NBA Live 08 (Sony PSP) İnceleme

'Ps2 Ps3 Ve Tüm Oyun Konsolları' forumunda HiTMaN47 tarafından 16 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. HiTMaN47

  HiTMaN47 Üye

  NBA Live 08 (Sony PSP) İnceleme konusu NBA Live 08 (Sony PSP) İnceleme
  [​IMG]
  Aynı kabukta farklı çekirdek
  PSP platformu teknolojik açıdan sabit olduğundan bana göre eski yeni tüm oyunlar incelemeye değerlerdir. Çok popüler olmadıkça ve özel bir şey aramadıkça da alışverişte gördüğümüz bir oyunun eski ya da yeni olmasından ziyade oynanmaya değer olup olmadığını merak ediyoruz.
  FIBA Turnuvası
  Sony’nin marifetli oyuncağı PSP’de, NBA serisinin her sezon biraz daha ileriye gittiğini söyleyebiliriz. Hatta serinin PSP’de, PS2’de olduğu gibi silkinip kendine geldiği de söylenebilir. Aslında aşağı yukarı bahsi geçen her iki platformunda hem oynanış, hem de özellikleri açısından büyük oranda birbirine benzediğini söyleyebiliriz. Keza aynı şekilde benzer zayıf noktalarının da olduğunu söylemekte fayda var. Aslında FIBA Tournament dışında pek de yeni modlarla karşılaşmamız mümkün olmuyor. Hatta geri kalan modların geçen sezondan dokunulmadan olduğu gibi aktarıldığı da söylenebilir. Bazı modlarda maçları her zaman olduğu gibi baştan sona oynayabileceğimiz gibi bazılarının ortasından da oyuna dahil olabilmemiz güzel olmuş. Oyuncular arasındaki uçurum ise bu defa bir miktar daha kabul edilebilir hale indirgeniş. Zira elit oyuncuların üstün güçleri ile standart oyuncuların adeta yeni öğrenci kıvamında olmaları hiç de hoş bir durum değildi; düzeltilmesi iyi olmuş. Geçen sezonda zorluk seviyesi All-Star olarak ayarlı geliyordu. Bu durumun başta farkında olmayan çoğu kişinin oldukça zorlanmasına ve kısa sürede yapımda soğumasına neden oluyordu; düzeltilmesi iyi olmuş.
  [​IMG]
  Yapay zeka açısından iyi sayabileceğimiz oyunda belli döngülerle karşılaşılmıyor da değil. Topu daha ziyade yıldız oyuncuya atan yapay zeka, oyuncunun hızla hareket etmesi avantajı ile biz defansı toplayana kadar basket yaptığı da görülebiliyor. Özel hareket bakımından ise yine Kobe Bryant ve LeBron James gibi anahtar isimler tercih edilmiş. Çoğunun özel sıçramaları ile kullandıkları hareketleri bulunmakta. Yapımda temel olarak bulunan tek kişilik Dynasty mod, Season mod, All-Star weekend ve tabi ki yeni FIBA Tournament dışından oynanabilen birde çoklu oyuncu modu bulunuyor. Bekleneceği üzere online multiplayer’a destek veren yapımda, bu defa yeni eklenen online ligler ilgi çekiyor. Unutmadan yapımda iki adet de mini oyun bulunuyor. 2 Ball’da yarı devrede oyuna başlayarak atılabildiği kadar sayı amaçlanırken, Handles, Fifa 07’de de olan mini oyun benzeri şekilde top sürme üzerine kurulmuş. Bir hatırlatma da Xfactor’ün artık kaldırıldığını unutmadan söyleyelim.

  PS2 ile benzer bir kontrol yapısında olan PSP’de elbette ikinci analog kolun olmama eksikliği az da olsa hissediliyor. Ancak yinede PSP bu durumun üstesinden gelmeyi başarıyor. Görsel açıdan da PS2 ile benzer olan NBA Live 08’de PSP’nin büyük kardeşinden daha marifetli olduğu görülüyor. Keza küçük ekranda bazı hatalar PS2’de olduğu gibi belli olmuyor. Birbirinden farklı kamera açıları kullanan versiyonlardan ise PSP’nin biraz daha avantajlı çıktığını görüyoruz. Sesler ve müzikler bakımından da her zamanki EA kalitesi devam ediyor. Maçı anlatan spikerlerinde oldukça iyi çıkarttıkları söylenebilir. Gerçekçilik bakımından da bir basamak daha yukarı çıkıldığı görülüyor. Örneğin artık topun potada birkaç kez sekerek girdiğine şahit olabiliyoruz. Zaten yapımcının yeni modlardan çok, bu defa oyunun çekirdeğine yoğunlaştığı görülüyor. Bu bakımdan çok farklı şeylerle karşılaşmasak da oynanabilirliğin yükseldiğini söylemek mümkün oluyor. Basket sevgisini taşınabilir bir platformda sürdürmek isteyen oyunculara duyurulur.

  (ALINTI)
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Live (Sony PSP) Forum Tarih
Gulliver'in Gezileri Özeti Kısaca Kitap Özetleri & E-Kitaplar 10 Şubat 2014
Oliver Twist Kitabı Özeti Kısaca Kitap Özetleri & E-Kitaplar 8 Şubat 2014
Windows Live Hotmail Şifre Değiştirmek Msn Ve Mail Yardım 22 Şubat 2012
Windows Live Messenger Xp 2011 Msn ve Sohbet Programları 14 Ocak 2012
Taylor Swift Long Live Şarkısı Sözleri Yabancı şarkı sözleri 11 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş