NATO hakkında bilgiler - NATO ile ilgili bilgi

'Özel Gün ve Geceler' forumunda Mavi_Sema tarafından 18 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  NATO hakkında bilgiler - NATO ile ilgili bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  NATO hakkında bilgiler
  NATO ile ilgili ansiklopedik bilgiler
  Nato Günü hakkında bilgi

  NATO ile ilgili bilgiler

  NATO, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü anlamına gelen North Athlantic Traty Organization olarak yazılan İngilizce aslındaki sözcüklerin kısaltılmış şeklidir.
  Uluslararasında sık kullanılan bu kısaltılmış biçim artık bir kısaltma olmaktan çıkmış, kendine özgün anlamı olan bir sözcük gibi kullanılmaya başlanmıştır.

  NATO, uluslararası bir kuruluştur.
  Birleşmiş Milletler Örgütü'ne üye bazı uluslar 1949 yılında kendi aralarında yeni bir birleşme ve dayanışma örgütü kurdular. Bu örgütü Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Fransa, İngiltere, İzlanda, Hollanda, Belçika, İtalya, Danimarka, Norveç ve Portekiz kurdu. Daha sonra NATO'ya 1952 yılında Türkiye, 1954 yılında Yunanistan, 1982 yılında da Batı Almanya ve ispanya katıldı. Bugün NATO'ya üye 16 ülke vardır.

  NATO, üye ülkeler tarafından savunma amacı ile kurulmuş olan bir örgüttür. Üye devletlerin birinin saldırıya uğraması durumunda öbürleri saldırgan ülkeye karşı işbirliği içinde savaşmayı kabul etmişlerdir. Üye devletler birbirlerini korur ve kollarlar. Bu amaçla işbirliği yaparlar. NATO'nun amacı; barış düzenini uluslararası güvenliği, sosyal gelişmeyi, üye ulusların özgürlüğünü korumak olarak özetlenebilir. NATO amacına ulaşmak için çalışmalarını belli bir düzen içinde yürütür. NATO'nun çalışma organları ve görevleri şunlardır :


  NATO Konseyi: Üye ülkelerin sürekli temsilcilerinden ya da dışişleri bakanlarından oluşur. NATO Genel Sekreterinin başkanlık ettiği bu toplantılarda ekonomik, askeri, siyasal, kültürel konular görüşülür.


  Sekreterya : Genel Sekreter ve yardımcılarından oluşur. Görevi NATO'nun günlük işlerini yürütmektir.


  Askeri Komite : NATO'ya üye ülkelerin genel kurmay başkanlarından oluşur. Askeri Komite NATO Konseyine bağlıdır. Askeri bakımdan en yüksek kuruldur. Bu kurulda savunma sorunları görüşülür. Komite içinde Daimi Grup adı ile anılan üçlü bir grup vardır. Bu grup yürütme organı işlevini görür. Görevi NATO Komutanlarına gerektiğinde emir vermektir.

  NATO'nun dört büyük komutanlığı vardır. Bunlar:  Avrupa Yüksek Komutanlığı,


  Atlantik Yüksek Komutanlığı,


  Manş Komitesi Komutanlığı,


  Amerika, Kanada Bölgesi Komutanlığıdır.


  *Her yıl 4 Nisan, NATO Günü olarak üye ülkelerde kutlanır. NATO Gününde, NATO'nun kuruluşu, organları, amacı ve çalışmaları anlatılır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - NATO hakkında bilgiler Forum Tarih
Anatomi Ne Demek - Anatomi Hakkında Kısa Bilgi Eğitim Bilgileri 8 Ağustos 2013
Yaprağın Anatomik Yapısı Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 31 Mart 2012
Muhabbet Kuşlarının Anatomisi Hakkında Bilgi Kuşlar 23 Şubat 2012
Günümüzde NATO Ve NATO’nun Görevleri Hakkında Bilgi Seviyeli-Ciddi Konular 25 Aralık 2011
NATO’nun Krizler Karşısındaki Durumu Hakkında Bilgi Seviyeli-Ciddi Konular 25 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş