Nazarbayev Türkiye'den 'önderlik' istedi

'Yurt Dışı Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 25 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Nazarbayev Türkiye'den 'önderlik' istedi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kazakistan'ın başkenti Astana'da yapılan Türk Akademisi'nin açılışını, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte yapacaklarını söyledi.

  Mustafa Gökhan Çelik / Kazakistan

  Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Türk Dünyası’nı bir araya getirerek bütünleştirecek kimselerin olmamasından yakınarak, bunu Türkiye’nin önderliğinde el birliği ile yapmak istediklerini söyledi.

  Kazakistan’da pantürkizm ideolojinin yaygın olmadığını dile getiren Nazarbayev, bu sebepten Türk Akademisi’nin kurulmasını önerdiğini ve Türkiye ile Kazakistan'ın Türk dünyasının birliği için birlikte mücadele etmekte kararlı olduklarını söyledi.
  Cumhurbaşkanı Gül'ün 2 ay sonra Kazakistan'a geleceğini ifade eden Nazarbayev, "Biz, Sayın Abdullah Gül ile birlikte iki ülke olarak, Astana'da bir Türk Akademisi kurulsun diye uğraş verdik. Kendisi buraya geldiğinde bu akademiyi birlikte açacağız'' diye konuştu.
  Nazarbayev, barış ve hoşgörünün merkezi olarak kabul edilen bir piramit içinde yapılan akademinin Türk tarihi ve kültürü konusunda önemli çalışmalara ev sahipliği yapacağını söyledi.
  Mustafa Gökhan Çelik / Kazakistan
  Haber 7
   

Bu Sayfayı Paylaş