NASA'nın güneş gözlem aracı SDO yarın fırlatılacak

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Dine tarafından 10 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  NASA'nın güneş gözlem aracı SDO yarın fırlatılacak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Amerikan uzay kurumu NASA, Güneş'in faaliyetlerini ve Dünya ile iklim üzerindeki etkilerini daha iyi anlamaya yarayacak "Solar Dynamics Observatory-SDO" gözlem aracını yarın uzaya fırlatacak.

  SDO gözlem aracı, yarın TSİ 17.26'da Florida'daki Cape Canaveral uzay üssünden, iki havacılık devi Boeing ve Lockheed Martin'in oluşturduğu United Launch Alliance tarafından bir Atlas V füzesiyle uzaya gönderilecek.
  Gözlem aracının 5 yıl sürecek ve 850 milyon dolara mal olacak görevi sırasında elde edilecek benzersiz veri ve görüntülerin, Güneş'in özellikle karmaşık iç çalışma sistemi ile manyetik alanı üzerindeki sır perdesini kaldırması bekleniyor.
  NASA'nın helyofizik bölümü direktörü Richard Fisher, Dünya'dan 35 bin km ötede jeosenkronize bir yörüngeye oturtulacak 3,2 ton ağırlığındaki SDO'nun gelecek on yılın güneş araştırmalarına temel oluşturacağını belirterek, özellikle ortalama 11 yıl süren güneş döngüsünün bir sonrakinin süresini belirleme, böylece yüksek enerjili parçacıklarla yüklü şiddetli güneş patlama ve rüzgarlarının Dünya'yı ne zaman vuracağını önceden tahmin etme imkanı doğacağını kaydetti.
  Uyduların çalışmasını ve elektrik dağıtım sistemlerini olumsuz etkileyen, uzaydaki astronotlar için tehlike yaratan güneş patlamalarının, yüksek frekanslı radyo dalgaları iletim sistemleri ile yön bulmada kullanılan GPS cihazları gibi birçok teknolojinin bağlı olduğu günlük yaşama etkileri bulunuyor. Bu etkilerin büyük bölümü sürekli değişkenlik gösteren Güneş'in manyetik alanından kaynaklanıyor.
  Gözlem aracının üç önemli unsuru, Atmospheric Imaging Assembly (AIA) teleskobu Güneş ve atmosferinin yüksek çözünürlüklü görüntülerini çekerken, Helioseismic and Magnetic Imager (HMI), manyetik alanları doğuran plazma hareketlerini ölçmek için güneşin iç bölümünü gözlemleyecek, Extreme Ultraviolet Variability Experiment (EVE) da, Dünya atmosferinin soğurduğu ve Dünya'dan ölçülmesi mümkün olmayan, Güneş'in aşırı ultraviyole ışımasındaki enerji miktarını ölçecek.
  1645'ten 1715'e dek Kuzey Amerika ve Avrupa çok soğuk kışlar geçirmişti. Bu dönemde Güneş üzerinde pek az leke gözlenmiş ve bilim adamları, bu "küçük buz çağının", Güneş'in uzun bir faaliyetsizlik dönemi ile Dünya'nın iklim değişiklikleri arasındaki ilişkinin bir işareti olup olmadığını sorgulamıştı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - NASA'nın güneş gözlem Forum Tarih
NASA'nın yeni nesil roket sistemi Bilim & Teknoloji 16 Eylül 2009
Nasa'nın Ufo Sırları Uzay ve Gökyüzü 3 Nisan 2009
Rab'bimizin Nasa'nın çözemediği fotoğrafa yanıtı... Dini Sohbetler Dini Forum 10 Ağustos 2008
Güneş olmasaydı ne olurdu hikaye örneği Masallar-Hikayeler-Destanlar 30 Ocak 2017
Güneş pili kullanım alanları maddeler halinde kısaca Sorular ve Cevaplar 28 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş