NASA yüzlerce esrarengiz kara delik buldu

'Bilim & Teknoloji' forumunda UquR tarafından 5 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  NASA yüzlerce esrarengiz kara delik buldu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  NASA yüzlerce esrarengiz kara delik buldu


  Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) bünyesinde çalışan astronomlar, milyarlarca ışık yılı uzaklıktaki galaksiler arasında yüzlerce 'gizemli' kara delik bulduklarını açıkladı.

  [​IMG]

  Çok büyük oldukları belirtilen ve giderek genişleyen kara delikler NASA'nın Spitzer ve Chandra uzay teleskopları tarafından görüntülendi.Kara deliklerin aktif bir şekilde hareket ettiklerini ve gözlemledikleri galaksilerdeki popülasyonun büyük kısmının kaybolduğunu tespit eden astronomlar, genç evrenimizde milyonlarca kara deliğin canlı bir şekilde büyümeye devam ettiğini keşfettiklerini açıkladı.

  ABD'nin Arizona eyaletindeki Ulusal Optik Astronomi Gözlemevi'ndeki bilim adamlarından Mark Dickinson, "Aktif ve süper büyük kara delikler evrenin her yerinde. Son araştırmalarımızdan önce meğerse sadece aysberg'in suyun üstündeki kısmını görüyormuşuz. Uzak evrende gençliklerini kaybeden büyük galaksilerin, 'aklın alamayacağı' kadar büyük kara deliklere dönüştüklerine şahit olduk" dedi.

  Fransa'daki L'Energie Atomique'de görevli bilim adamı Emanuele Daddi ve ekibinin 1000 galakside yaptıkları araştırmanın sonuçlarına göre, 9 -11 milyar ışık yılı uzaklıkta 2.5 ve 4.5 milyar yaşındaki galaksilerin, uzayda terör estirebilecek şekilde 'tehlikeli' kara deliklere dönüştükleri ortaya koyuldu.

  Kara Delikler, uzayda maddenin çok küçük bir noktaya toplanması ile meydana gelen nesneler olarak biliniyor. Esrarengiz olan bu oluşumların kütle çekimi o kadar güçlüdür ki, ne ışık, ne madde, ne de her hangi diğer bir informasyon onun 'olay ufkundan' uzaklaşamaz. Bu yüzden görünmez ve sadece kara bir delik olarak belirir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - NASA yüzlerce esrarengiz Forum Tarih
Doğadaki Tüm Maddeler Aynı Sıcaklıkta Donsaydı Eriseydi Kaynasaydı Doğa ve Bitkiler 25 Aralık 2013
Naşa İlköğretim Okulu Bilgileri Simav Kütahya Kütahya Tanıtımı 27 Kasım 2011
2012 Marduk Nasa Konu Dışı Başlıklar 28 Mayıs 2011
2012 Kehanetleri Nasa Konu Dışı Başlıklar 25 Mayıs 2011
anket anasayfaya vBulletin Eklentiler Pluginler Temalar 22 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş