Nash dengesi nedir

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda SeLeN tarafından 6 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Nash dengesi nedir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Nash dengesi  Oyun Teorisi'nin en önemli araçlarından biri olan Nash dengesi, oyuncuların belli özellikler taşıyan strateji seçimlerine verilen isimdir.

  Her oyuncu, oyun içinde elinde olan eylemlerden birini seçmiş olsun, ve tüm oyuncuların böyle bir seçim yaptığını düşünelim. Bir oyuncu için seçilmiş eylem, diğer oyuncuların seçtikleri eylem gözetildiğinde oynanabilecek (getiri anlamında) en iyi eylem ise, ve bu özellik tüm oyuncular için sağlanıyorsa, bu eylemler bir Nash Dengesi oluşturur.

  Oyuncular, yalın eylemler seçebilecekleri gibi, birden çok eylemi , belli bir olasılıkla oynamayı da tercih edebilirler.

  Nash Dengesi, Oyun Teorisi kavramına önemli katkıları olan Amerikalı matematikçi John Nash'in adıyla anılmaktadır. Analitik anlamda benzer bir gözlemde bulunan ilk kişi Antoine Augustin Cournot isimli Fransız bir matematikçidir. Cournot bu olguyu iki firmanın, eş zamanlı olarak üretim miktarını belirledikleri kuramsal bir pazar için gözlemlemiş ve detaya dökmüştür. John Nash, 1950 yılında yazdığı doktora bitirme tezinde, bu dengenin, oyuncuların fayda fonksiyonlarının belli özellikleri sağladığı tüm oyunlarda var oduğunu ispatlayarak 1994 Ekonomi Nobel Ödülü'nü almıştır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nash dengesi nedir Forum Tarih
Ogden Nash Kimdir - Ogden Nash Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 15 Eylül 2011
John Forbes Nash - John Forbes Nash Kimdir - John Forbes Nash Hakkında Bilgi Biyografi & Otobiyografi 15 Temmuz 2009
İnsan Vücudundaki Asit Baz Dengesi Bozulursa Ne Olur Genel Sağlık 14 Mart 2013
Yetersiz ve Dengesiz Beslenmenin Zararları Nelerdir Diyet Beslenme 11 Nisan 2012
2. Dünya Savaşı Sonunda Dünya Ve Avrupa Kuvvet Dengesi Tarihi Bilgiler 25 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş