikleri asıl neşetiyede ise yapım tarihi belli olmaya tarihi bir camisi bulunmaktadır.neşetiyenin eski adı kirse köy olduğu söylenmektedir.

  Kültür

  90lı yıllardan itibaren gelişen siyasi ve toplumsal olaylardan kaynaklı olarak Güneydoğu anadolu ve doğu anadolu bölgesinden çok yoğun göç almıştır. bu göçlere bağlı olarak etnik anlamda Kürt nüfus yerli Türk nüfusuna göre çok daha fazladır. son üç muhtarlık seçiminde de Kürt asıllı yurttaşların seçilmesi bunu kanıtlamakatadır. Köyde Kürt nüfusunun yoğun olmasından dolayı Kürtçe ve Türkçe dilleri konuşulmaktadır. İki kültürün buluşma noktası olduğundan hem egeye ait zeybeği hem de Kürtlere has halayları aynı anda bulabilirsiniz.

  Coğrafya

  Aydın iline 27 km, Germencik ilçesine 5 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 1604
  1997 2065

  Genellikle güneydoğulu insanların oturduğu bir köydür.1970 'lerden sonra Yukarı mahallede oturan köylülerin evlerini satmasıyla beraber oralara güneydoğulu göçmenler gelmiştir.Köyün yerlilerinin nüfusu azdır ve çoğu Germencik veya Aydın'a göç etmektedir.Köyün halkı daha çok mevsimlik işçilik,ırgatlık veya inşaat işçiliği yapmaktadır.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım,hayvancılık ve inşaat işçiliğine dayalıdır. Ayrıca turizm sezonunda turistik yerlerde çalışılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Köyün okulu 3 ayrı bloktan oluşmaktadır.Tek katlı yapılar çok önceden yapılmış,ilköğretimin 8 yıla çıkmasıyla 2003 yılında ek olarak 3 katlı binası yapılmıştır. Köyde sağlık hizmetlerini birkaç ebe yürütmektedir.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş