Nazlı Ecevit Kimdir?

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda Mavi_Sema tarafından 25 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Nazlı Ecevit Kimdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Nazlı Ecevit(Nazlı Ecevit Kimdir? Nazlı Ecevit Hakkında)

  Ressam Nazlı Ecevit , asker kökenli bir aileden gelen eski İstanbul’lu bir hanımefendi olmakla beraber herkesin bildiği gibi Türkiyemizin siyasetinde unutulmaz izler bırakmış Bülent Ecevit ‘nde annesidir. 1900 yılının 4 Ocak günü İstanbul 'da doğmuştur.. Babası Albay Emin Bey, büyükbabası Ferik Salih Paşa 'dır. Ablası Ferhande Hanım ise Osmanlı İmparatorluğunun son sadrazamı Tevfik Paşa’nın oğlu İsmail Hakkı Bey’in ikinci evliliğini yaptığı kişiydi. Birinci eşi Sultan Vahdettin’in kızı Ulviye Sultan’dı. Dolayısı ile uzaktan da olsa Sultan Vahdettin ile bir akrabalıkları vardı. Yine anne tarafından dedesi Padişah yaverlerinden Kirat Paşa'dır.
  Aynı zamanda, Dr. Fahri Ecevit'in eşidir. Bir akademisyen ve politikacı olan Fahri Bey, Ankara Hukuk Fakültesi’nde adli tıp profesörü olarak çalıştıktan sonra tek parti döneminde (1943) memleketi Kastamonu’dan milletvekili olmuş, DP’nin seçimleri kazandığı 1950’de ise tekrar Meclis’e girememişti.
  Nazlı Ecevit , meşrutiyet döneminde kızlar için açılan İnas Sanayi-i Nefise Mektebi'nin ilk öğrencilerinden olup 1922 yılında mezun olmuştur. Bu manada kadın ressam olarak Türkiye’nin ilklerindendir. Ankara ve İstanbul konservatuarlarında uzun süre resim öğretmenliği yapmıştır. Her tarzı başarı ile fırçasına aktarmıştır. 1922-1947 yılları arası verdiği aradan sonra tekrar resme başlamış. 1948-75 arası Devlet Resim ve Heykel Sergi'lerinin hemen hemen hepsine katılmıştır. Tabloları Resim ve Heykel Müzesi'ne alınmış, İstanbul Festivali Açıkhava Resim, Heykel ve Seramik Sergisi'nde İstanbulArkeoloji Müzesi Müdürlüğü tarafından başarı madalyası verilmiştir. Bütün bunlarla beraber aynı zamanda mesleği ile ilgili derneklerde başkanlık yapmağa da zaman bulmuştur. Manzara, portre ve ölü doğa tablolar ı ile tanınır. Eserleri çoğunlukla yağlıboya, suluboya, pastel ve karakalemdir.

  Nazlı Ecevit 1985 yılında Ankara’da hayata veda etmiştir. Eserleri bir çok müze ve özel koleksiyonlarda bulunmakta ve düzenlenen mezatlarda çok rağbet görmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nazlı Ecevit Kimdir Forum Tarih
Nazlı Aş Tatlısı Tarifi Yapılışı Tatlılar ve Reçeller 11 Temmuz 2012
Hoşçakal Gönlümün Nazlısı - Nuri CAN Aşk ve Ayrılık Videoları 9 Ocak 2012
Bizim Gelin Nazlı Gelin Türküsü Notaları Müzik Türleri ve Enstrümanları 8 Ocak 2012
Nazlıcan Yağmur Damlası 2011 Albümü Albüm Tanıtımları 8 Ekim 2011
Nazlı Çetinok Kimdir - Nazlı Çetinok Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 23 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş