NATO'ya Türk teknolojisi

'Bilim & Teknoloji' forumunda Siraç tarafından 23 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  NATO'ya Türk teknolojisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  NATO'ya Türk teknolojisi

  [​IMG]

  NATO'nun gizli bilgi ve belgelerini Türk kripto cihazı saklayacak.

  TÜBİTAK araştırmacıları, tamamen milli ve özgün tasarımla, NATO'ya üye ülkeler arasında gizli bilgi ve belgelerin saklanmasında yüksek güvenlik sağlayan cihaz geliştirdi.

  NATO'ya, tüm testlerinden başarıyla geçen kendi alanındaki tek kripto cihazı ''Güvenli USB Bellek Cihazı''dan (SIR) 600 adet gönderilecek.

  TÜBİTAK'ın Gebze'deki Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü'nde (UEKAE) görevli elektronik ve haberleşme mühendisi Koray Arıkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, NATO'nun mevcut kripto sistemlerini yenileyerek, son teknoloji ürünü sistem tedarik ettiğini belirtti.

  Arıkan, NATO'nun, ''gizli ve daha alt dereceli bilgilerinin güvenli olarak taşınmasını sağlamak'' amacıyla 2007'de duyurduğu ihtiyacına yönelik, TÜBİTAK UEKAE'nin başlattığı Ar-Ge çalışmalarında SIR adı verilen güvenli USB bellek cihazının geliştirildiğini bildirdi.

  Yeni kripto cihazının yüksek gizlilik içeren bilgi ve belgelerin saklanmasında dünyanın en güvenli sistemi olduğunu vurgulayan Arıkan, SIR sayesinde bilginin şifreli saklanabildiğini, cihazın kaybolması durumunda bile bellekteki gizli bilgiye ulaşılamayacağını kaydetti.

  Arıkan, ''Dünya genelinde TÜBİTAK'ın geliştirdiği taşınabilir boyutlarda, yüksek gizlilik dereceli bilgiyi güvenli saklayabilecek türde bir ürün henüz yapılamadI. Böyle bir ürünü geliştirebilmek için pek çok ülke halen uğraş veriyor'' dedi.

  ''RAKİP ÇIKMADI''

  NATO'nun tedarik edeceği bilgi güvenliği ürünlerinin değerlendirmesini gerçekleştiren SECAN birimi tarafından uygulanan testlerden başarıyla geçen SIR'ın, Ocak ayında teknik ve operasyonel ihtiyaca uygunluğun değerlendirildiği OPEVAL testlerinden de tam puan aldığını anlatan Arıkan, şöyle devam etti:

  ''Cihaz, bir şekilde açılmaya çalışılırsa içerisindeki gizli bilgiler otomatik olarak siliniyor. Yanlış şifre girilmesi durumunda ya da istenildiğinde cihaz üzerindeki tek tuşla bilgiler silinebiliyor. Ürünün tasarımının ve üretiminin yüzde yüz yerli mühendislik ve kaynaklarla gerçekleştirilmesi de TÜBİTAK ve Türkiye adına gurur verici bir olay. Bu özellikleriyle ürün, sahip olduğu güvenlik kabiliyetleriyle dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor.''

  Arıkan, NATO'nun teknik ve idari şartlarını sağlayabilen bu ürüne rakip olabilecek teknik yeterlilikte ikinci bir ürün önerilemediğinden, NATO'nun 2009 ihtiyacı olan 600'den fazla cihazın TÜBİTAK UEKAE tarafından sağlanacağını bildirdi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - NATO'ya Türk teknolojisi Forum Tarih
Fransa Meclisi'nden NATO'ya onay Yurt Dışı Haberler 18 Mart 2009
7. sınıf sosyal sayfa 103 Türklerde Yönetim ve Egemenlik cevapları nelerdir Sorular ve Cevaplar 27 Eylül 2017
5. sınıf Türkçe Bir Dahiyle Konuşmak cevapları Sorular ve Cevaplar 27 Eylül 2017
5. sınıf Türkçe Karagöz Hacivat İncelik cevapları nelerdir? Sorular ve Cevaplar 26 Eylül 2017
5. sınıf Türkçe 3. Tema Erdemler Güvercin cevapları nelerdir? Sorular ve Cevaplar 26 Eylül 2017

Bu Sayfayı Paylaş